📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Signalizácia je v niektorých situáciách jedinou možnosťou komunikácie. Môže ísť o krízové, ale aj komunikačné situácie, ktoré môžu byť rozhodujúce pre naše prežitie v prírode. Ako najlepšie a predovšetkým čím signalizovať?

Stratení? Nevešajme hlavu, vždy je možnosť, ako o sebe dať vedieť. Môžeme zapáliť oheň, s trochou mokrého lístia a ihličia sa dostane dym dosť vysoko na to, aby ho niekto videl. Rovnako tak sa môžeme pokúsiť o nápis napríklad na lúkealebo na brehu jazera. Keď sa ale potrebujeme dorozumieť s niekým, kto je trochu ďaleko, alebo o sebe dať vedieť tak, aby ľudia v počutí vedeli, že tu sme, je potrebné použiť špecifické pomôcky. Aké?

Slnko, náš pomocník

Nemusí sa jednať len o Slnko, ale aj o Mesiac, ten prakticky odráža slnečné lúče smerom k zemi. Tieto lúče môžeme využiť vo svoj prospech a dorozumievať sa s nimi na väčšie vzdialenosti. Ako, pýtame sa? Pomocou signalizačného zrkadla. Tento nástroj neslúži len na refrakciu nás, ale aj tohto svetla. Keď vieme približnú polohu nášho spoločníka. Môžeme pomocou slnečných lúčov posielať správu smerom k nemu. Ako prasiatka zo základky? Áno, presne tak. Všetci to poznáme, keď sa nám od hodiniek odráža svetlo, ktoré kreslí na stenu odrazy. Rovnaký princíp používa aj signalizačné zrkadielko. Jemnými pohybmi odrazíme svetlo požadovaným smerom. Ako so zrkadielkom hýbeme, môžeme zaslať aj jednoduchú správu pomocou dohodnutých znakovalebo Morseovej abecedy . Veľkou nevýhodou tejto signalizácie je, že ju môže uvidieť aj ten, u ktorého si to zrovna neprajeme.

Vietor, čo unáša zvuk

Ďalšou možnosťou signalizácie je pískanie. Bohužiaľ nie sme schopní vydať taký vysoký a zvučný tón nato, aby sa dokázal dlho šíriť. K tomu nám skvele poslúži píšťalka. Jej tón je schopný sa niesť až na kilometre ďaleko. Ako vieme, zvuk je vlnenie, ktoré sa nesie vzduchom. Ako sa dostáva ďalej a ďalej, postupne slabne. Čím vyššia frekvencia zvuku, tým je tón zreteľnejší a dokáže sa niesť ďalej. Veľmi dôležitým pomocníkom je v tomto prípade vietor. Ten dokáže odniesť zvuk veľmi ďaleko, čo môže byť v niektorých prípadoch aj kontraproduktívne. Napríklad ak bude fúkať vietor proti nám a naši záchrancovia budú pred nami, vietor odnesie zvuk ďaleko za nás, ale pred nás sa ho nedostane dostatok. Tak ako tak je píšťalka skvelá pomocníčka, keď sme uviazli v dierealebo len chceme, aby o nás okolie vedelo. Môžeme tým dať vedieť nebezpečnej zveri, že som na blízku. Vo väčšine prípadov sa nám potom vyhne, nikto nestojí o problémy, ani medveď nie.

Vždy po ruke

Výhodou týchto doplnkov je ich kompaktnosť. Sú natoľko malé, že ich môžeme s prehľadom schovať do vrecka, alebo si ich zavesiť na krk. U píšťalky by sme si mali dať pozor na frekvencii zvuku. Musí byť naozaj vysoký, aby nás bolo čo najlepšie počuť. Zároveň jej konštrukcia nesmie byť zrejme chatrná. To isté platí aj u signalizačného zrkadla. V žiadnom prípade so sebou neberme zrkadlo zo skla. S najväčšou pravdepodobnosťou by sa rozbilo a mohlo poraniť nás, alebo nám zničiť veci. Našťastie sa vyrábajú zrkadlá z leštených kovových plôchalebo len odrazovej fólie umiestnená na plastovom podklade. Takáto varianta je najlepšia. Rozbité zrkadlo nám k ničomu nebude, rovnako tak rozbitá píšťalka. V našom eshope máme na výber z niekoľkých možností, s ktorými budeme určite spokojní.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál