📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Lopatka je jedným z najstarších vojenských vybavení. Nemusí sa však vždy jednať len o obyčajnú lopatku, ale napríklad aj o lopatku na sneh, alebo o multifunkčnú lopatku s viacerými možnosťami použitia.

Či už sa to môže zdať akokoľvek šialené - nemali by sme nikam vyrážať bez lopaty. Áno, znie to trochu prehnane. Samozrejme, že nehovoríme o naozaj každej situácii a o klasickej lopate. Skôr sa jedná o výlety do prírody na viac dní, expedície a tak podobne. Na miesto lopaty si Dosaďme lopatku. Lopatky sú prakticky zmenšeniny veľkých lopát. Skrývajú však navyše určité modifikácie a výnimočnosti, ktoré stoja za zmienku.

Poľné do poľa

V rukách vojakov už od doby prvej svetovej vojny môžeme vnímať malú lopatku s dreveným poriskom. Už to bola poľná lopatka. Jedná sa prakticky o zmenšeninu klasickej lopaty, ktorá má síce menšie rozmery, jej mobilita a funkčnosť však rozhodne menšia nie je. Áno, síce sa na násadu nezmestí toľko materiálu, ako u väčšej sestry to hravo vynahradí kompaktnosťou a mobilitou. Táto obrovská výhoda z nej robí ideálneho priateľa pre vojaka. Samozrejme, že od tej doby prešli dlhú cestu. Dnes je drevo nahradené buď plastom alebo oceľou. Aj celá konštrukcia prešla zmenou - lopatka sa dá ešte zmenšiť. Ako? Jednoducho - medzi rukoväťou a pracovnou časťou je kĺb, vďaka ktorému môžeme lopatku preložiť na pol a vložiť do transportného puzdra. To sa pripne k pásu alebo na batoh, kde čaká na svoje využitie. Premýšľali sme niekedy nad samotnou lopatkou? Bolo by skvelé, keby sme s jej pomocou mohli robiť viac vecí, že?

Viac možností, väčší úspech

Nad samotnou lopatkou sa už niekto zamýšľal. Povedal si - prečo by nemohla spĺňať viac požiadaviek? Prečo by nemohla byť multifunkčná? Vďaka takto zvolenej otázke máme dnes k dispozícii tak zvané multifunkčné lopatky. Skladajú sa tiež z rukoväte a pracovnej časti, ktorá je ale oveľa zložitejšia. Vďaka aretačnej matici môžeme uzamknúť lopatku v rovnej pracovnej polohe, zloženej polohe, ale aj kolmej polohe. Takto uzamknutá supluje prácu krompáča.Môžeme s ňou kypriť zeminu pred jej vykopaním a tak ďalej. To ale nie je zďaleka všetko. Rovnako tak ju môžeme použiť ako sekerualebo pílu. Tipnime si, ako? Pracovná časť lopatky má dve strany. Každá z nich má trochu inú štruktúru. Jedna je s ostrím a druhá so zubami - teda podľa sekery a píly. Takáto poľná multifunkčná lopatka nás dokáže vytiahnuť z ledajakého maléru. Rovnako ako klasická poľná lopatka sa dá aj táto zložiť a uložiť do transportného vaku. Všetko je nejako veľmi zložité, čo keď chceme len lopatu na sneh?

V jednoduchosti je krása?

Trochu sme to tu zahltili multifunkčnými možnosťami. Aj pre tých z nás, ktorí len hľadajú lopatky do auta, poslúži táto kategória. Takéto lopatky majú dlhšie porisko a väčšiu násadu. Vzhľadom k tomu, že je vozíme v aute ani nepotrebujeme moc šetriť priestorom. Ale čo materiály?

Zase ten hliník

Či chceme alebo nie, opäť prichádza na rad hliník, ktorý je ideálnym materiálom pre lopaty na sneh. Vďaka nemu sú ľahké a odolné. Samozrejme, že nemôžeme mať poľnú lopatku z hliníka. Tu musí zaujať čestné postavenie oceľ, ktorá je pevnejšia a tvrdšia ako hliník. Tiež sa lepšie spracováva a nie je tak finančne náročná. Držadlá, rukoväte a poriska sú ideálne v kombinácii -plast a kov,aby sa zachovala pevnosť spolu s odľahčeným držadlom. Pri výbere takejto lopatky si uvedomme, na čo ju chceme. Aj do auta sa hodí multifunkčná, ale so sebou na výlet asi nevezmeme hliníkovú na sneh.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál čepele / nástrojov
Materiál rukoväte
Materiál