📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Plynová maska musí byť rýchlo dostupná. Pri zaplyneniu máme len niekoľko málo sekúnd na jej nasadenie. Dobre umiestnené puzdro všetko vyrieši. Ako ale také puzdro vyzerá a čo je to vhodné umiestnenie?

Nastanú situácie, keď pre nás prestane byť ovzdušie dýchateľné. Napríklad u zadýmování priestoru, pri použití slzného plynu alebo zamorení bojovou látkou. Musíme byť pripravení, nevedomosť neospravedlňuje. Najlepší typ ochrany je samozrejme plynová maska.Tá dokáže bezpečne ochrániť (s príslušným filtrom a oblekom) pred všetkými bojovými látkami, teda aj slznými plynmi a tak ďalej. No áno, ale kam s ňou? Do batohu ju dávať nemôžeme, tam je priestor pre iné veci a než sa pre ňu dostaneme, bude neskoro. Našťastie nám pomôžu puzdrá na plynové masky.

Veľké, ale užitočné

Veľkou nevýhodou plynových masiek je ich priestorová náročnosť. Sú vyrobené z pevnej gumy, skla a ďalších materiálov. Bohužiaľ medzi ich inak skvelé vlastnosti tvárnosť zrovna nepatrí. Do istej miery síce môžeme masku ohnúť a tak zmenšiť, nie je to však postačujúce. S tým ide ruka v ruke aj veľkosť puzdier na plynové masky. Tieto úložiská sú vyrobené z pevného materiálu a ponúkajú oveľa viac, než by si človek mohol, alebo dokázal predstaviť. Nejedná sa o obyčajnú tašku, to naozaj nie. Puzdro totiž musí byť vždy dobre prístupné, ale aj dobre otvárateľné. Masku musíme byť schopní vybrať a nasadiť behom pár sekúnd, inak bude neskoro, čo nám nasvítilo zásadný problém.

Kam s ním?

Umiestnenie takéhoto puzdra je beh na dlhú trať. Vďaka modulárnym systémom máme veľa možností, kam puzdro upevniť. Musí to však mať hlavu a pätu. Veľmi častým priestorom je taktická vesta, presnejšie jej zadná spodná časť. Tento priestor je väčšinou čiastočne neobsadený, čo umožňuje umiestnenie puzdra. Rovnako tak sa používa aj podpazušná časť vesty, kde veľmi často je aj lekárnička. Ako vidíme, nie je to tak ľahké, ako to vyzerá. Chrbtová časť nemusí byť vždy ľahko dostupná (napríklad keď ležíme na chrbte). To nás privádza na poslednú možnosť, ktorou je ľavé stehno. Prečo zrovna ľavé? Na pravej strane mávame často pištoľ. Ak nie, môžeme puzdro umiestniť aj tam. K tomu musí byť samozrejme dobre konštrukčne navrhnuté.

Ako jeden

Zatiaľ čo u puzdier, ktoré sa umiestňujú na vestu, kde stačí mať modulárny systém a prístupné otváranie, je u stehenných puzdier problematika trochu väčšia. Puzdro totiž musí na nohe dobre držať. V tom mu pomáhajú nastaviteľné, často elastické popruhy, ktorými sa puzdro zaaretuje na svojom mieste. K opasku je potom pripevnené prievlekomalebo okami. V tejto pozícii je dobre dostupné a s kvalitnou konštrukciou o ňom nemusíme ani vedieť. To samozrejme nie je jediné, na čo si pri výbere dať pozor.

Hlavne rýchlo

Nezabúdajme, že vybratie masky musí byť rýchle. Skúsme si ju z puzdra vytiahnuť. Musí to ísť jednoducho, bez zbytočných komplikácií. Ideálne je veko, ktoré sa na rozdiel od zipsu nezasekne. Ďalšiu úlohu hrá materiál, ktorým by mal byť, ako to už býva, nylon vo svojich modifikáciách 600D, 1000D a tak ďalej. Je veľmi odolný a čiastočne nepremokavý. V našej ponuke nájdete niekoľko puzdier, dokonca aj multifunkčné, ktoré sa dajú nosiť aj samostatne ako batoh, čo nikdy nie je na škodu.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Výška / dĺžka
cm cm
Šírka
cm cm
Hĺbka
cm cm
Materiál