📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Dážď je jav počasia, ktorý je prirodzene potrebný pre fungovanie prírody, ale súčasne nám až tak úplne nehrá do kariet, pokiaľ sa von vydávame my sami. Preto pokiaľ čakáme dážď, je vhodné sa na cestu náležite vybaviť pončom alebo pláštenkou.

Zmoknúť v teréne bez možnosti výmeny oblečenia môže byť skutočne nepríjemné. Ošemetná situácia je to hlavne vtedy, ak pršať neprestáva a my sa nemáme ako osušiť. V takýchto prípadoch už začína ísť o zdravie. Avšak brániť dažďu sa môžeme aj preventívne - ak použijeme pláštenku či pončo do dažďa. Aké sú výhody týchto kúskov oblečenia a aké sú medzi nimi rozdiely?

Keď sa nie je kam schovať

Dážď je nepríjemný najmä vtedy, keď sa nikde naokolo nie je kam schovať. Skrýš v lese pomôže len na chvíľu, do tej doby, než pod váhou vody sťažnú konáre stromov. A keď nás uplakané počasie prepadne na hrebeni, potom často chýba aj to. A najhoršie je, že v tej chvíli môžeme len bezmocne prizerať tomu, ako nám mokne batoh a náhradné oblečenie v ňom. A zrazu možno začnete pochybovať o úspechu výpravy. Teda v prípade, že pri sebe nemáte pláštenku ani pončo. Mohli by ste síce mať aj dáždnik, ale ten pre túry v teréne nie je príliš praktický.

Pláštenky do dažďa sú len pre nás

Pláštenka alebo aj pršiplášť do dažďa má jednu nevýhodu – zmestíme sa pod ňu len my sami. Pokiaľ so sebou máme kamaráta, ktorý si zabudol vziať vlastnú ochranu proti dažďu, potom jeden z vás bude moknúť – to podľa toho, do akej miery ste obetaví.

Pláštenku si možno predstaviť ako takú druhú bundu, je však (spravidla) oveľa tenšia. Vyrobená je z nepremokavého materiálu, ktorý musí mať dostatočne vysokú pevnosť, inak by sa pri bežnom používaní potrhal. Pláštenky do dažďa majú podobne ako bundy zapínanie vpredu, a to väčšinou na cvoky alebo na zips. K ďalším odlišujúcim prvkom patria dva rukávy a kapucňa. Tá nám pred dažďom prirodzene chráni hlavu.

Pre pláštenky do dažďa existuje niekoľko možností balenia. Prirodzenou snahou výrobcov je to, aby takéto pláštenky boli čo najľahšie a aby nám v batohu zaberali čo najmenej miesta. Často ich totiž ponesieme len tak a ani ich nevyužijeme. Ale pre všetky prípady je dobré ich mať pri sebe. Väčšie pláštenky zo silnejšieho materiálu sa skladajú do formy relatívne malého obdĺžnika. Niektoré pláštenky sú na jedno použitie a tie ponúkajú balenie do formy drobného vrecúška, ktoré sa nám zmestí aj do vrecka.

Pláštenky sú síce praktické, ale majú jednu podstatnú nevýhodu - zmestíte sa do nich len vy sami. Teda nielen vy sami bez kamaráta, ale aj bez batohu. A pokiaľ povrch vášho batohu nebude mať dostatočne vysoký vodný stĺpec, potom vy sami síce budete suchší, ale do druhého dňa už sa nebudete mať do čoho prezliecť. Alternatívou môžu byť samostatné pláštenky na batoh, ale hodiť sa môžu aj pončá, o ktorých si niečo povieme ďalej.

Pončo do dažďa ako skvelá alternatíva

Zaujímavou, aj keď v našich podmienkach trochu (neprávom) zabúdanou alternatívou klasickej pláštenky, je pončo do dažďa. To používali ľudia už v dávnych dobách, hoci v ich možnostiach vtedy nebolo dodať pončom ich zázračné vodeodolné vlastnosti. Ale vtedajší pončá aspoň hriali.

Pončo do dažďa si zjednodušene môžeme predstaviť ako prestieradlo, ktoré si prehodíme cez seba, pričom ale uprostred dopredu vystrihneme dieru na hlavu a pridáme kapucňu. Dnešné pončá sú dnes už prirodzene vyrábané z podobných materiálov ako pláštenky, tak, aby nepremokli, alebo aspoň nie tak rýchlo. Materiál ďalej musí byť opäť aj odolný, aby sa pri prvej príležitosti neroztrhol.

Výhodou ponča oproti pláštenke je, že si ho môžeme prehodiť cez hlavu aj cez celé telo, rovnako ako cez batoh alebo krosnu. V suchu tak zostaneme nielen my, ale aj celé naše vybavenie. Dočasne a provizórne môžeme pod pončom „ubytovať“ aj svojho menej vybaveného kamaráta.

Skrátka a dobre, keď začne pršať, stačí nám pončo do dažďa vytiahnuť, prehodiť si ho cez seba a bez zbytočného zdržovania môžeme ísť zase ďalej. Lenže je pončo lepšie ako pláštenka? To je dobrá otázka. Aj pončo má totiž svoje nevýhody, ktoré spočívajú v jeho tvare a fakte, že nemá rukávy. Čo tak však pončo a pláštenku skrížiť?

Potomok ponča a pláštenky

Ako sme teda už zistili, majú pončá aj pláštenky svoje pre a proti. Na našom e-shope si však môžete zakúpiť aj tzv. pončo-pláštenku. Teda ideálnu kombináciu oboch riešení – tento „kríženec“ totiž prevzal to najlepšie z ponča aj pláštenky. Má rukávy, čo oceníme pri pohybe a manipulácii. Je možné ho cez seba prehodiť aj s kompletným vybavením, takže chráni všetko, čo máme pri sebe a na sebe a ešte aj nás. Má kapucňu, takže skrátka plní všetky požiadavky, ktoré naň máme.

Aj v tomto prípade sa, čo sa materiálov týka, stretneme takmer výhradne so syntetickými materiálmi, najčastejšie polyamidmi a polyestermi, ale aj s Gore-Texom. Membránové materiály sú skrátka pre túto oblasť najvhodnejšie, rovnako ako pre ďalšie prvky vonkajšej vrstvy oblečenia, ako sú bundy a nohavice do dažďa. Na kombináciu ponča a pláštenky sa používa aj klasické PVC, avšak často s povrchovými úpravami, ktoré zlepšujú funkčnosť a vlastnosti produktu.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál