📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Stany s kopulovou konštrukciou sú stabilné a väčšinou sa aj rýchlo a efektívne stavajú, čo býva pri spaní v teréne a najmä pri náhlej prehánke zásadné. Aj vďaka týmto vlastnostiam dnes kopulové stany alebo stany konštrukcie iglu patria k tým najrozšírenejším.

Jedna z troch konštrukcií

Pri stanovách rozoznávame tri primárne konštrukcie, z ktorých tzv. áčko je tou najstaršou a práve kopulová konštrukcia tou najrozšírenejšou. Do tretice ešte musíme spomenúť stany tunelové, ktoré niekedy bývajú označované aj ako bivakovacie a sú obľúbené medzi ľuďmi, ktorí chcú nízkoprofilové riešenie pre jedného až dvoch ľudí.

Vráťme sa ale k stanom kopulovým, ktorých typickým znakom je okrem samotného tvaru aj štvorcová základňa a pomerne dobre riešený priestor. Kopulové stany pozostávajú z dvoch častí, a to vonkajšej (tzv. tropika) a vnútornej. Konštrukcia kopulového stanu je vypínaná pomocou trupov. Dva rovnako dlhé prúty sa uhlopriečne prepnú a zaistia, čím vznikne potrebný priestor na výstavbu vnútornej časti. Ak sa prúty krížia vo viac ako jednom mieste, hovoríme o tzv. geodetickom stane. Také stany sú obľúbené v základných táboroch stavaných vo vysokých nadmorských výškach.

Samonosná konštrukcia

Ako už bolo naznačené, ponúkajú kopulové stany najvyššiu možnú stabilitu. Za bežných okolností ich nie je potrebné kotviť do zeme, majú totiž samonosnú konštrukciu. Aby však vzrástla ich odolnosť voči poveternostným podmienkam, je predsa len lepšie ich rovnako ako ostatné stany zaistiť kolíkmi do zeme. Za zmienku rozhodne stojí fakt, že kopulová konštrukcia je pri stanovách najrozšírenejšia na svete.

Ideálna voľba? Ľahký stan vonkajšej konštrukcie

Tiež kopulové stany alebo iglu sa ešte ďalej členia na podkategórie. Tým najdôležitejším členením je to na vnútornej a vonkajšej konštrukcii. Vonkajšia konštrukcia urýchli stavbu stanu, pretože pri nej môžeme stavať obe spomínané vrstvy naraz. Ak budeme navyše chcieť zbaliť stan za dažďa, zložíme najskôr vnútornú časť a potom až tú vonkajšiu.

Pri kopulových stanovách musíme rovnako ako pri ďalšom turistickom vybavení dbať na hmotnosť a objem v zloženom stave. Nie každý výrobca si s týmito faktormi dokáže poradiť - a stany takých výrobcov sú potom vhodné skôr do kempu, do ktorého dôjdeme autom a nejaké to kilo navyše jednoducho neriešime. Lenže pokiaľ chceme stan nosiť v batohu alebo na batohu, potom riešime každé kilo a každý centimeter dĺžky či šírky.

Predsieň je dôležitá

Dôležitou súčasťou každého kopulového stanu je predsieň, ktorá sa v tomto prípade vzhľadom na pôdorys rieši trochu komplikovane. Bez predsiene si stan nedokážeme predstaviť, veď slúži predovšetkým ako sklad pre vybavenie a tiež odkladacie miesto na topánky. Pri kopulových stanovách sa stretneme buď s apsidou, čo je v zásade pretiahnuté tropiko poskytujúce nejaký ten priestor navyše, alebo s klasickou predsieňou, ktorá je oveľa priestrannejšia a využíva podporného prútu.

Výber záleží na využití

Výber konkrétneho kopulového stanu prirodzene závisí od toho, kde sa ho najviac chystáme využívať. Ak chceme mať stan cez leto na záhrade pre deti, môžeme siahnuť po lacnejšom kúsku. Naopak čím viac budeme stan rozkladať a skladať, tým musí byť jeho materiál odolnejší a kvalitnejší. Najkritickejším miestom každého stanu sú švy, ktoré najčastejšie prepúšťajú vodu.

Materiál tropika by mal zvládnuť vodný stĺpec od 1000 do 1500 mm, v horších podmienkach od 1500 do 3000 mm. Vnútorná časť musí byť z priedušného materiálu, aby stan dýchal. Podlaha vnútornej časti by mala byť odolná a pevná s vodným stĺpcom od 5000 mm do 10 000 mm. Musíme totiž myslieť aj na vlhkosť, ktorá ide smerom od zeme.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Označenie
Cena
Farba
Značka
Dĺžka stanu
cm cm
Výška stanu / spálňa
cm cm
Šírka stanu
cm cm
Hmotnosť (kg)
kg kg
Nepremokavosť / vodeodolnosť tropika
mm mm
Vodeodolnosť podlážky
mm mm
Materiál