📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Čo sú to ľadvinky na zbrane? Ide stále o jednu a tú istú záležitosť, ktorá bola pred rokmi odmietaná kvôli svojej nápadnej konštrukcii alebo je to dnes niečo celkom iné?

Pre ochranu života, zdravia alebo majetku. Spoznáte, čo táto definícia označuje? Niektorí vedia, iní pátrajú vo svojej hlave a hovoria si: ,,Kde ja som to počul?". Uľahčíme vám to. Ide o definíciu kategórie E zbrojného preukazu, jedinú kategóriu, ktorá oprávňuje civilného občana Českej republiky nosiť zbraň nabitú pri sebe bez toho, aby bol vo výkone služby. Nosenie zbrane je jasne stanovené. Zbraň jednoducho nesmie byť na prvý pohľad vidieť, inak by sa jednalo o porušenie zákona. Takzvané skryté nosenie zbraní má hneď niekoľko možností. Môžeme nosiť vnútorné opaskové puzdro, členkové puzdro alebo napríklad ľadvinky. Úplne vidím výrazy niektorých čitateľov, ktorí si spomenú na počiatok milénia, kedy tieto ľadvinky začali byť populárne. Ja však hovorím: Dajte im šancu. Zaslúžia si ju.

Moderné riešenie starého nápadu

Však ja som sa na to pozeral podobne. Problém týchto ľadviniek tkvel v úplnom nedostatku vo významu. Skryté nosenie je výhodné, keďže je v súlade so zákonom, ale tiež nám dáva výhodu momentu prekvapenia, kedy útočník o zbrani spravidla nevie. Avšak tieto ľadvinky vždy kričali: ,,Daj si bacha, vo vnútri nás je zbraň". Áno, to mohlo niesť výhody, ale tiež to nebezpečne upozorňovalo. Tieto modely boli veľmi podobnej konštrukcie, vyžarovali rovnakú správu a tým prakticky neboli tak efektívne, ako si ich dizajnéri mysleli. Moderné ľadvinky na zbrane sú však o niečom inom.

Od starých smerov sa opustilo a niektoré firmy sa pustili do moderných riešení, ktoré už nie sú tak nápadné. Jednou z tých firiem je napríklad Tasmanian Tiger® so svojim modelom Hip MK II. Ľahká, moderná ľadvinka má oveľa viac podobný tvar klasickým ľadvinkám používaným pre outdoor. Avšak späť k téme

Ľadvinky sú prepravný nástroj, ktorý sa pomocou dĺžkovo upravovateľného popruhu z látky pripína okolo pása. Nebráni tak pohybu, často má mnoho ďalších vreciek pre uloženie desiatej, kľúčov, dokladov alebo peňazí. Ľadvinky na zbrane majú jednu hlavnú výhodu. Ich konštrukcia umožňuje skryté nosenie zbrane. Toto vrecko je spravidla na vnútornej strane ľadvinky. Dostanete sa do neho buď pomocou prekonania suchého zipsu, alebo rozopnutím klasického jezdcového zipsu.

Cordura® v hlavnej úlohe

Ľadvinky si, podobne ako iné vybavenie, zaslúži poriadne materiály. Ako hlavný konštrukčný materiál je najčastejšie volená Cordura®v jej modifikáciách. Vnútorná strana ľadvinky, tá k telu, by mala byť vybavená jemnejšou látkou, aby zbytočne neničila oblečenie. Zároveň je vhodné, aby tento materiál pôsobil nešmýkavo. Pri lacnejších modeloch sa Cordura® nahrádza štandardným nylonom alebo polyesterom. Tieto materiály sú tiež dobré, ale odporúčame zostať pri Cordure®. Zipsy, spony, cvoky, rýchlospony. Všetky tieto spojovacie prvky musia byť kvalitnej konštrukcie. Prečo? Ak sa budete učiť sa dostať k zbrani vo stresovej situácii, nebudete sa napríklad k zipsu správať zrovna opatrne. Zipsy sú skvelé napríklad YKK®, spony Duraflex®.

V čom sú dobré a v čom naopak zlé?

Pri výbere toho správneho artiklu na nosenie zbrane si určite položíte otázku typu - Je ľadvinka to pravé pre mňa? Na to si musíte odpovedať sami. My sa môžeme pokúsiť poskytnúť plusy a mínusy.

Ľadvinky sú veľmi dobré vzhľadom k svojmu umiestneniu. Mávajú prehľadný systém vreciek s intuitívnym umiestnením. Rýchlo sa tak naučíte siahať do nich bez toho, aby ste sa museli pozerať. Sú pohodlné, okrem zbrane unesú aj kľúče a veľa ďalšieho vybavenia, ktoré by ste inak mali po vreckách. Všetko je tak pohromade, úhľadne urovnané. A to je plus alebo mínus?

Záleží predovšetkým na uhle pohľadu. Je skvelé mať všetko pohromade. Čo ale taký zlodej, ktorý v nestráženom okamihu prereže, alebo rozopne ľadvinku a utečie s ňou? Dokážete si predstaviť, že ste práve prišli o všetko vrátane strelnej zbrane? Ak ma pamäť neklame, tak je za to pokuta okolo 50 000 korún a navyše odobratie zbrojného preukazu, ktorý pravdepodobne už nikdy nezískate späť. Navyše skúste si nasledujúcu situáciu - požiadajte kamaráta, aby na vás zaútočil a vy ste museli v strese jednou rukou vytiahnuť zbraň z ľadvinky. Skúšal som to a nie je to nič ľahkého. Pre mňa, zástanca IWB apendix carry, je to zbytočne zložité. Tým nechcem ľadvinky haniť. Sú to skvelé doplnky, ktoré ponúkajú pohodlné nosenie zbrane bez pocitu útlaku pri sedení, alebo pri chôdzi.

Akú si vybrať?

Tak čo? Rozhodli ste sa pre ľadvinky? Skvele! Vyberajte podľa toho, aby sa Vám do nej zbraň vošla. Ak riešite ľadvinku pre S&W Shield, nemusíte to riešiť. Ak nosíte napríklad Glock 17 alebo Colt 1911, byť vami, postrážim si to. Ďalej je dôležité, aby ľadvinka ponúkala nosenie ďalšieho rezervného zásobníka. Otváranie na účel tasenia zbrane musí byť rýchle a intuitívne. Dobrou alternatívou sú stehenné puzdra od Pentagon®. Len pozor - tu už väčšinou každý vie, že nesiete zbraň.
Farbu vyberajte až naposledy. Najskôr vám musí ľadvinka vyhovovať svojou veľkosťou, dizajnom a rozložením dôležitých vreciek. O dĺžku popruhu sa nestrachujte. Pásy sú dĺžkovo nastaviteľné. V neposlednom rade sa sústreďte na materiál a kvalitu spojovacích materiálov typu zipsy a spony.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Objem (l)
l l
Materiál