📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Sekera bola používaná ako náradie aj ako zbraň. Tento nástroj je veľmi obľúbený ako u drevárov, tak aj u turistov alebo na záhrade. Keď chceme nosiť sekeru so sebou, mali by k tomu byť prispôsobená.

Pre spracovanie dreva existuje hneď niekoľko nástrojov, ktoré sa dnes používajú. Jedným z nich je napríklad píla, s ktorou sme schopní drevo krásne a rovno odrezať bez väčšej námahy. Rovnako tak s ňou môžeme zvaliť strom. Ale čo keď budeme chcieť drevo ďalej opracovávať alebo porciovať? V tomto ohľade sa hodí sekera. Prvé sekery boli v praveku vyrábané pravdepodobne bez poriska. Jednalo sa o tak zvané ručnéalebo pästné sekery. Prakticky to bol kameň opracovaný tak, aby sa s ním dalo kosiť. Prvé porisko je staré až 8000 rokov, o jeho používaní sú však záznamy len 5000 rokov staré (pochádzajú z Egypta). Čo teda je sekera a k čomu ju využijeme?

Skvelý pomocník

Ako sme už spomenuli, slúži sekera k opracovávaniu dreva kosením. Skladá sa z poriska a hlavy sekery. Porisko býva vyrobené z dreva. V poslednej dobe sa tiež stretávame s plastom, ktorý dokáže drevu veľmi dobre konkurovať - je tvrdší a ľahší. Či už z dreva alebo plastu, musí mať porisko vždy ergonomický tvar. Prečo? Aby sa lepšie držalo a zároveň sa s celou sekerou dobre manipulovalo. Hlava sekery je vyrobená z kovu, to ani netreba zmieňovať. Aký tento kov má byť? Najvyššie tvrdý, ale nie až moc tvrdý. Pre sekanie a udržiavanie ostria je to síce výhoda, však v okamihu, keď sekeru otočíme a budeme s ňou chcieť zatĺcť klinec, môžeme si kus hlavy sekery odštiepiť. Áno, je nám jasné, že na to sekera neslúži, ale sú známe aj takéto situácie. Takže oceľ tvrdás dobrými anti-koróznymi vlastnosťami. To je veľmi dôležité. Predsa len budeme používať sekeru v lese, kde je vlhko. Najdôležitejšia vec na sekere je tvar jej hlavy. Tento tvar musí vždy pripomínať klin. Tým nám uľahčí prácu pri kosení. A čo veľkosť?

Malá a veľká sestra

Podobne ako napríklad lopatky, sa aj sekery vyrábajú v niekoľkých veľkostiach. Závisí na tom ich použitie. Veľké obojručné sekery sú skvelé na spracovávanie dreva. Vďaka ich vyššej hmotnosti a veľkej hlave, sa nemusíme toľko rozmáchnúť a váha urobí svoje. Na štiepanie a spracovanie teda ideálne. A čo nosenie so sebou? Leda tak, ak budeme mať auto, inak neodporúčame. Hoci sa môže zdať, že sekera nie je až tak ťažká, verme, že po pár kilometroch by sme veľmi ľutovali. Pre túto záležitosť existujú menšie sekery. Takéto môžeme bez problémov vziať do lesa na drevo. Sem tam sa hodí mať ju po ruke. Ale čo naozaj dlhé výlety a expedície? Na tie predsa potrebujeme úplne niečo iné.

Budeme sa diviť

Je pravda, že na účely dlhých expedícií, kedy počítame s každým gramom, ale aj výletov, kedy nechceme byť zbytočne zaťažovaní, sa hodí úplne niečo iné. K tomuto využitiu slúži naozaj malé ručné sekery, ktoré sa pripínajú na opasok alebo na batoh. Vďaka svojim rozmerom nebudú prekážať, ale zároveň odvedú skvelú prácu. Keď sa nad celou touto problematikou zamyslíme, nie je to až také jednoznačné. Kto má rád väčšie sekery, tak mu bude stačiť stredná cesta, pretože sa s malou sekerou nesžil. Naopak ten, kto dokáže efektívne používať malú sekeru, bude vo výhode. Uvedomme si, že s malou sekerou moc muziky neurobíme. Áno, bude stačiť a budeme spokojní, ale chýba tu tá kinetická energia spôsobená malou váhou. Takáto sekera slúži naozaj len pre prežitie a drobnejšie práce. Ak chceme skutočného pracanta, siahneme po veľkej sekere, tu nie je kompromisov. Ale so sebou si ju na výlet nevezmeme.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál