Správnu taktickú výstroj ocenia predovšetkým vojaci a príslušníci ďalších ozbrojených zložiek, ale jednotlivé prvky takejto výstroje sa môžu hodiť aj pracovníkom súkromných bezpečnostných agentúr alebo nadšencom do airsoftu či military a survival aktivít.
A čo vlastne súslovie „taktická výstroj“ znamená? To sa dozvieme, keď si zhrnieme jednotlivé podkategórie našej ponuky v tejto oblasti. Avšak samotné slovo „taktická“ evokuje bezpečnosť, respektíve istý stupeň ochrany, ktorý spĺňa vojenské štandardy, a potom aj určitú úroveň utilitarizmu. To je prístup, kedy musí mať každý prvok nášho vybavenia svoju funkciu (pokiaľ možno aj viac funkcií), inak je zbytočný a prináša len záťaž navyše.
Predstavme si to na príklade taktického opasku, ktorého účelom je nielen to, aby sme sa vo vypätej situácii nemuseli sústrediť na to, že nám práve padajú nohavice. Taktický opasok je súčasne jednou z foriem prepravy ďalšej osobnej výstroje a vybavenia – od zbraní cez kompas alebo GPS modul až po lekárničku.
Každý taktický opasok je normovaný na určitú hmotnosť a určité množstvo doplnkových vreciek či puzdier. A súčasne sa väčšinou skladá z vnútorného a vonkajšieho opasku – zatiaľ čo ten vnútorný drží nohavice na mieste, ten vonkajší je možné v prípade núdze odhodiť. Taktický opasok by mal mať súčasne pracku, ktorá sa nezadrháva, a pokiaľ možno by ju malo byť možné ovládať jednou rukou. A napríklad aj MOLLE systém na prichytenie doplnkovej výbavy.
Nielen opasky, ale aj ďalšie základné prvky taktickej výstroje, by mali spĺňať aj ďalšiu funkciu – mali by byť modulárne. Tak, aby si ich každý operátor či military nadšenec mohol prispôsobiť svojmu obrazu. Hovoríme tu napríklad o nosičoch plátov a bočných šerpách (cummerbundoch), taktických vestách či nosných postrojoch.
Hoci každý výrobca má trochu iné riešenie a trochu iný prístup k danej problematike, modularita väčšinou znamená, že sú prvky jednotlivých výrobcov vzájomne kompatibilné. Na to práve slúži MOLLE systém, respektíve PALS väzba, čo je riešenie, ktoré je všeobecným štandardom modularity v taktickej oblasti.
Segment taktickej výstroje zahŕňa aj oblasť bezpečnosti. Osobná ochrana je v prípade taktických operácií nevyhnutná. Veď ako by ste ako vojak alebo policajt mohli byť schopní chrániť ostatných, keď by ste nedokázali ochrániť ani seba? Ide o podobný princíp, ako keď v prípade poruchy lietadla musíte dať kyslíkovú masku a záchrannú vestu najskôr sebe a až potom deťom.
Čo sa týka ochrannej taktickej výstroje, ponúkame u nás na Rigad.sk chrániče sluchu, ktoré môžu byť pasívne (slúchadlá či štuple) alebo elektronické s aktívnym potlačením okolitého šumu. Ďalej tu máme balistickú ochranu, ktorá zahŕňa predovšetkým vesty, respektíve pláty pre nosiče plátov, a ktorá chráni najcitlivejšie oblasti tela pred dopadmi streľby (pričom každý prvok balistickej ochrany je normovaný pre určité kalibry striel) alebo pred bodnými ranami. A spomenúť musíme aj plynové masky.
Jednou z najcitlivejších oblastí tela je však aj hlava – na ochranu hlavy si môžete vybrať zo sortimentu heliem a prevlekov na ne. Slovo „taktický“ v prípade heliem znamená, že taká prilba nielenže chráni svojho nositeľa, ale súčasne je kompatibilná s ďalšími prvkami výbavy, ako sú svietidlá alebo NVG zariadenia pre nočné videnie (tie do segmentu taktickej výstroje patria tiež). No a kompatibilita by mala byť zaistená aj s taktickými okuliarmi, ktoré zase pre zmenu chránia zrak.
V neposlednom rade nesmieme zabudnúť ani na chrániče lakťov a kolien. Pre nutnosť ochrany týchto telesných partií ani nemusíte byť práve v bojovej situácii. Stačí len v poľných podmienkach opravovať auto alebo nejaký prístrešok. Kľačanie priamo na štrku alebo hline by mohlo byť nepríjemné. Z oblasti ochrany máme aj zdravotnícke vybavenie a do istej miery je sem možné zaradiť aj maskovanie, ktoré je v boji absolútnou nevyhnutnosťou (vrátane maskovacích prvkov s IRR úpravou, ktoré odrážajú infračervené svetlo a sú tak horšie odhaliteľné noktovízormi).
Pri taktických operáciách je často dôležitá rýchlosť, a to vrátane rýchlosti presunov. Na tento účel sú praktické rôzne kufre a boxy na prepravu ďalšieho vybavenia vrátane zbraní, ale aj taktické a vojenské batohy alebo taktické puzdrá a vrecká, ktoré môžu vďaka vyššie spomínanej modularite skvele doplniť ako batohy, tak aj nosné postroje, opasky a taktické vesty.
No a nakoniec tu máme doplnkové taktické vybavenie, ktoré môže slúžiť nielen zásahovým jednotkám ozbrojených zložiek. Ide napríklad o rôzne baranidlá a páčidlá alebo taktické svietidlá pre vojakov a políciu. Obe tieto kategórie umožňujú razantný a účelný zásah v rôznych situáciách.