📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Čelovky sú vďaka svojmu umiestneniu brané ako najefektívnejší svetelné zdroje. Je za to zodpovedné predovšetkým ich umiestnenie a fakt, že máme obe ruky voľné. Tým to však nekončí, musíme vybrať správny typ čelovky a ďalšie špecifikácie.

Svetlo je pre našu existenciu veľmi dôležité. Fungovať bez neho sa skrátka nedá. Preto keď dôjde to prirodzené, sme nútení si ho obstarať sami. Predkovia to zvládli pomocou ohňa, my sme už trochu ďalej. S energiou skrytou v batériách v spojení so svietiacim médiom dokážeme spoľahlivo prežiariť temnotu. Svietidlo využijeme v mnohých situáciách - ako pri práci, tak aj v prírode. Pri pochodoch, zdolávaní kopcov, skál alebo jaskýň, budeme potrebovať obe ruky. Ako tento problém vyriešime, keď si k tomu všetkému potrebujeme naviac svietiť? Riešením pre náš problém sú čelovky, ktoré umožňujú použitie oboch rúk. Ako to dokážu? Správna otázka.

Keď čelovky tak na čelo

Podľa názvu môžeme spoľahlivo poznať, že umiestnenie čelovky je na čele. Tu drží pomocou elastického nastaviteľného popruhu, ktorý je pripevnený k telu čelovky. Niektoré druhy majú aj ďalší popruh, ktorý vedie nie okolo hlavy, ale cez ňu. Tento popruh má čelovku stabilizovať na mieste a zamedziť tak jej skĺzavaniu (používa sa u väčších a ťažších typov). Funkcia samotného svietidla je veľmi jednoduchá. Batériové ústrojenstvo napája svietiace médium, ktoré pomocou dobre premysleného reflektora vytvára kužeľ svetla. Asi je nám jasné, že druhov bude veľa.

Vpredu, alebo vzadu?

Napájacím ústrojenstvom čeloviek sú batérie. Tie môžu byť buď nabíjacie alebo klasické. Rovnako tak môže byť čelovka vybavená špeciálnou batériou, ktorá sa nabíja sama priamo zo siete. Najväčší rozdiel je však v kontajneri na tieto batérie. Tie menej výkonné čelovky môžu mať batérie v rovnakej časti, ako všetko ostatné. Reprezentuje ju teda jedna krabička, v ktorej sú batérie, svietiaca časť s reflektorom, aj tlačidlo na spúšťanie. Tieto čelovky nebývajú spravidla moc výkonné, skôr sa dajú považovať za záložné. Tie lepšie majú batérie od zvyšku ústrojenstva oddelené. Batériový kontajner je umiestnený na opačnej strane, než hlavná časť čelovky. Tým dosiahneme vyváženia. K čomu je také vyváženie dobré? Predstavme si, že by sme mali lepšiu čelovku napájanú štyrmi AA článkami, ktorá by mala všetko v jednom kontajneri. Kĺzala by nám z čela a kontajner by bol tak veľký, že by s ním bol pohyb veľmi nepohodlný. Preto je to takto rozdelené.

LED, halo?

Hoci sa už s halogénovými výbojkami moc nestretávame, môže sa stať, že sa tak stane. Predtým sa nesvietilo takmer ničím iným. Bohužiaľ tieto výbojky často praskali a boli náchylné na otrasy a podobné podnety. Moderná doba je doba LED diód. V zásade existujú dva druhy, tie klasické a vysoko svietivé. Klasické LED diódy spoznáme tak, že ich je na čelovke viac, napríklad 20. Tieto čelovky však nie sú moc kvalitné, preto nás pravdepodobne zaujímať nebudú. Vysoko svietivé LED diódy dokážu vyvinúť svetelný tok aj o tisícoch lumenov, čo je chvályhodné. K tomu však potrebujú adekvátne chladenie aj napájanie.

V neposlednom rade

S dobrými informáciami sa môžeme vrhnúť na nakupovanie čelovky. Opäť sa stretávame so subjektívnou selekciou. Na chodenie po dome, keď vypadne prúd, bohato stačí veľaledková čelovka za pár korún. Ak to myslíme vážne, mali by sme sa poobzerať po tej lepšej, ktorá bude napríklad vybavená CREE® LED diódou. Má naozaj vysokú svietivosť, výdrž a skvelé referencie. Čo nás vždy bude na čelovke zaujímať je maximálny dosvit, doba svietenia a svetelný tok. U tých výkonnejších by sme si mali postrážiť dobrý energetický zdroj, ale aj kvalitnú konštrukciu. Pre čelovky sa veľmi často používa letecký hliník. Je pevný, odolný a zároveň ľahký. Jeho ďalšou výhodou je pasívne chladenie. Pri vysokej svietivosti LED diódy vznikajú aj pomerne vysoké teploty, ktoré je potrebné odvádzať. To hliník spĺňa perfektne.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Celková dĺžka
cm cm
Svetelný tok
lm lm
Dosvit
m m
Hmotnosť (kg)
kg kg
Napájanie
Materiál