📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Šatky, šály a nákrčníky v outdoorovom či taktickom poňatí sú väčšinou viacúčelové modely, ktoré môžu slúžiť ako ochrana pred vetrom aj maskovanie. Použiť sa dajú na rôzne časti tela a výhodou je aj fakt, že si často môžete prispôsobiť aj ich strih.

Medzi šatkami, šálami a nákrčníkmi existuje len minimálny rozdiel. Šatka sa dá využiť ako šál a naopak. Zatiaľ čo šatka má väčšinou štvorcový tvar, šál je pruh látky s dvoma koncami a nákrčník je v zásade „nekonečný šál“. Jednoducho šál, ktorý má oba konce zošité. V taktickej a outdoorovej oblasti sa každý z týchto typov používa na trochu niečo iné, avšak zásadná je tu ochrana pred poveternostnými vplyvmi, predovšetkým pred vetrom a chladom.

Šatka ako riešenie z púšte

Vojaci nasadení v púšti dobre vedeli, prečo si krk a tvár chránia šatkou. Púšť je totiž plná nepríjemného piesku. Ten, keď sa zdvihne vietor, funguje ako abrazivo. To znamená, že obrusuje každý povrch, na ktorý narazí. A to sa týka aj ľudskej pokožky. Tá je potom vysušená a rýchlejšie starne. Rovnako dobre ako v púšti však šatku využijeme aj v našich podnebných podmienkach. Ochráni nás totiž proti vetru, piesku aj polietavému prachu.

Šatky, ktoré sa vyrábajú z rôznych materiálov (napríklad z bavlny alebo jej kombinácie s polyesterom), nie sú špecifikované konkrétnou veľkosťou – vyrábajú sa teda v rôznych rozmeroch. Núdzovo ich možno využiť dokonca ako viazanie na dlahu alebo na fixáciu zranenej ruky. A predovšetkým šatky typu palestína, teda správne kefíja, je možné využiť aj pre efektívne maskovanie, teda ak zvolíme správnu farebnú kombináciu.

Šál ako ochrana pred vetrom

Šál síce až taký všestranný ako šatka nie je, ale na druhú stranu je účinnou ochranou proti chladu a vetru, respektíve prípadnému prechladnutiu. Ale to už asi väčšina z nás vie už od detstva. Každopádne u nás klasické pletené šály ako od babičky nenájdete. Naopak tu nájdete skôr šály s taktickým presahom, teda také, ktoré sú k dispozícii v kamuflážnych farbách a ktorými si v prípade potreby zamaskujete aj tvár. Ich štruktúra je totiž koncipovaná tak, aby cez ne išlo núdzovo aj vidieť.

Nákrčníky skôr do prírody

Zatiaľ čo jedným z primárnych účelov šatiek a šálov ponúkaných na Rigad.sk je kamufláž, u nákrčníkov sa jedná skôr o outdoorové záležitosti. Ide o univerzálne ochranné prvky na krk a/alebo hlavu, ktoré sú vyrobené z funkčných materiálov príjemných na dotyk. Skvelým príkladom je merino vlna, ktorá hreje aj potom, čo zvlhne, a má dokonalé izolačné vlastnosti. Navyše dobre schne a budete sa v nej cítiť ako v bavlnke. Alternatívou môže byť fleece alebo iný syntetický materiál, ktorý je spravidla lacnejší, ale pohodlie tu môžete čakať tiež.

Nákrčníky teda využijete skôr v prírode, aj keď niektoré z nich sú k dispozícii aj v kamuflážnych farbách. Samotný nákrčník môžete vo väčšine prípadov nosiť naozaj všestranným spôsobom - ako šatku, čiapku, nákrčník, potítko či kuklu.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne

Šatky, šály, nákrčníky

Filter
Dostupnosť
Označenie
Cena
Farba
Značka
Materiál