📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať správny stan?

20. března 2019Rady a tipyHájek PetrČas čítania 9 minútPrečítané: 280x

Kempovanie v stanu, poprípade stanovanie niekde na horách, to je štýl, aký dnes pre dovolenku volí stále viac ľudí. Našťastie, časy, keď sme boli priviazaní len k chatám a chatičkám sú dávno preč. Podobné rodinné/priateľské akcie avšak bez výnimky vyžadujú to správne vybavenie aj čo sa optimálneho stanu týka.

Veľký sprievodca výberom stanov

 Vybrať si dnes správny stan zo stoviek kusov na trhu nie je nijako jednoduchým procesom, avšak o to lepšími rodinnými zážitky a spaním sa vám potom dobre vybraný kus odvďačí v drsnej realite hôr...

Stan je absolútna nevyhnutnosť vtedy, ak sa chcete rozumne vyspať, chrániť sa pred hmyzom, aj aby na vás nepršalo a bolo vám teplejšie. Predsa len, mokro je najhorší nepriateľ všetkých výletníkov, pretože keď človek zmokne, chladne takmer dvadsaťpäťkrát rýchlejšie ako na obyčajnom vzduchu.

I. Stany určené do batohu

Tento typ má trochu iné priority než stany pre kempovanie, avšak dá sa povedať, že sa vaše rozhodovanie bude točiť najmä okolo týchto parametrov:

  • Obývateľnosť - ako veľmi je daný typ komfortný s ohľadom na svoj materiál, tvar a konštrukciu.

Asi tým najznámejším faktorom obývateľnosti stanu je jeho rozmer podsádky - po vynásobení jeho dĺžky výškou získate rozmer podlahy. Nie všetky modely sú ale absolútne pravidelné, takže občas narazíte aj na všelijaké nepravidelnosti a výklenky pre batožinu, ľudské ramená, topánky, ľudské telo apod. Aj keď ľudia majú tendenciu porovnávať modely len podľa tejto veľkosti, pravdou je, že to nič nevypovedá o tom, ako efektívne je vnútorný priestor rozložený. Žiaduce je pre vás samozrejme aj to, aby mal stan čo najvyššiu výšku, pretože čím vyšší bude, tým lepšie sa v ňom bude možné pohybovať a nie sa len zboku nasunúť a potom sa "zašpuntovať" batohom. Tiež platí staré zásady zo školskej geometrie - čím zvislejšie/vertikálnejšie sú steny, tým viac miesta vo vnútri nájdete pre svoje telá aj batohy. Podstatná je však aj farba, pretože keď prepúšťajú isté modely veľa svetla, zdajú sa potom rozmernejšie opticky, čo nie je na škodu, keď v ňom kvôli búrke trávite pár dní. Veľmi dôležitým faktorom obývateľnosti stanu sú jeho dvere. U tých sa vyskytuje nespočetné množstvo tvarov, zipsov, atď. osoby dbajúci nízkych nákupov asi poteší zistenie, že čím menej dverí, vstupov a zipsov, tým aj menej nákladný podobný kúsok je. Ak očakávate dážď (a to by ste mali, pretože hory patrí medzi najdaždivejšie miesta), rozhodne uvítate model so širokou vstupnou halou, kde sa dá odložiť mokré vybavenie a vyspať v pohode v niečom suchom. Väčšie je tu logicky lepšie, ale cena aj váha tu naskáču neuveriteľne rýchlo. A blížime sa k faktoru poslednému, ventilácii! Človek vydychuje pri svojom spánku vlhkosť, takže je nevyhnutné, aby to vaše stany riešili, ak nechcete, aby sa vám tvorila námraza na bokoch a veciach. Správne nastavené a otvorené okno je kľúčové, pretože inak sa buď bude kondenzovať vlhkosť prílišne a stále, alebo pre zmenu na vás potiahne priveľa ľadového vzduchu "z klimatizácie".

  • Váha - človek unesie len obmedzený objem vecí, takže práve u stanu noseného na chrbte a nevoženého v aute je to doslova kritická veličina.

Výber nového moderného stanu je dnes skvelá príležitosť k tomu, odľahčiť si svoj stan tradičný, ktorý možno už roky ťaháte. Dnes je už situácia taká, že bežný a priemerný stan dnes váži asi tak 1-1,5 kg na jednu osobu. Aj keď by sa možno zdalo, že starší ťažší stany môžu byť stále veľa pevné, je to určite pravda, avšak moderné materiály priviedli revolúciu aj do tejto oblasti, takže prečo jej nevyužiť a namiesto 10 kg neťahať len 2,5-3 kg?

Veľký sprievodca výberom stanov

 Ak máte v pláne používať nejaký stan ako survivalový, myslite na to, že zelený/biely stan sa bude prípadným ľuďom, čo vás potom niekedy a niekde možno budú hľadať, nebude javiť ako práve najlepšie čitateľným proti okolitej hradbe stromov/ľadu/snehu... Možno bude lepšie niečo oranžového či červeného?

  • Kapacita - koľko nájomníkov sa do neho zmestí v prípade núdze a koľko pohodlne.

Stany určené do batohu mávajú typický objem nájomníkov medzi jedným až štyrmi ľuďmi. A je to prvá vec, ktorú u svojich modelov výrobcovia uvádzajú. Stany sú zo svojej podstaty a filozofie veľmi malé a obmedzené miesta kvôli minimalizácii váhy. Pamätaje, že neexistuje žiadny univerzálny štandard, ktorý by definoval, čo je pohodlie a komfort podobne aký funguje napríklad u spacákov, takže taký stan pre tri osoby sa môže líšiť medzi značkami aj naozaj značne. Napchať sa do niektorých ultra-malých modelov po celodennej túre nemusí byť práve za najjednoduchších procesov. Za onej konštelácie, že ste skutočný obor, poprípade máte radi veľa miesta, vezmite si model ponúkajúci priestor pre jednu ďalšiu osobu (+1).

  • Sezónnosť - ako moc je stan užitočný a cielený na určitú sezónu.

Dnes sa zvyčajne sezónnosť uvádza v ročných obdobiach, pre aké je daný stan použiteľný. Keď napríklad narazíte na číslo "3", potom ide o stan pre tri sezóny (jar, leto, jeseň). To je mimochodom dnes aj najobľúbenejšia voľba, ktorá sa pobije aj s ľahkým snehom a dažďom, ale vytrvalejší sneh je pre ňu moc. Čo sa týka modelov s označením "3+", tak ide o typy použiteľné medzi jarom až neskorou jeseňou (dobré pre osoby pravidelne navštevujúcich vyššie odhalené polohy). "3+" ponúka navyše viac fixačných palíc (jedna až dve) a sú vyššie, pre viac miesta vo vnútri. Perfektný do studených, suchých podmienok. A potom tu máme "4" aneb stany pre zimnú časť roka. Sú určené na to, aby si poradili aj s tými najväčšími zimnými snehovými búrkami a silnými vetrami, majú ale menej ventilácie, takže v miernom a vlhkom prostredí budú pocitovo "akosi zatuchnuté". „4“ mávajú ťažšie materiály a viac stanových palíc, zásteny a tvar taký, aby sa na nich nehromadil sneh. Samozrejme, stany sú na tom v mnohom rovnako ako napríklad také spacáky - nikdy nie je jeden typ univerzálny za všetkých situácií a na všetky miesta, nakoniec, vy sa tiež obliekate rozlične...

A nezabúdajte ani na podložku pod stan a obal, ktoré bývajú občas predávajú extra a nemusí byť štandardne súčasťou u všetkých typov.

Stanoví predajcovia sa aj dnes rovnako ako pred sto rokmi stále snaží dosiahnuť kompromis medzi cenou, priestorom aj váhou... Možno práve preto sa objavili aj „Ultralighty“. "Ultralighyt" sú modely, ktoré mávajú cca 1 kg váhy na osobu a podľa modelu sa aj dosť líšia. Môže sa teda stať že niektorý model má menej vlastností v rámci odľahčenia, úplne iný zase má pokročilejšie materiály proti inému a váži menej.

Veľký sprievodca výberom stanov

 Ak je pre vás pohodlie a priestor na prvom mieste a nejaké to kilo proste fakt neriešite, dajú sa dnes nájsť modely, ktoré čo do svojho komfortu dostupného miesta nemajú nijako ďaleko k vášmu domovu/bytu skutočnému...

II. Stany určené pre kempovanie

Tento typ má opäť trochu iné priority než stany zacielené hlavne do batohu, pretože ide predsa len už o aktivitu pre nespočetné rodiny u nás a tie majú samozrejme iné nároky a potreby, ako horolezci a trampi, ktorí sú nútení do svojho batohu napchať všetko, čo len môžu a nemajú k ruke auto, tak ako práve rodiny.

Prvou vecou, ktorú je tu potrebné si uvedomiť, tak koľko bude potreba ďalšieho miesta pre ďalšie vybavenie ako sú horské bicykle, domáci maznáčikovia, ... Situáciu vám nijako neuľahčí fakt, že ani tu nie je v tejto veci štandard. Ak sa teda nechcete stláčať rovnako ako v aute, radšej pridajte jednu osobu. A to platí o to viac, keď máte vašich členov rodiny vyšší, silnejší či trpiaci klaustrofóbiou (poprípade sa v noci príliš "melú").

V kocke povedané, všetko je do bodky rovnaké ako pri výbere stanu do batohu:

  • Troj-sezónny stan vám ponúkne súkromie, podrží vás v suchu aj ochráni od komárov a v teple aj pri ľahkom snehu.
  • Troj-a-plus-sezónny stan zase zaistí, že si svojich výletov užijete nielen na jar, ale aj v lete a až do konca jesene, kedy sa už dajú očakávať aj výdatnejšie snehové zrážky.
  • Štvor-sezónny stan je dokonca už vhodný aj pre tie najväčšie vetry a snehové búrky. Nerozhádže ho prakticky nič, za čo vďačí ťažším materiálom a viac stanovým holím.

Atď. atď. Praktiky jedinej veci, v ktorej sa líšia stany určené pre kempovanie od stanov zameraných primárne do našich batohov sú všelijaké ďalšie drobnosti pre domácnosti okolo: tak náhodne, dajú sa zaobstarať špeciálne nástroje na ich upratovanie, ako sú prachovky a všelijaké metly, dajú sa zaobstarať sady na opravu stanov (taká vetva letiaci 100 km/h dokáže narobiť neplechy!), koberčeky a podložky dovnútra/von, batériami poháňaný ventilátor a podobné drobnosti zvyšujúci komfort váš aj rodinný.

To sú však všetko veci, ktoré sú skôr spríjemnením pobytu, ale naozaj to všetko prežijete len vďaka vlastneniu dobrého stanu v prvom rade. Samozrejme je nutné sa k jeho nákupu postaviť maximálne realisticky (stan nie je z tehál), takže občas sa nejakej tej údržbe, roztrhnutej stene apod. jednoducho pri bežnom používaní nevyhnete. A je teda rozhodne kľúčové, aby ste si ako ďalšie príslušenstvo zvolili práve veci, ktoré sú úplne nevyhnutné k vášmu prežitiu a ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou budete časom rovnako potrebovať (v prvom rade logicky podľa toho, do akých miest a na ako dlho, sa chystáte).

Veľký sprievodca výberom stanov

 Keď máte v pláne pojať nejakú akciu ako rodinnú, je nutné pamätať na úplne rozdielne nároky jej rôznorodých účastníkov na teplo, jedlo, miesto a zábavu a to aj napríklad v prípade dlhšieho dažďa... (aspoň karty navyše určite unesiete!)

Všeobecne platné tipy a rady pre výber stanov

Ešte pred tým, než vyrazíte do divočiny, nezabudnite, že je nevyhnutné, aby ste si svoj nový stan skúsili najprv postaviť nanečisto a to ideálne doma
Moderné stany mávajú početné veci a drobnosti, na aké často staršie stany zabúdali úplne - tak náhodne jednotlivé tyče a rohy mávajú farebné značenie, takže postavenie je aj pre absolútneho mládežníka otázkou skutočne len pár minút.

Akékoľvek moderné stanové tyče sú prísne hliníkové. Čo sa týka materiálu stanu, tak to je najširšia zmes variácií na nylon a polyester. U všetkých stanových materiálov sa mimochodom dnes udáva aj tzv. "denier", čo je váha vlákna v gramoch pri dĺžke 9 000 metrov. Čím ťažší, tým odolnejšie vlákno býva. Takto sa však dajú porovnávať len stany z rovnakých materiálov! Keď sú totiž ich konštrukčné prvky iné, majú úplne iné vlastnosti (inak by pochopiteľne nebol dôvod je tu v prvom rade vôbec používať)...

ponuka stanov

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne