📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Pojem "Škrtidlo" je to isté, čo "Zaškrcovadlo" a aj "Turniket", pričom len ten druhý je dnes braný ako technicky správny. Tak či onak, je to textilný, (poprípade gumový) pásik, ktorý je určený k zástave tepnového krvácania.

Pojem „škrtidlo" je to isté, čo "zaškrcovadlo“ a „turniket", pričom len ten druhý je dnes braný ako správny a technický. Tak či onak, je to textilný, prípadne gumový remienok, ktorý je určený k zástave tepnového krvácania.

Aká je história použitie škrtidla / Zaškrcovadla / turniketu?

Čo sa týka histórie škrtidla, tak prvú popularitu získalo až počas prvej svetovej vojny a to ako "Esmarchovo ovínadlo" - vtedy za ním stála totiž osobnosť Johannesa Friedricha Augusta von Esmarcha (narodený 1823 a zomrel 1908). Dnes sa tento vyššie uvedený výraz však používa skôr pre ovínadlo gumové / gumené (Martinovo ovínadlo). Bežne sa dnes tiež u nás používa výraz "turniket" z angličtiny.

Ako sa Škrtidlo / Zaškrcovadlo / Turniket používa?

Hlavným a tým najdôležitejším dôvodom existencie škrtidla / zaškrcovadla / turniketu je zastavovanie väčšieho tepnového krvácania (vzniknutého z dôvodu strelného, rezného alebo bodného poranenia alebo amputácie končatiny).

Je zamýšľané ako dočasná pomôcka pre zástavu naozaj mohutných krvácaní, ide však o veľmi agresívny spôsob, čo ďalej poškodzuje tkanivo (správne upevnené škrtidlo / zaškrcovadlo / turniket zvyčajne totiž aj ďalej poškodzuje tkanivo, na ktoré tlačí). Takmer vždy ho ale môžete nahradiť tlakovým obväzom alebo tlakom v rane iným predmetom (kamienok, kus dreva, ...).

Pre laika sa obvykle odporúča ako najlepší škrtidlo / zaškrcovadlo gumové, čo až tak veľmi nepoškodzuje tkanivo. Jeho odporúčaná šírka je aspoň 5-8 cm, pri menšej by totiž mohlo dôjsť k poškodeniu svalov.

Škrtidlo / zaškrcovadlo sa používa cez odev a prikladá sa na príslušnú zranenú končatinu vo zvýšenej polohe (pri dolných končatinách na stehno a pri horných zase na paži). Keďže je u nás pomerne ľahko k zohnaniu záchranná služba, ide zvyčajne o zaškrtenie rán väčšinou najviac v poriadku minút. Keby sa náhodou neukázala, máte aspoň čas pripraviť si tlakový obväz zo svojej lekárničky.

Núdzovo sa dá ako škrtidlo / zaškrcovadlo použiť prakticky čokoľvek (preložená šatka, kravata, opasok z nohavíc, kus látky, ...). Nikdy to ale nesmie byť vec užšia ako 5 cm, takže žiadne povrázky alebo Paracord pod. Keď sa totiž použije zaškrcovadlo príliš úzke, úplne zničí svalstvo aj kožu a končatinu zvyčajne nezostáva než amputovať.

Aké typy Škrtidel / Zaškrcovadel / Turniketov sa dnes bežne v praxi používajú?

Dnes sa zvyčajne stretneme s dvojicou základných najrozšírenejších typov škrtidel / zaškrcovadel:

  • Zdravotnícke škrtidlo / zaškrcovadlo / turniket - obvykle ich používajú doktori a sestry pri odberoch krvi alebo zavádzaniu vnútrožilovej kanyly. Končatinu sťahujú skutočne minimálne, majú totiž jediný účel - aby z končatiny neodtiekla žilová krv.
  • Taktické armádne škrtidlo / zaškrcovadlo / turniket - v armáde je dnes rozšírený pre škrtidlo / zaškrcovadlo skôr výraz "turniket" a to menovite v slovnom spojení "armádny turniket". Aj tie sú však viac typov. Tak napríklad, môže byť tvorený pevným textilným pruhom so šírkou okolo 50 mm a je na ňom vždy sťahovacia / skrucovacia a upínacia časť + oblasť, na ktorú sa poznačí presný čas jeho použitia. Jeho použitie sa pre zmenu predpokladá v prvom rade na vojnovom poli v rámci záchrany života seba alebo kolegami blízkosti.
Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka