📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Mačeta je skvelým pomocníkom ako na záhrade, tak aj pri prechádzaní nepriestupným lesom. Mali by sme o nej niečo vedieť? Iste! Správny výber nám totiž zaručí dlhodobú spokojnosť.

Mačety majú proti nožom veľkú výhodu. Síce nie sú skladné alebo nenápadné, svoju prácu však odvedú bez odvrávania. Rovnako ako nože sa ich konštrukcia skladá z čepele a črienok čiže držadla. Týmto podobnosť končí, mačety sú totiž často niekoľkokrát väčší, ako nože. Dizajnované priamo na prácu, vďaka svojej vyššej hmotnosti majú pri mávnutiu väčšiu kinetickú energiu, ktorá pred sebou nenechá nič na pokoji.

Pomocník do lesa aj na záhradu

Práve túto energiu využijeme pri našej práci. V dnešnej dobe sa používa najmä v poľnohospodárstve, kedy je pomocou jej tvaru odseknutá rastlina bez väčších problémov. Nechajme komerčné použitie stranou a zamerajme sa na situácie, kedy môže pomôcť nám. Mačeta je majstrom v presekávaniu sa porastom. Nie nadarmo sa objavuje vo filmoch, kedy sa skupinka ľudí snaží dostať nepriechodnou džungľou. V tomto prípade je mačeta nenahraditeľná. Rovnako tak dobre môže pomôcť aj na záhrade pri úpravách rastlinstva. Nesklame ani pri spracovávaní a úpravách dreva.

Nič nie je zadarmo

Hneď nám dôjde, že takýto pracovný predmet potrebuje poriadne materiály, ktoré budú zvýrazňovať jeho povesť. U mačety je veľká otázka voľba ocele. Oceľ musí byť veľmi pevná s dobrým držaním ostria. Zároveň však dostatočne pružná, aby sme predišli nepríjemnému zlomeniu čepele. Črienky musí ponúkať dobrý úchop, aby sa nestalo, že nám bude mačeta vyklzavať. Taká nepríjemnosť je nemysliteľná - ľahko by sme mohli prísť k úrazu. Materiály používané na črienky sú podobné ako u nožov. Veľmi obľúbené je drevo, čo je skvelá voľba s prihliadnutím na tradíciu a výdrž. Pokrok ale nezastavíme. Preto je drevo nahradzované umelou hmotou, rovnako ako materiály z uhlíkových vlákien alebo mikartou. Nemôžeme im nič vyčítať, sú vynikajúcou voľbou a iste nás nesklamú.

A ako teda vybrať

Samotný výber sa tak stáva obtiažnym.Čo by sme teda mali mať na pamäti? Hlavne si pamätajme, že čím istejší úchop, tým bezpečnejšia práca. Oceľ by mala byť minimálne strednej triedy, pretože sa dá predpokladať veľké pracovné nasadenie. Mačeta bude kosiť aj tupá vďaka svojej kinetickej energii. Vždy je však ostrá lepšia. Skúsme si dĺžku, ako nám bude vyhovovať. Nesmieme zabudnúť, že s prihliadnutím na históriu je mačeta aj zbraň. Buďme teda opatrní, nech predídeme nepríjemnostiam.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Dĺžka v zatvorenom stave
cm cm
Celková dĺžka
cm cm
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál čepele / nástrojov
Materiál rukoväte