📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Kompletný zoznam: Čo so sebou na kempovanie

3. února 2023Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 17 minút

Zarytí trampové vám povedia, že kempovanie je pre mastniakov. My si to nemyslíme. Naopak, kempovanie môže slúžiť ako určitý predstupeň trampingu - otužovať sa tiež nezačínate rovno v studenej vode. Alebo skrátka môže byť kompromisom medzi spaním v divočine pod širákom a pobytom v penzióne, prípadne niekde na horskom hoteli so všetkým komfortom.

Kempovanie môže mať rôzne podoby. Môžete prespávať v stane, ale aj v karavane či obytnom aute. Také vybavenie ale väčšina ľudí nemá, a tak je vhodnejšie a menej náročné začať tým stanom. Takže… začneme ním aj my tento článok.

Kempovacie stany môžu byť väčšie

Pokiaľ medzi kempingmi necestujete pešo alebo hromadnou dopravou, ale využívate na presuny vlastné auto, pokojne sa pri voľbe kempingového stanu nemusíte obmedzovať jeho veľkosťou – či už v zabalenom alebo postavenom stave. Vlastne čím väčší stan, tým väčšie pohodlie - nielen pri spaní, ale aj pri pohybe v jeho vnútorných priestoroch. Vzhľadom na to, že pri kempovaní sa na jednom mieste môžete zdržať aj niekoľko týždňov, nie je väčší stan na prekážku. Jeho stavba vám totiž nezaberie o toľko viac času ako pri malom stane.

Stan

Samozrejme záleží aj na tom, koľko súputníkov so sebou beriete. Pokiaľ cestujete sami alebo v páre, bude vám logicky stačiť menší stan ako v prípade, že sa k vám chystá pridať niekoľkočlenná rodina. Kvôli izolácii by mal mať kempovací stan vodeodolné dno, ktorým neprenikne ranná rosa ani voda pri prípadnej prietrži mračien. Aj tak ale odporúčame mať cennejšie propriety skôr niekde zavesené ako na podlahe. Pokiaľ už stan máte a nechcete kvôli vodeodolnému dnu kupovať nový, môžete ho dovybaviť nepremokavou celtou, ktorou sa pri spaní jednoducho podložíte.

Vyberte si u nás:

Karimatky a spacáky pre väčšie pohodlie

Vaši starí rodičia si na kempovanie možno brali periny, to však nie je príliš praktické riešenie. Lepšie je vybaviť sa kvalitnou karimatkou a spacákom. Ak začneme pri karimatkách, potom sú tými najbežnejšími variantmi pre kempovanie samonafukovacie a nafukovacie modely.

Tie samonafukovacie väčšinou stačí dofúknuť len niekoľkými málo výdychmi, inak urobia všetku prácu za vás. Sú pohodlné a veľmi dobre izolujú odspodu, avšak pokiaľ by ste pri spaní radi mali pocit, ako by ste spali doma v posteli, potom siahnite po kvalitnej nafukovacej karimatke. Jej príprava do „pohotovostného režimu“ je síce o niečo náročnejšia, ale dočkáte sa väčšinou o niečo vyššiho ležania. A navyše opäť platí to čo pri stanovách – do kempu si pokojne môžete vziať aj karimatku, ktorá sa vám bude pomalšie nafukovať. Budete to totiž vykonávať iba raz za celý pobyt (a navyše si do auta môžete pribaliť pumpičku).

Muž nafukuje karimatku

Spacie vaky na spanie v kempoch nemusia vydržať nijako extra nízke teploty. Tie sa u nás poprvé príliš nevyskytujú a za druhé, aj keby ste sa rozhodli kempovať napríklad v Škandinávii, trvá kempovacia sezóna približne od jari do jesene. Extrémne teploty pod -10 °C tak nemusíte príliš riešiť. Objemovo väčšie spacáky síce do auta ľahko pribalíte tiež, avšak budú sa vám horšie vetrať. A že by vetranie malo prebiehať ideálne po každom spaní…

K spacákom ešte jedna poznámka – pokiaľ cestujete v páre, vyberte si také spacáky, ktorých zipsy môžete spojiť a tým vytvoriť z dvoch vriec jedno. Pokiaľ sa zhoršia podnebné podmienky, môžu sa dvaja ľudia zahriať navzájom – a nepotrebujú tak extrémne a objemné vybavenie. Mimochodom, viete, či sa do spacáku obliecť alebo radšej nie? Aj to už sme u nás v jednom článku riešili.

Potreby na spanie by sme mali doplniť ešte vankúšikom, čo je vec, na ktorú mnoho cestovateľov zabúda. Potom svoju „spánkovú ergonómiu“ riešia nesprávne zmotanou mikinou alebo iným nepraktickým riešením. Pri vankúšikoch si môžeme vybrať z viacerých riešení. Pokojne si vezmite svoj obľúbený z domova, ale kúpiť si môžete aj skladný nafukovací kúsok, prípadne aj vankúš v tvare písmena U, ktorý si bežne berieme aj na cestovanie lietadlom či autobusom.

Vyberte si u nás:

Aby ste (nielen) na seba videli

Svietidlo

Nevyhnutným doplnkom pri kempovaní je osvetlenie. Samozrejme také, ktoré niečo vydrží. Začnime čelovkami, ktoré sú asi najpraktickejšie. Uvoľnia vám totiž ruky. U nás si vyberiete ako čelovky, ktoré je možné napájať klasickými batériami, tak tie, ktoré disponujú batériami nabíjacími (napríklad cez rozhranie USB). Niektoré čelovky majú priestor na batérie dokonca umiestnený na tyle, takže je čelovka vyváženejšia a menej kĺže z čela. V drvivej väčšine je potom zdrojom svetla dnešných čeloviek LED dióda.

Určite sa hodí aj ručné svietidlo, ktoré môžete len tak chytiť do ruky a posvietiť si s ním presne tam, kam potrebujete. Ručné svietidlá sa opäť delia podľa typu batérie (klasické verzus nabíjacie monočlánky, prípadne USB konektor pre integrovaný akumulátor) a zdroje svetla. Opäť platí, že vo väčšine prípadov už sa stretneme s technológiou LED.

Odporúčané produkty

No a nakoniec tu máme lucerny, ktoré si môžete postaviť na kempingový stolík a tým si vytvoriť atmosféru prakticky ako doma. Samozrejme, že môžete využiť elektrické nabíjacie lampióny (tie máme v ponuke tiež), alternatívne potom možno na pôde nájdete po starom otcovi alebo bývalých majiteľoch domu klasickú starú petrolejku.

Vyberte si u nás:

Čo s otravným hmyzom

Najmä pri vode môžu byť veľkým problémom komáre a ďalší otravný hmyz. Toho sa môžete zbaviť niekoľkými spôsobmi. Buď sa schováte do stanu a ten vybavíte moskytiérou, nastriekate sa štandardným repelentom, alebo využijete ručný odpudzovač komárov, ktorý je pevný a vybavený viacsmerovou odparovacou mriežkou. Tieto riešenia môžete doplniť ešte vhodnými rastlinami, ako sú levanduľa alebo bazalka, ktoré komáre odpudzujú prirodzene (ďalej viď tento článok).

V posledných rokoch sa stávajú stále väčším problémom kliešte, ktoré sa nevyhýbajú ani kempom. Vzhľadom na to, že aj zimy bývajú v poslednej dobe pomerne teplé (čo je na jednu stranu výhoda, pretože ušetríme za kúrenie), kliešte ich prežívajú s minimálnymi stratami a darí sa im. Bojovať proti nim môžeme opäť rôznymi rastlinami v podobe esenciálnych olejov, ale aj ďalšími spôsobmi (akými, to sa dozviete tu).

Vyberte si u nás:

Bez noža ste stratení

Asi najuniverzálnejším nástrojom na pobyt v prírode – teda nielen na kempovanie – je nôž. Vyberať by sme mali podľa toho, na čo budeme nôž využívať. Ale prakticky každým nožom si môžete natrieť chlieb, nakrájať salám alebo syr, vystrúhať špičku na klacíku, ak stratíte stanový kolík alebo chcete opekať burty, prípadne preventívne a pokiaľ možno bezkontaktne odradiť agresívneho suseda z vedľajšieho stanu, ktorý to niektorý večer preženie s alkoholom.

Zatvárací nôž Gerber

Vybrať si u nás môžete aj z multifunkčných nožov, ktoré toho zvládnu oveľa viac, než len nakrájať jedlo. Súčasťou týchto nožov sú napríklad príbory, ale aj vývrtky, otvárače na fľaše či na konzervy, nožnice, rôzne skrutkovače alebo napríklad osvetlenie. Mať viac nástrojov v jednom balení sa určite oplatí.

Vyberte si u nás:

Základ je poriadne sa najesť a napiť

Bez ohľadu na to, aký je v kempe alebo mimo neho váš denný program, je potrebné sa aj v „poľných“ podmienkach poriadne najesť a súčasne dodržiavať pitný režim. K tomu vám môže dopomôcť ďalšia výbava, ktorú si rozoberieme ďalej.

Jedálenských potrieb máme v ponuke skutočne veľa. Či už sa jedná o hrnčeky, ešusy alebo napríklad jedálenské príbory. Dôležitý je materiál, ktorý by nemal byť závadný a napríklad v prípade termohrnčekov alebo ešusov by mal vydržať extrémne teploty na obe strany.

Sada riadu na kemping

Ideálna na prepravu jedla na celodenný výlet je napríklad nerezová oceľ alebo plast, avšak v tomto prípade siahnite radšej po variante označenej ako „BPA Free“ (bez škodlivého bisfenolu A), prípadne aj „PVC Free“. Pokiaľ máte doma starú plastovú termosku, je dosť pravdepodobné, že nebude úplne zdravotne nezávadná. Vhodným materiálom je aj titán, aj keď tu samozrejme musíme počítať s trochu vyššou cenovkou.

Čo sa týka teplôt, možno budete chcieť udržať nejaký nápoj či pokrm teplý alebo studený. Na tieto účely tu máme termosky na jedlo či pitie, ktoré ako izolant využívajú vákuum a vďaka tomu vám v nich teplý čaj alebo obed zostane teplý až do doby, než ho vypijete alebo zjete (pokiaľ sa tak stane v nasledujúcich približne 24 hodinách).

Pokiaľ ide o nápoje, tu okrem nerezových hrnčekov a termosiek odporúčame aj ploskačku. Aj letné večery totiž občas bývajú chladné, takže nie je na škodu sa zahriať niečím ostrejším. A hodiť sa môžu aj klasické fľaše bez prídomku „termo“. Opäť dbajte na to, aby boli BPA Free, u nás už snáď iné ani nenájdete. Niektoré z týchto fliaš môžu byť aj skladacie, to využijete najmä vtedy, keď dbáte na minimalistické balenie, prípadne si z jednodňových výletov chcete odnášať o niečo zmenšený batoh.

Určite sa budú hodiť aj outdoorové príbory, ktoré u nás zoženiete v rôznych materiálových prevedeniach. Etalonom je v tomto prípade samozrejme opäť titán, cenovo dostupnejším variantom je potom nerezová oceľ alebo plast, ktorý by mal byť znova zdravotne nezávadný (nebojte sa, túto informáciu môžete nájsť v popise konkrétneho produktu – ak si u niektorého produktu nebudete istí, opýtajte sa nás). Obľúbenými sa v poslednej dobe stali tzv. sporky, ktorých názov vychádza z anglického spoon+fork (lyžica+vidlička). Ide o multifunkčný nástroj, ktorý v sebe zahŕňa spravidla celý príbor.

spork

Spork

Pokiaľ v kempe neexistuje prístup k pitnej vode, prípadne miestnemu zdroju nedôverujete, je lepšie si pribaliť aj filtre a/alebo tablety na čistenie vody.

Vyberte si u nás:

  • potreby na čistenie vody

Proviant si treba pripraviť

Pri jedle a pití ale ešte chvíľu zostaneme. Samostatnou kapitolou je totiž jeho príprava. Tu sa okrem už spomínaných nožov budú hodiť hlavne variče, ktorých sortiment je u nás skutočne široký. Vybrať si môžete varianty na plyn, skladajúce sa prevažne z horákov a kartuší, prípadne grily a skladacie kachle na pevné palivo, ktoré sú pre outdoorové využitie skutočne praktické. A pokiaľ si chcete napríklad uvariť guláš nad otvoreným ohňom, určite nepohrdnete ani kotlíkom a kompatibilnou trojnožkou, vďaka ktorej nebudete musieť riešiť, akým spôsobom riad nad ohňom upevniť.

K dobrému jedlu pri veľkej časti z nás nevyhnutne patrí aj dobrá káva. Tú si v kempe aj v teréne ľahko pripravíte s využitím sady na french press alebo titánového setu. Oboje využijete nielen na kávu, ale aj na čaj alebo napríklad maté. A ak si kávu radi meliete priamo pred jej prípravou, môžete obrad začať s ručným mlynčekom na kávu, ktorý máme tiež.

Vyberte si u nás:

Posaďte sa u nás a oddýchnite si

Kempovanie má oproti „klasickému“ outdooru výhodu v tom, že pri ňom môžete (ale nemusíte) prespávať na jednom mieste. Zároveň (väčšinou) cestujete autom, do ktorého sa predsa len zmestí viac výbavy ako do batohu. Preto je vhodné vziať si so sebou na cesty aj kempingový nábytok, menovite stôl a stoličky. Prirodzene v oboch prípadoch skladacie - aj keď napríklad máte dodávku, nechcete, aby cestou na dovolenku pôsobila ako sťahovák.

Pri kempingovom nábytku je dôležité, aby bol nielen kompaktný a rozložiteľný, ale aj veľmi ľahký. Či už sa jedná o kreslá a stoličky, lehátka alebo stoly, mali by byť vyberané podľa toho, či sú určené špecificky pre pobyt v prírode. Čo sa týka stoličiek, môžete si vybrať kúsky s lakťovými opierkami, prípadne aj bez nich – tie síce nie sú také pohodlné, ale na druhú stranu sú menšie a skladnejšie.

Kempingový nábytok, to ale nie sú len stoličky a stoly. Ak zvolíte pre svoje spanie v kempe veľký rodinný stan, potom sa vám v ňom asi nebude chcieť spať priamo na zemi. Preto si pod svoju nafukovaciu karimatku môžete dať pohodlné poľné lehátko a vyspať sa takmer ako doma. Na spanie alebo aj denné leňošenie v príjemnom letnom vánku dobre poslúži aj hamaka, teda hojdacia sieť, a to buď na vlastnú konštrukciu, alebo napríklad natiahnutá medzi dvoma stromami.

Vyberte si u nás:

Vybavte sa správnym náradím

O nožoch sme si už niečo písali; nejde však o jediné náradie, ktoré sa vám v poľných kempovacích podmienkach môže hodiť. Druhým najdôležitejším vybavením je sekera. Tú si do auta pribaľte pokojne len malú, tak, aby nezaberala príliš veľa miesta, ale súčasne ste ju mohli kedykoľvek využiť napríklad na naštiepanie dreva na oheň. A jej tupou stranou potom ľahko zatlčite stanové kolíky do zeme.

À propos, založenie ohňa. Či už sa na ohni chystáte priamo variť a využiť ho namiesto plynového variča, prípadne by ste len radi vytvorili romantickú atmosféru, bude ten oheň treba nejako zarobiť. Na to je možné využiť rôzne kresadlá, podpaľovače, zapaľovače či (ideálne vodeodolné) zápalky.

Kresadlo

Pri spaní vonku si tiež z času na čas budete potrebovať prispôsobiť terén a na tieto účely sa vám bude hodiť krompáč alebo poľná lopatka, prípadne aj pílka, napríklad na úpravu okolitých náletových drevín. Dokonca si môžete vybrať aj drôtovú pílku, ktorá je veľmi jednoduchá a kompaktná, ale pozor - tiež veľmi ostrá.

Na opravu zlomenej stanovej tyče alebo kempingového nábytku si do auta alebo batožiny môžete pribaliť aj lepiacu pásku. To je univerzálny drobný pomocník, ktorého v prípade potreby ako keď nájdete.

Vyberte si u nás:

Čo sa inam nevošlo

Samostatnou kategóriou je potom vodeodolný zápisník, ktorý vám pokojne môže zmoknúť alebo spadnúť do vody – jeho papier sa totiž nerozpustí. Je tak vhodný práve do kempu, kde si z neho môžete vytvoriť denník – a napríklad aj lodný denník. Ostatne v Česku je veľká tradícia vodáckych kempov, tak prečo svoje kempovanie nespojiť so splavovaním rieky?

No a nakoniec ešte odporúčame solárnu sprchu, vďaka ktorej môžete aj v poľných podmienkach udržiavať hygienu, na ktorú ste zvyknutí z domova. Taká sprcha sa vám bude hodiť vtedy, ak kemp, do ktorého sa chystáte, nie je vybavený sprchou vlastnou. Prípadne si ju môžete pribaliť pre istotu, keby náhodou boli sprchy či kúpeľne v kempu večne obsadené alebo mimo prevádzku.

Vyberte si u nás:

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne