📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Podľa psích známok sa určuje identita nositeľa. Môžeme si na ne nechať vyraziť prakticky čo chceme. Stačí si len vybrať farbu a prítomnosť gumovej obsádzky, ktorá zabraňuje cinkavému zvuku.

Ako správne identifikovať vojaka v poli, keď nemôže hovoriť? Nemôžeme sa ho opýtať na krvnú skupinu, na meno, na nič. Tento problém je tak starý, ako vojny sami. V polovici devätnásteho storočia bol tento problém vyriešený. Vo vtedajšom konfliktu, ktorému sa hovorí Povstanie tchai-pchingov, boli vojakom čínskej armády rozdané identifikačné známky. Od tej doby sa známky začali používať na celom svete. Dnes ich služby využívajú takmer všetky armády sveta. Čo sú zač?

Identifikácia pre lepšiu pomoc

Identifikačné známky, ktorým sa tiež hovorí psie známky z anglického dogtags, sú pliešky, na ktorých sú vyrazené základné informácie o vojakovi. Tieto pliešky sú vyrobené z veľmi odolnej ocele, ktorá musí vydržať veľký žiar, ale aj neopatrné zaobchádzanie. Identifikačné známky sú väčšinou dve a nosí sa na krku. Prečo dve? Jedna sa berie kvôli záznamu pre úrad vojny a druhá sa necháva na tele kvôli jeho identifikácii. Na známkach sú vyrazené rôzne informácie. Tie sa líšia podľa armády, ktorá ich používa. Americká armáda na nich napríklad má meno, priezvisko, krvnú skupinu a náboženské vyznanie. Okrem týchto zameniteľných informácií sa na psích známkach nachádza jedno číslo, ktoré nájdete na každej známke. Týmto číslom je identifikačný kód vojaka. Je pre každého jedinečný, také DNA v armáde. Podľa tohto čísla sú schopné úrady ihneď zistiť, o koho sa jedná. Takže je to len záležitosťou armády?

Móda pohltí všetko

Ako šiel čas, pribúdalo vojakov v civile, ktorí nosili tieto známky, ale chceli ich aj obyčajní ľudia. Dnes je zo starých dobrých DogTags módna záležitosť. Môžeme ich vídať ako súčasť outfitu slávnych osobností, ale aj na žľaboch bežných ľudí, ktorí chodia každý deň po chodníku. Nedá sa povedať, či je to nedostatkom rešpektu alebo len ignorácia faktu, že tieto známky nosia ľudia, ktorí nás budú chrániť. Tak ako tak sa známky veľmi rozmohli a môže ich zohnať naozaj ktokoľvek. Trochu inou skupinou ľudí sú napríklad priaznivci a vyznávači vojenských športov, akým je napríkladAirSoftalebo Paintball. V týchto subkulturách sa nosí psie známky veľmi často.

Kterú?

Keď si už chceme nechať vyrobiť svoje psie známky, musíme sa rozhodnúť, aké to budú. Celkom sa vyrábajú v niekoľkých variantoch. Tou klasickou, akú používajú armády, je štandardná oceľová strieborná doštička. Ďalej na eshope nájdeme aj čiernenú, ktorá eliminuje odrážanie svetla. Ďalším aspektom pre elimináciu je zvuk. Pri pohybe do seba môžu známky narážať, čím vzniká cinkavý zvuk. Kvôli tomu sa na obvod známok dávajú ochranné gumičky. Výber teda spočíva v našom osobnom výberu podľa vkusu.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Materiál