📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Ponožky chránia naše nohy pred mechanickým poškodením, ale aj pred potom alebo zimou. Ako teda najlepšie zvoliť výšku, materiál? Existujú strihy aj u ponožiek? To všetko je dobré vedieť.

Spodná časť nôh a chodidla sú pri chôdzi najviac namáhané. Zároveň sú vystavované chladu, potu a trú sa o vnútro topánky. K ich ochrane skvele poslúži ponožky, ktoré majú mnoho výhod. Ponožky sú, naozaj jednoducho povedané, rúrky, tvarované podľa spodnej časti chodidla. Nahradili skôr používané onúce, ktoré sa s pohodlím ponožiek nemohli rovnať. Nahradili? Veď ponožky tu boli už za starovekého Ríma. Dobrá poznámka, avšak si ich mohla dovoliť len smotánka. S vynálezom plochého pletacieho stroja sa stali dostupné aj pre širokú verejnosť, avšak v chladných mesiacoch dlho pôsobili onúce ako lepší variant.

Na leto aj na zimu

V dnešnej dobe dokážeme rozdeliť ponožky na zimné, letné, na podkolienky aj na ponožky do balerínok. Sú to také extrémy, ktoré skvele vyjadrujú variabilitu ponuky nášho e-shopu. Ponožky siahajú spravidla nad členky. Také sa skvele hodí pre vyššiu obuv alebo do studených mesiacov. Samozrejme záleží na materiáli. Ale čo do vibrám? Do vibrám sa samozrejme hodia vysoké ponožky, inak by sme si mohli škaredo zodrieť nohu. Pre leto je tu iná alternatíva. Nízke ponožky, ktoré siahajú pod členok alebo naozaj len kúsok nad pätu. Sú skvelou voľbou do tenisiek či nízkej obuvi po dobu letných mesiacov. Tieto ponožky sú uspôsobené a vyrobené tak, aby viac odvádzali pot, než hriali. Ďalej môžeme spomenúť podkolienky alebo jednorazové hygienické ponožky, ktoré slúžia na skúšanie topánok.

Vlna, bavlna alebo niečo iné?

Prvým materiálom na ponožky boli chlpy. Zmieňujú je básnici zo starovekého Grécka. Našťastie sme odvtedy už niekde inde. Dnes sa môžeme stretnúť s ponožkami vyrobenými z vlny, bavlny alebo umelých vlákien - či snáď ich kombinácií. Použitie a vhodný výber je pomerne zložitý. Funkčné ponožky alebo termoponožky sú modernou záležitosťou a nie je sa čomu diviť. Vlna a bavlna boli, aj sú skvelé materiály. Dokážu zahriať, aj prirodzene dýchať. Bohužiaľ sa kvôli rýchlosti pokroku stávajú zastaranými. Áno, sú sektory a použitia, kde majú stále tieto materiály svoje opodstatnenie, ale tých postupne ubúda. Každý z moderných turistov, dobrodruhov, vojakov, ale aj obyčajných ľudí lační po všetkom, čo je funkčné. Niet sa čomu čudovať, síce si za toto prádlo priplatíme, ale ponúkne nám niečo, čo obyčajné oblečenie z bavlny nedokáže. Inak tomu nie je ani u ponožiek. Ak chceme poriadne ponožky, ktoré nás nesklamú, mali by sme siahnuť po funkčných. Skvele odvedú svoju prácu a dlho nám vydržia.

Plocha a striebro

Čím ďalej sa dostávame v našom letopočtu, tým viac počúvame o termoponožkách, o funkčných ponožkách a tak ďalej. Vieme ale, ako to funguje? Termoponožky lepšie odparujú vlhkosť, čím dopomáhajú k pocitu tepla. Je to zapríčinené väčšou plochou jednotlivých vlákien. Práve táto väčšia plocha dokáže lepšie odpariť vlhkosť a tým dodať pocit tepla. Keď sa nohy zaparí v topánkach, tak môžu byť pekne cítiť. Aj na to sa ponožky zameriavajú. V tomto prípade sa používa aktívneho striebra, ktoré zamedzuje tvorbe baktérií, a tým aj zápachu. V neposlednom rade vďačí za svoj ohlas aj tvaru. Práve tvar a lokálna uzavretosť udáva typ ponožky. Športové fixujú priehlavok, zdravotnícke sú viac voľné, aby nebránili prietoku krvi.

Je toho dosť

Ani sme snáď nečakali, že výber ponožiek môže byť taká veda. Každopádne, spoliehajme na to, že dobrý výber nám zaručí aj dobré skúsenosti s rôznymi druhmi ponožiek pre rôzne použitie.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Materiál