📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Stany na camping síce nie sú ľahké, zato poskytujú priestor a zázemie. U skôr turistických stanov je naopak dôležitá predovšetkým ich nízka hmotnosť. Často sa budete so stanom presúvať, takže musíte myslieť na váš chrbát.

Stany na camping sú jasne určené - nie sú ľahké, zato poskytujú priestor a zázemie. U skôr turistických stanov je naopak dôležitá predovšetkým nízka hmotnosť. Často sa totiž budete so stanom presúvať, teda musíte myslieť na váš chrbát. Mali by ste dbať aj na materiál, konštrukciu a štýl stanu. Rozhodne nenechajte nič na náhodu.

Na čo sú užitočné kempingové stany?

Ľudia u nás na dovolenku často jazdia do hotelov, penziónov, po hradoch a zámkoch, ale aj do kempu, kde sú bližšie k prírode. V kempoch sa totiž ľahšie prespáva, pretože tam človek má k dispozícii viac možností pre prespanie.

Jednou z nich sú chatky alebo domčeky, tou druhou je priestor pre stan. Ten si väčšinou musíte priviezť so sebou, takže, ako by takýto stan mal vyzerať? Kempingové stany sú samostatnou kapitolou, ktorá si zaslúži malé osvetlenie, aby ste vedeli, na čo si máte dávať pozor.

Ako spoznáte stan vhodný do kempu?

U výberu kempingového stanu záleží predovšetkým na spôsobe, akým stan do kempu dostanete. Ak pôjdete vlakom alebo autom až do kempu, stan poponesete len pár desiatok až stoviek metrov a rozložíte, bude to pochopiteľne iné, než keď ho budete nosiť na chrbte celú dovolenku.

Ak teda chcete preskúmavať prírodu a nosiť stan stále na chrbte s tým, že sa nie vždy usadíte v nejakom kempe, potom vám skôr odporúčame stan turistický. Kempingové stany sami o sebe sú totiž trochu unikátne. Bývajú naozaj veľké, aby sa v nich dalo ako spať, tak pohodlne tráviť voľný čas s celou rodinou, keď bude pršať.

Môžete v nich dokonca aj variť na kontrolovanom plameni. Tento fakt so sebou nesie pár nepekných skutočností. Prvou z nich je vysoká hmotnosť. Keďže nie sú robené pre nosenie v / na batohu, dosahujú hmotnosť aj okolo 30 kilogramov. Rovnako tak je to s rozmermi v zloženom stave, ktoré nie sú práve synonymom pre kompaktnosť.

Opäť pripomíname, že sa nejedná o vhodné stany pre nosenie na chrbte. Za týchto predpokladov ich vyššia hmotnosť a priestorová náročnosť nie je mínusom. Rovnako tak ako aj ostatné stany, si aj kempingové stany s celou vašou rodinou vnútri zaslúži poriadnu konštrukciu i materiály.

Je kempingový stan ako byt?

Konštrukčne sú kempingové stany veľmi členité. Ich postavenie a opätovné zbúranie síce nie je zrovna rýchle, čo ale vynahradí skvelými priestory. Pochopiteľne záleží, aký stan si vyberiete. Veľké stany pre viac osôb majú napríklad dve spálne, predsienku a spoločenskú miestnosť. Zdá sa to až neuveriteľné že?

Musíte na to pozerať aj z hľadiska vášho potomstva. Ak by vonku pršalo, potrebujete v stane fungovať a nie len ležať, ako by tomu bolo v malom turistickom stanu. Za to vďačíte aj výške kempingových stanov, vďaka ktorej sa v nich môžete pohodlne postaviť, bez toho aby ste sa dreli hlavou o strop.

Z hľadiska pôdorysu sa z 90% jedná o tunelové stany. Tie, ako dobre viete, poskytujú najlepšie možné využitie priestoru. Každá stanová miestnosť by mala byť oddelená vchodom s kvalitným zipsom. Najlepšie je ale bezpochyby použitie YKK® zipsov, ktoré sú dnes považované za najlepšie na svete.

Nezabúdajte ani na dvojvrstvovú vonkajšiu konštrukciu. Stany, v ktorých nájdete viac miestností, majú dvojvrstvové iba spálne. U spoločenských priestorov by to bolo zbytočné. Vonkajšia konštrukcia umožňuje zasúvať prúty do tunelov v tropiku. Tým ušetríte čas pri rozkladaní a skladaní. Vďaka vonkajšej konštrukcii môžete navyše stavať stan aj za dažďa. Keď už hovoríme o daždi, poďme si povedať aj niečo o vhodných stanových materiáloch.

Z čoho zaobstarať kempingový stan?

Materiály stanu sú rovnako dôležité, ako vhodná konštrukcia alebo dobrá voľba proporcií. Kým vonkajšia vrstva má za úlohu ochranu proti dažďu a vetru, vnútorná vrstva musí dýchať.

K tomu jej pomáhajú aj panely zo sieťoviny a nutné prieduchy vo vonkajšej vrstve. Ideálnym materiálom pre Tropiko (vonkajšiu vrstvu) sú syntetické vlákna so záterom z PU. Vodný stĺpec pre tropiko by mal byť okolo 1500 milimetrov.

Jediná oblasť stanu, ktorá potrebuje väčší vodný stĺpec, je podlaha. Tu sa bavíme o vodnom stĺpci až 10 000 milimetrov. Rovnako tak je dôležité, aby bola podlaha pevná. Najvyššie zo syntetických vlákien s niekoľkonásobným PU záterom. Inak by sa mohlo stať, že stan prevlhne od krajiny alebo sa prederie o kameň či vetvičku.

Nezabudnite ani na prúty, ktoré sú dnes obvykle tvorené z duralu. Je veľmi ľahký, zároveň však pevný a tvrdý. Konečný výber nie je až tak ťažký, ako by sa mohlo zdať. Musíte si len uvedomiť, ako často budete stan používať a podľa toho zvoliť i cenovú kategóriu, od ktorej sa odvíja zvyšok náležitostí.

Aký stan je vhodný pre turistov?

Pre príležitostné spanie v prírode alebo v kempe nebudete potrebovať žiadny prelomový stan za desiatky tisíc Korún. Bohato si vystačíte s nízkou alebo strednou triedou.
Veľa tu záleží na frekvencii užívania stanu. Keď stan vytiahnete raz za rok na dva dni, stačí nízka trieda. Ak sa jedná o viac frekventované používanie, ktoré počíta aj s dažďom a vetrom, oplatí sa trochu zainvestovať.

Tiež nad výberom musíte premýšľať z tej praktickej stánky. Budete stan nosiť na chrbte alebo sa povezie stan v aute / vlaku? Toto rozhodnutie vás samo o sebe nasmeruje na správnu cestu. Pri nosení turistického stanu na chrbte totiž musíte počítať aj s hmotnosťou a celkovými rozmermi v zloženom stave. Vášmu autu je vysoká hmotnosť a priestorová náročnosť väčšinou jedno.

Ako sa delí stany pre turistov?

Prvý, s čím sa u výberu stanu pre turistov stretnete, je typ stanu. Kopulovité turistické stany sú lepší do poveternostných podmienok, tunelové turistické stany zase ponúknu lepšie rozloženie miesta, ale za cenu vyššej hmotnosti.

Opäť záleží na tom, či budete stan nosiť alebo nie. Po voľbe štýlu a veľkosti stanu pre turistov, ktorá sa odvíja od počtu osôb spiacich v stane, sa dostávame ku konštrukcii.

Bez dlhého rozmýšľania si zvoľte vonkajšiu konštrukciu, kedy staviate najskôr tropiko. Nestane sa vám tak, že by ste mali stan mokrý aj vnútri. Samotná rýchlosť stavania je tiež o poznanie rýchlejšia, než pri stane s vnútornou konštrukciou.

Pri spaniu vo viacerých ľuďoch zasa oceníte u turistického stanu dva vstupy a priestranné predsienky, do ktorých sa zmestí vaše vybavenie. Nechávať ho totiž vonku by bolo nezodpovedné. Nie snáď že by ho niekto ukradol, ale mohl by vplyvom rosy zvlhnúť.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Dĺžka stanu
cm cm
Výška stanu / spálňa
cm cm
Šírka stanu
cm cm
Hmotnosť (kg)
kg kg
Nepremokavosť / vodeodolnosť tropika
mm mm
Vodeodolnosť podlážky
mm mm
Materiál