📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Survival vybavenie

Prežitie v prírode je umenie, ktoré neovláda každý. K niečomu však už nestačí, preto ho musíme doplniť o vybavenie. Ako si správne vybrať? Čo je to taká KPZ a čím urobiť oheň? V tom nám pomôže táto kategória.
Taška HELIKON-TEX ® Essential Kitbag® - Predstavenie produktu

Keď ide o život, žarty musí bokom. Vhodné vybavenie je v tomto prípade extrémne dôležité. Vieme ho však vybrať? Vieme, čo by malo byť jeho súčasťou? Čo je napríklad taká KPZ? To všetko sa v nasledujúcich riadkoch dozvieme a dočítame. Dôležité je pamätať si, že aj tá najabsurdnejšia situácia môže viesť k problému, kedy sa bude rozhodovať medzi životom a smrťou. Preto zostaňme pokojní a pripravení. Ideme na to.

Oheň ako dar bohov

Vo väčšine situácií je pre prežitie dôležité založenie ohňa. Prečo? Hneď z niekoľkých dôvodov - pomáha k zahriatiu nášho organizmu, umožňuje prevarenie vody alebo tepelnú úpravu jedla, rovnako tak chráni pred zimou, zverou a môže pôsobiť aj ako signalizačné činidlo. Vieme ho rozrobiť? Hneď zabudnime na konáriky, kresanie kameňa alebo na lupu. Postačí na to buď vodeodolné zápalkyalebo feroceriové kresadlo. Oboje nezaberie takmer žiadny priestor. Môžeme ich nosiť najlepšie vo vrecku. Použitie je veľmi jednoduché u oboch predmetov. Nesmieme však zabúdať mať ich vždy pri sebe.

Tu som!

Keď už sa niečo stane, je potrebné dať o sebe vedieť. Ako? Signalizačné prvky typu zrkadlo, oheň, alebo píšťalka sú základom. Mobilný telefón pravdepodobne nebude fungovať a vysielačka sa môže kedykoľvek vybiť. Zrkadlo by malo byť vyrobené z odolného materiálu, nie skla. Píšťalka musím mať čo možno najvyšší počuteľný zvuk, aby sa dostala čo najďalej. Komu sa zdá píšťalka ako neužitočná, je na omyle. Jej zvuk sa môže šíriť aj kilometre ďaleko, ak bude unášaný vetrom po vhodnom teréne. Najlepší je však oheň, o ktorom pojednáva predchádzajúci odstavec. Zatiaľ sme si povedali len o exaktných veciach, čo však niečo dramatickejšieho?

Malá a účelná

Medzi vybavením na prežitie by sa malo nachádzať mnoho predmetov, ktoré sa volia pomocou skúseností. Našťastie existujú takzvané KPZ, teda krabičky poslednej záchrany. Jedná sa o komplexné zastúpenie všetkých vecí, ktoré by sa nám mohli hodiť v jednom malom skladnom baleniu. Takúto krabičku si môžeme buď zakúpiť hotovú, alebo si ju poskladať podľa toho, čo si myslíme, že je dôležité. Vždy by mala obsahovať sadu na chytanie rýb, šitie, kresadlo, prezervatívy a ďalšie. Je nutné, aby bola vodeodolná a mala reflexné farby, vďaka ktorým ju rýchlo rozoznáme, či už spadne kamkoľvek.

To nie je všetko!

Tak komplexná otázka, ktorou je prežitie, je pomerne dosť náročná. Spadajú sem okrem spomínaných aj nože, ktoré sú skvelou témou, ďalej najrôznejšie paracordové náramky, laná, ale aj termofólia. Tá by sa dala považovať za základ. Nemusí dôjsť k podchladeniu len vplyvom okolitých teplôt. Rovnako tak môže nastať pri šoku, strate krvi, alebo chorobe. Za všetkých situácií sa oplatí ju mať stále pri sebe. Táto kategória nám ponúkne všetko, čo by sme mohli potrebovať v otázke prežitia v prírode. Je dôležité byť pripravení, preto výber nepodceňme. Nezabúdajme mať vybavenie stále pri sebe, najlepšie v nohaviciach, kde mať pripravený nôž pre prežitie je de facto povinnosť. Keď stratíme batoh, budeme mať väčšie šance.