📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Taktické okuliare chránia zrak ako pred mechanickým poškodením, tak aj pred plynmi a podobnými vecami. Čím sa vyznačujú a ako vlastne fungujú? To by sme mali pred výberom vedieť.

Bezpečnostné zložky, vojaci, špeciálne jednotky a ďalšie potrebujú osobitné vybavenie pre taktickú stránku svojho života. Aby mohli robiť svoju prácu čo najlepšie, musia byť tiež adekvátne chránení. Rovnako ako máme taktické nože a taktické svietidlá, máme aj taktické okuliare. Čím to, že sú taktické? Poďme si o tom niečo povedať.

Čo sú zač?

Najskôr by sme si ich mali priblížiť, až potom si povieme, na čo si dávať pozor. Taktické okuliare (také, aké majú byť), sú okuliare podobné lyžiarskym. Vieme, znie to smiešne, ale je to tak. Majú chrániť užívateľov pred okolitými vplyvmi. Najčastejšie potom pred pieskom, prachom, dymom, ale aj mechanickými podnetmi. Tými môže byť napríklad aj odlietajúca časť použitej výbušky, alebo nedaj Bože časť záveru pri explózii náboja v nábojovej komore. Pre tieto prípady musia mať naozaj odolné sklá s balistickou ochranou. Tie sú zasadené v obrúčkach, ktoré doliehajú na plochu tváre pomocou peny alebo gumy. Na hlave drží pomocou elastického nastaviteľného pásku. A teraz sa vrhneme na problematiku.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Trh dnes ponúka veľa podobných okuliarov, ktoré však nevyhovujú. Áno, sú síce lacnejšie, často aj o polovicu alebo dve tretiny, ale naozaj sa im dá veriť? Z vlastnej skúsenosti hovoríme, že nie. Takéto okuliare sú vytvorené pre airsoft a podobné športy, kde je potreba ochrana, ale nemusí byť až tak prísne limitovaná. Naozaj dobré okuliare od popredných značiek ponúkajú atestácie podľa armádnych stanov, čo je prakticky to najviac, čo môžu dosiahnuť (ak ich majú, bude to poznamenané u popisku výrobku). Hovoríme o značkách typu Bollé, ESSalebo Oakley. Ak si u nich kúpime okuliare s etiketou - taktické balistické okuliare, vieme, že naozaj splní svoje slovo. Sklá sú plastové s naozaj veľkou odolnosťou voči oderu alebo inému mechanickému poškodeniu. Keďže sedí na celej tvári, budú sa pravdepodobne zahmlievať, čím sa dostávame k ďalšej téme.

Správne sklo = žiadne zahmlievanie

Pri používaní obyčajných okuliarov dochádza k zahmlievaniu. Vplyvom vyrovnávania teplôt dôjde ku kondenzácii vodných pár na stene skla a my naozaj nič neuvidíme. To je veľmi nepríjemný jav, ktorý však môže byť odstránený. Opäť stačí venovať pozornosť popisu okuliarov, ktoré si vyberáme. Tie lepšie ponúkajú povrchové úpravy, ktoré buď znižujú, alebo odstraňujú zahmlievanie okuliarov. V neposlednom rade môže byť tento jav obmedzený zo strany obrúčok.

Síce plný, ale aj pohodlný kontakt

Obrúčky sú v tomto prípade okolo celých skiel. Na tvári sedí po celom svojom obvode, čo obmedzuje vnik plynov a prachu z okolia. Zároveň by ale mali mať prieduchy kvôli cirkulácii vzduchu, aby sme tak pomohli povrchovej úprave pri odstraňovaniu vlhkosti. Samotná konštrukcia by mala byť z pevného materiálu, ktorým je v tomto prípade plast. Na krajoch sú okuliare napojené na elastický popruh, ktorý ich drží na hlave. Tento popruh by mal byť širší (cca 3,5 – 5 centimetrov) a plne nastaviteľný. Zároveň pre väčšiu ochranu a lepší priestorový prehľad musí byť okuliare zaoblené, aby lepšie kopírovali tvár. Kraj obrúčok musí byť vypolstrovaný, okuliare nesmú v žiadnom prípade tlačiť! Musí príjemne a prirodzene sedieť na tvári bez skĺzavania alebo nepríjemného pocitu. Pri výbere sa môžeme zamerať aj na možnosť výmeny skiel na dymovéalebo rozjasňovacie. Moc sa s tým nestretneme, ale možnosti sú, len si za ne musíme priplatiť.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
označenie
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál