📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Vďaka stanu budeme skrytí pred okolitými nástrahami typu dážď, sneh, vietor a podobné. Stany sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a tvaroch. V tom je potrebné mať pred nákupom jasno.

Prežívanie vonku bez patričného prístrešia závisí od počasia a ostatných okolnostiach. Provizórny prístrešok si môžeme urobiť napríklad z vetiev, listov a trochu spojovacieho materiálu. Prečo improvizovať, keď máme možnosti, ktoré tento problém rieši. Jednou z týchto možností je stan. Ako vonkajší prístrešok ponúka súkromie, ochranu pred dažďom, chladom a samozrejme vetrom. Jedná sa o veľmi staré doplnky, nachádzame o nich zmienky v Biblii a v zápiskoch z ranej doby železnej. Čo ale stan je? Aké ponúka možnosti a čo konštrukcia?

Nie je stan, ako stan

Všeobecne možno stan charakterizovať ako prístrešie pre rôzne využitia. Nemusí sa jednať len o stan na spanie, teda obytný stan. Rovnako tak môže ísť o vojenský stan, stan pre slávnosti a oslavy a tak ďalej. Druhov je veľa, ale konštrukcia rovnaká. V tejto kategórii nájdeme mnoho stanov, ale iba tých obytných. Sú delené podľa konštrukcie, počtu ľudí, ktorí sa v ňom vyspia a tiež ich využití. Poďme si najskôr povedať, aké druhy stanov máme a ako vyzerá ich konštrukcia.

Čo treba vedieť

Stan sa skladá z niekoľkých hlavných prvkov. Väčšinou sa jedná o vnútorný diel, prúty, tropiko a kolíky. Tropiko je vrchný diel stanu, ktorý chráni pred dažďom a vetrom. Stany majú buď vonkajšiu, alebo vnútornú konštrukciu. Vnútorná konštrukcia je o niečo staršia než tá vonkajšia. Ide o to, že prúty, ktoré určujú tvar stanu, sa vkladajú buď z vnútra vrchného dielu stanu, alebo zvonku. Je to až tak veľký rozdiel? Áno, samozrejme, určuje to pohodlie pri stavaní stanu. U vnútorného uloženia prútov sa musí stavať najskôr vnútorný diel stanu, teda tá obytná časť. Postavíme ju, vypneme prúty a na ňu zavesíme vnútornú časť stanu. Až potom môžeme cez stan prehodiť tropiko a dostavať ho. Nevidíte až taký rozdiel? Teraz si predstavme, že budeme stan stavať za dažďa. Vnútro, ktoré nás má chrániť, tak zmokne a my sa nebudeme mať kam schovať. V tomto prípade je lepší stan s vonkajšou konštrukciou. Tropikom sa prestrčí prúty, ktorých konce sa zasunú do špeciálnych koncoviek, čím sa tropiko vypne do finálnej podoby. Tým sme postavili ochrannú časť, teraz môžeme dovnútra aj s vecami a v suchu stavať vnútro. Tento druh je oveľa výhodnejší.

Skôr Áčko, dnes iglu

Iste sme si všimli, že sa stany líšia aj svojím tvarom. Najstarším nami vnímaným tvarom je určite áčko. Tento stan v tvare písmena A je dnes zastaraný. Neposkytuje taký komfort ako jeho dvaja bratia. Jedným z týchto bratov je kopulovitý stan, inak tiež Iglu. Čo sa týka vlastností tohto stanu, ponúka skvelú stabilitu a odolnosť voči silnému vetru. Preto je vhodnejší do voľnej prírody a na expedície. Pôdorysom tohto stanu je štvorec, vnútri vonkajšej kupoly sa nachádza obytný priestor a malý úložný priestor. Posledným z tejto trojice sú stany tunelového typu. Neponúkajú až tak dobré vlastnosti, čo sa týka stability a odolnosti voči vetru. Ich kvality spočívajú vo využitom priestore. Vďaka pôdorysu v tvare obdĺžnika poskytujú využiteľnú predsieň, kam sa dajú dať veci.

Do kempu alebo do prírody

Pri výbere sa zamerajme v prvom rade na to, či budeme stan nosiť na chrbte alebo voziť autom. Od toho sa bude odvíjať jeho konštrukcia, na ktorej závisí aj jeho váha a rozmery v zloženom stave. Potom si musíme dať pozor na počet osôb, ktoré sa v ňom vyspí, aby sme sa zbytočne nekrčili. V neposlednom rade nás budú zaujímať materiály, ktoré nás chránia pred okolím.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Označenie
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Nepremokavosť / vodeodolnosť tropika
mm mm
Vodeodolnosť podlážky
mm mm
Materiál