📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Odrezať si kus vetvy alebo stromu je s pílou hračka. Nás bude zaujímať, aké sú možnosti, keď chceme pílu nosiť so sebou tak, aby sme ju mohli kedykoľvek použiť. Áno, aj to sa dá.

Až zase budeme vyberať najlepšieho kamaráta na prechádzky lesom, keď potrebujeme sem tam niečo odrezať, spomeňme si na píly. Píla bola pravdepodobne jedným z prvých nástrojov, ktoré sa snažili ľudia vyrobiť. Prvé zmienky o píle pochádzajú zo starovekého Egypta. Okolo roku 3000 pred naším letopočtom boli vyrábané z medi. Keď už starí Egypťania vedeli, aké skrýva píla výhody, prečo nie my? Ak sa chystáme na výlet do lesa, alebo ak si dávame dokopy našu vlastnú KPZtku, píla by nemala chýbať. Poznáme dobre naše možnosti? Poďme to zistiť.

Primitívna, ale skvelá konštrukcia

Ako iste vieme, píla sa skladá z reznej časti a rukoväte. Rezná časť je tvorená z kovu a sú na nej rezné zuby. Tie sú v rade za sebou a zvierajú rôzne uhly a zakrivenia. Podľa nich sa rozlišuje, či sa jedná o pílu na kov, na drevo alebo na iné materiály. Nás samozrejme zaujíma tá na drevo. Vedeli sme, že je niekoľko variantov príručných pil? Ťažko si totiž so sebou do lesa budeme brať veľkú rámovú pílu. Keď nie tú, tak teda akú?

Do vrecka

Jednou z dnešných konštrukcií príručných píl je aj skladacia pílka. Čepeľ nám v tomto prípade buď zachádza dovnútra držadla (zaisťuje sa aretačnou skrutkou), alebo sa skladá podobne ako zatvárací nôž. Tak ako tak musí byť čepeľ dostatočne dlhá, aby sme boli schopní pohodlne rezať. Zuby sú v týchto prípadoch v dvoch radoch tak, aby sa neprekrývali a cez to na seba plynulo nadväzovali. Brúsené sú z oboch dvoch strán rovnako, čím je zaistená dobrá rezivosť. Takáto píla je veľmi účinná, ale bohužiaľ aj veľká. Áno, skryjeme ju do batohu, ale do KPZtky nie ... takže, čo s tým?

Retiazka, čo sa nedáva na krk

V druhej polovici dvadsiateho storočia začal byť dopyt po úsporných pílach, ktoré by síce neboli tak efektívne, zato skladné a ľahké. Presne takú sa podarilo vynájsť, zoznámme sa s reťazovou pílou. To ako vážne? Áno, táto píla má väčšinou podobný reťaz, ako motorová píla, len miesto motora ťaháme my. Na každej strane má rukoväť, za ktorú striedavo ťaháme, čím dochádza k rezaniu. Konštrukcie samotného reťaza sú rozdielne. Tak ako tak sa jedná o veľmi pôsobivú časť vybavenia. Čo keď chceme ale niečo ešte menšieho? Ručná reťazová píla je skvelá, ale stále nie je dostatočne malá.

Miesto reťaza drôt

Za týchto požiadaviek nahradil reťaz drôt a rukoväte oceľové očká. Drôt je veľmi ostrý, dajú sa s ním odrezať ako malé, tak aj väčšie konáre a stromčeky. Všetko záleží na jeho kvalite a našej vytrvalosti. Musíme si však uvedomiť, že drôtová píla nebola vynájdená k dennému používaniu. Má zaujať miesto v KPZtce, kde bude čakať na náhlou situáciu, ktorá bude vyžadovať jej použitie. V takom prípade sa na ňu môžeme skvele spoľahnúť - postavíme s jej pomocou príbytok alebo úkryt.

Zase vyberáme

Výber je smerovaný k veľkosti a účinnosti samotnej píly. Malú drôtovú si schováme do vrecka na potulkách prírodou - čo keby sa hodila. Tú väčšiu si zase vezmeme so sebou, keď ideme do lesa na drevo alebo na kratší výlet. Rovnako tak môžeme zakúpiť prostredníctvom nášho eshopu aj pevné pílky, ktoré sú už naozaj smerované na každodennú prácu, o čom svedčí ich konštrukcia aj kvalita.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
označenie
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál