📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Karabína je kovové oko, ktoré slúži ako spojovací prvok. Rozlišujeme niekoľko druhov karabín, niektoré majú špecifické použitie, iné možno zaradiť do kategórií všeobecných.

Karabína je pevné kovové oko, uzatvárané pružinovým alebo skrutkovým mechanizmom, ktoré slúžia hlavne ako spoľahlivý spojovací prvok (napr. medzi horolezeckým lanom a skalnou skobou). Niektoré karabíny majú univerzálne použitie, iné potom špeciálne - napr. typ HMS pre istenie lezca.

Najčastejšie sa s karabínou stretneme v horolezectve, speleoalpinismu, v záchranárstve, je využívaná pre zaistenie pri práci vo výškach a nad voľnou hĺbkou, v jachtingu a u ďalších aktivít. Karabína sa skladá z tela, západky, zámku a prípadne i poistky zámku (u maticových karabín má západka podobu prevlečnej matice). Na západke môže byť inštalovaná poistka, ktorá bráni samovoľnému sklopeniu západky - tj. nežiaducemu otvoreniu karabíny (kedy jednak hrozí vypadnutie lana z karabíny, ďalej potom otvorená karabína vykazuje nižšiu pevnosť. Miesto styku horného konca západky s telom karabíny sa nazýva zámok. Zámkom je niekedy nesprávne nazývaná poistka zámku. Karabíny sa vyrábajú z duralu a titánu pre horolezectvo, z ocele pre priemysel, jachting alebo záchranárstvo; a z plastov pre pomocné účely. Zámky na karabínach môžu byť klasické háčikové (zobákové), tvaru Key Lock (kľúčová dierka) prípadne ďalšie. Poistky zámku bývajú skrutkovacie alebo "automatické" (bajonet).

Pre horolezecké karabíny platí technická norma ČSN EN 12 275, ktorá delí karabíny na niekoľko skupín. Typ A je špeciálna karabína určená na zapínanie do skalných skôb (napr. Frog firmy KONG). Typ B je základné prevedenie karabíny. Typ D je karabína zaisťujúci textilné slučky v polohe pre pozdĺžne zaťaženia, býva používaná predovšetkým ako súčasť expresiek. Typ H je karabína oválneho hruškovitého tvaru, určená pre istenie pomocou polovičnej lodnej slučky (HMS). Typ K je karabína určená pre istené cesty ( "Klettersteig" resp. "Via Ferrata", väčší rázvor). Typ X je karabína oválneho tvaru. Vďaka tomuto tvaru je karabína vždy zaťažovaná pozdĺžne (kedy vykazuje najvyššiu pevnosť) a je takmer nemožné ju zaťažiť priečne. To ju predurčuje na použitie do zlaňovacích prostriedkov, blokantov a vďaka symetrickému tvaru aj pri použití prostriedkov skladajúcich sa z dvoch bočníc (zlaňovacie brzdy, kladky, atp.) Typ Q je maticová karabína (Quick Link, "mailonka"), u ktorej má západka podobu uzatváracej prevlečnej matice.

Priemerný horolezec si zvyčajne vystačí s niekoľkými karabínami typu B a H určenými pre zakladanie postupového istenia a pre istenie spolulezca na štande. Karabíny typu K sú nevyhnutné pre ferraty. Karabíny typu X môžu byť vhodné pri výškových prácach, technickom lezeniu, pri precvakavaniu skôb alebo blokantom. Karabíny typu Q sú vhodné tam, kde je nežiaduce jednoduché a rýchle otvorenie karabíny. Karabíny typu A a D dodávajú pocit väčšieho bezpečia pri lezení na skale, zvyčajne sú ale drahšie ako základné karabíny typu B. Podľa európskych noriem prináleží označenie karabína iba výrobku certifikovanému podľa EN 12275 (Horolezecké vybavenie - karabíny - Bezpečnostné požiadavky a skúšobné metódy), napriek tomu však z jazykového hľadiska je možné nazývať karabínou aj spojky, ktoré sú certifikované podľa normy EN 362 (Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky - spojky). Spojky, na rozdiel od karabín, môžu byť otvorené len s použitím minimálne dvoch zámerných pohybov. Prakticky nie je možné sa stretnúť so spojkou bez poistky zámku.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Materiál