📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Najmä v obdobiach od jesene do jari by sme si mali dávať pozor na podchladenie, v zime špecificky aj na omrzliny, najmä pokiaľ sa chystáme tráviť dlhší čas v prírode. Outdooroví nadšenci však môžu využiť prenosné ohrievače a týmto nepríjemnostiam sa vyhnúť.

Občas skrátka môžeme podceniť situáciu. Veď predsa idem len na krátku prechádzku, predpoveď síce hlási nízke teploty, ale nejde o nič hrozné. Tak na čo si brať rukavice alebo teplé ponožky? Lenže situácia sa môže razom skomplikovať. Vlastne si ju môžeme skomplikovať sami. Naše telo je nastavené na teplotu od 36 do 37 °C. Čokoľvek nad alebo pod znamená väčší či menší problém.

Pozor na podchladenie

A v zime má naše telo tendenciu sa skôr ochladzovať. Pokiaľ sa teda do terénu neoblečieme poriadne, môže dôjsť k podchladeniu čiže hypotermii, ku ktorej dôsledkom patrí aj blúznenie alebo strata vedomia. A ak sa záchrana nedostaví včas, je finálnou fázou v extrémnom prípade smrť. V teple je tak nutné držať celé telo vrátane periférií. A tu prichádzajú na rad prenosné ohrievače nôh, rúk a tela.

Jedná sa o doplnky, ktoré by nemali chýbať v žiadnej krabičke poslednej záchrany ani lekárničke alebo batohu. Vďaka tomu, že sú ľahké a kompaktné, jednoducho si ich môžete zbaliť kamkoľvek. A to nielen v zime. Aj v lete môžete spadnúť do vody a následne ofúknuť vetrom, ktorý sa do tej doby nezdal tak studený. Iné vnímanie teploty ale môže prísť napríklad aj po úrazoch.

Rôzne typy ohrievačov

Ohrievačov nôh, rúk a celého tela je prirodzene celý rad. Rozdeľujeme ich podľa zdroja tepla a tiež podľa toho, na akú časť tela sú určené. Existujú ohrievače chemické, nahrievacie, benzínové a izolačné. U nás ponúkame spravidla prvý a posledný typ, takže si o nich povieme niečo viac.

Chemické ohrievače fungujú na princípe exotermickej reakcie, ktorá prebehne po otvorení vákuového balenia. Akonáhle začne do obalu prúdiť vzduch, začne reagovať so zmesou vo vnútri. Pri tejto chemickej reakcii sa do okolia začne uvoľňovať teplo v rozmedzí 57 – 70 °C. Tieto ohrievače sú síce na jedno použitie, ale zato sú lacné a môžu nás v náročných situáciách zachrániť od omrzlín.

Niektoré chemické ohrievače majú vo vnútri kovový pliešok, ktorý je možné pretlačiť a následne dôjde k ďalšej exotermickej reakcii. Tieto modely sú použiteľné opakovane (hoci stále v obmedzenom počte opakovaní), stačí ich len dať do mrazničky, aj keď výrobcovia takýto postup spravidla neodporúčajú. Dĺžka ohrevu sa pri jednotlivých chemických ohrievačoch líši, ale väčšinou ide o 5 až 7 hodín.

Potom sú tu ohrievače izolačné, ktoré fungujú v podstate ako rukavice, čiapky alebo vlastne aj spacáky. Zahrejú vás totiž vašim vlastným uvoľňovaným telesným teplom. Ako príklad môžeme uviesť rukávový ohrievač rúk Muff Hand Warmer od spoločnosti Tasmanian Tiger. Vnútorná izolačná vrstva tohto ohrievača bráni tepelnej výmene medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Vstupy do rukáva sú navyše opatrené sťahovacou elastickou šnúrkou, aby bol únik tepla smerom von minimálny.

Bez ohľadu na daný typ by ohrievače mali byť súčasťou výbavy každého turistu, policajta aj vojaka, ale preventívne si ich aspoň v zime môžete zbaliť aj na „obyčajnú“ prechádzku do lesa. Možno ste to u nás čítali už viackrát, ale šťastie praje pripraveným. Malí pomocníci v podobe ohrievačov sa hodia aj pri úrazoch, keď telo potrebuje viac tepla ako inokedy. A ak neviete, aký typ ohrievača nôh, rúk a tela vybrať, pokojne pre pokoj v duši skombinujte chemický aj izolačný variant.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Veľkosť
Značka
Materiál