📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Krompáč je nástroj, ktorý sa používa už stovky rokov. Jeho vzhľad s poriskom a železnou hlavicou asi každý pozná. Čo keď ale potrebujeme krompáč nosiť so sebou? Je to reálne?

Každý ho pozná, ale nikto by sa s jeho pomocou nechcel živiť. Čo to je? Áno, ako sme iste spoznali, jedná sa o krompáč. Tento nástroj je veľmi podceňovaný. Hoci je symbolom pre manuálnu prácu, bez jeho pomoci by sme len ťažko boli tam, kde sme dnes. Zdá sa to prehnané? Len si uvedomme, koľko kilometrov ciest, chodníkov, kabeláže a potrubia s jeho pomocou bolo vykopané. To už o niečom hovorí. Čo ho robí tak jedinečným?

Kov a drevo

Konštrukciu krompáče určite všetci poznáme. Tvorí ju porisko, ktoré je prevažne vyrobené zo dreva. Na jeho konci je ocelová násada. Táto násada je dostatočne ťažká na to, aby sa s ňou mohli vykonávať aj ťažšie práce. Násada má dva konce. jeden je špičctý a druhý placatý. Dĺžka poriska a váha násady sú dve veci, ktoré stoja za zmienku. S krompáčom sa pracuje pomocou švihu. Dostatočne ťažká násada naberie rýchlosť a vďaka svojej váhe aj podstatnú kinetickú energiu, ktorá je prevedená do koncového bodu. Môžeme s ním tak jednoducho kopať, hĺbiť, ale aj páčiť kameniealebo drevo. Čo by nás mohlo zaujímať, je aplikácia do modernej doby, ako to s krompáčom je dnes?

Malý a šikovný

Dnes je to s ním tak, ako pred sto rokmi. Novinkou je však malý krompáč, ktorý by sme síce mohli vídať už skôr, avšak nie v tomto podaní. K čomu malý krompáč? Predstavme si, že sme vojak v poli alebo turista na ceste za prežitím. Ako budeme kopať zákopy, úkryt alebo ohnisko? K tomu poslúži malý cestovný krompáč. Tak malý, aby sa pripol na batoh, ale zároveň dostatočne veľký pre manuálnu prácu. V takýchto prípadoch často nahrádza drevené porisko plastová rukoväť. Plast je oveľa ľahší a dokáže odviezť podobnú prácu ako drevo. Ak sa teda túlame divočinou, určite nám pôjde o nízku hmotnosť, ktorú malý krompáč okrem iného ponúka. To samozrejme zohráva úlohu pri výbere.

Ponúkame nepoznané

Na našom eshope nájdeme práve také malé krompáče, ktoré by sme mohli na našich cestách využiť. Rovnako tak si ho môžeme schovať do auta, kde bude čakať pre prípad, že by sme snáď niekde zapadli.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Materiál