📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Traky zažívajú poslednou dobou slušnú renesanciu. Isté subkultúry v našej spoločnosti je začínajú nosiť ako doplnok oblečenia, nie ako pomôcku. Čo sú traky, ako vznikli a ako sa používajú?

Jasne, zase ste si obliekli nohavice, ale vďaka tomu, že sú trochu väčšie, vám zosúvajú a padajú? Čo s tým? Buď môžete použiť opasok, čo sa väčšinou ponúka na prvom mieste. Avšak je tu tiež možnosť, ktorá je stará viac ako 300 rokov. Možnosť, ktorú užívali naši predkovia často aj častejšie ako opasok. Možnosť, ktorá sa volá traky.

Čo sú to tie traky? Ani by som sa nečudoval, keby mladšia generácia začala pri vyrieknutiu tohto slova pátrať v hlave, čo by veľmi rýchlo prešlo vo vyťukanie slova do okienka vyhľadávača. Takže teda, čo sú to traky? Túto súčasť oblečenia by sme mohli stretnúť aj pod alternatívnym názvom šráky. Všetky sa viac či menej používajú. Traky slúži na udržanie padajúcich či voľných nohavíc na svojom mieste. Určite si všetci vybavujete mafiánov z 30. rokov 20. storočia, ktorí s Thomsonom s bubnovým zásobníkom brázdili ulice amerických metropol. V tejto dobe boli traky obzvlášť obľúbené, ale predovšetkým, je to prvá doba, kedy sa začali ukazovať. Do tohto obdobia sa totiž považovalo za neslušné traky ukazovať.

Ako to s nimi bolo?

Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, traky nie sú až tak starou záležitosťou. Asi ťažko uvidíte rímskeho cisára s kyrysom a trakmi, aby mu nepadal opasok s mečom. Hoci by to bolo pri najmenšom úsmevné. Odhaduje sa, že traky sú staré zhruba 300 rokov. Za vynálezcu modernej verzie trakov je považovaný Albert Thurston v roku 1820. Kšandy slúžili prakticky k tomu istému účelu ako dnes.

Ako to s nimi je?

Moderná doba trakom opäť prispieva. Hoci sa na ne už skoro zabudlo, dnes ich môžeme často vídať na hipsteroch, ale aj ostatných. Nosia sa skôr ako doplnok oblečenia než pomôcka. Traky sú prakticky dva kusy pružného pásu materiálu prehodzeného cez ramená. Oba konce sa na zadnej strane spínajú v jeden, čím pripomínajú písmeno "Y". Existujú aj varianty, ktoré sa po spojení zase rozbiehajú. Potom môžu pripomínať buď písmeno X alebo H.

Na nohavice sa traky pripínajú buď pomocou gombíkov (staršia verzia), alebo klipsov. Spojený koniec sa zapína na zadnej strane nohavíc a rozdvojený na strane prednej. Oba dva pruhy musí byť dĺžkovo nastaviteľné.

Tak čo? Chcete ich?

Či už sa niekomu traky páči alebo nie, sú veľmi účelné a čím ďalej tým viac používané. Iste si ich časom obľúbite aj vy. Vyberajte podľa typu kríženia, ale aj podľa farby. Pamätáte však na jedno - snažte sa vyvarovať kombinácii traky + opasok. Považuje sa to za veľmi nevhodné.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka