📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Mať pod sebou sucho a čisto alebo si vytvoriť prístrešok, ktorým nepotečie, sa vždy hodí. K tomu skvele tieto prostriedky poslúžia. Musíme ale zvoliť materiál, typ a predovšetkým veľkosť.

Spať vonku na studenej alebo mokrej zemi nie je nič príjemné. Sme premrznutí, mokrí a druhý deň ráno je morálka ta tam. Môžeme sa podložiť suchou trávou, ale jej obyvateľstvo by nám v noci pôsobilo nemilé prebudení. Ďalšou možnosťou je použitie tak zvanej celty alebo plachty. Obe tieto varianty nám pomôžu so spaním na mnoho spôsobov, len musíme vedieť, o čo sa jedná a ako ich správne použiť.

Stan alebo podložka?

Čo je plachta všetci vieme. Kus materiálu, ktorý je čiastočne nepremokavý. Nemá štandardné rozmery ani popis. Oproti tomu Celta je veľmi zaujímavá. Názov celta je z nemeckého slova Zeltteil, čo znamená stanový dielec. Má normované rozmery a je nepremokavá. Už z názvu spoznáme, k čomu prvotne slúžila. Pomocou takzvaných Olivok sa spájali jednotlivé celty, z ktorých v konečnej fáze vznikol stan. Samozrejme, že s pomocou kolíkov a ďalších stavebných prvkov. Nás ale zaujíma iba celta. Takže je to strecha stanu? Strecha, bok alebo podlážka. Celty sa vyrábajú už po veľmi dlhú dobu. Skvele sme ich používanie mohli vidieť za druhej svetovej vojny, kde na nich vojaci spali alebo sa nimi aj prikrývali.

Použi ma!

Na čo sa teda dá použiť? Je pravda, že aj dobre zložená celta zaberá celkom dosť miesta v batohu. Avšak keď si uvedomíme, čo všetko môže suplovať, radi jej to odpustíme. Základným použitím môže byť napríklad podložka. Vďaka dobrému materiálu a nepremokavosti neprepustí vlhkosť zo zeme. Môžeme ju dať pod spacák, karimatku alebo aj pod nás samotných. Záleží na tom, ako sme zvyknutí v prírode spať. Ďalšou možnosťou je stavba provizórneho prístrešku. Jednoducho dáme pár kolov dohromady a urobíme si Áčko. Alebo medzi dvoma stromami napneme povraz a celtu cez neho prehodíme. To už záleží na našej fantázii a kreativite. Rovnakým spôsobom môžeme použiť aj plachtu. Ponúkne podobné vlastnosti, len na tento účel nie je vytvorená.

Pevná a nepremokavá

Plachty aj celty sa vyrábajú z rôznych materiálov. Predtým nimi bola len veľmi husto utkaná bavlna. Jej vlastnosti neboli ideálne, preto ju s príchodom umelých vlákien nahradil polyester a následne nylon. Dnes sa u originálnych celt stretávame s takzvaným Heavy Duty nylonom (nylon pre ťažkú prácu). Je veľmi odolný a pevný, zároveň poskytuje skvelú vodeodolnosť, čo je pre nás hlavné. Pre zlepšenie možností používania sú celty aj plachty vybavené na krajoch oceľovými krúžkami. Nimi môžeme pretiahnuť lanko alebo drôt. Rovnako tak nimi môžeme spojiť dve celty či plachty k sebe. Materiál u týchto krúžkov musí byť zosilnený, na to si dajme pozor. Pokiaľ nebude, krúžky sa rýchlo vytrhnú, čo nechceme.

Viac celt a plachiet

Kategória je zaplnená najrôznejšími tvary a rozmery celt a plachiet. Vždy by sme si pri našich výletoch do prírody mali urobiť aspoň miesto na malú celtu alebo plachtu. K výberu je veľa farieb a prevedení. Dajme si pozor na materiály a už spomínané zosilnenie pri kovových krúžkoch na krajoch. Možnosti použitia sú naozaj široké. Rovnako tak ju môžeme použiť na záhrade pre prístrešok alebo podklad pod drevo.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Nepremokavosť / vodeodolnosť
mm mm
Materiál