📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Mať tak malý stan len na náš spacák. Áno, to je prakticky charakteristika žďáráku. Síce do neho nedáme nič navyše, ale budeme v suchu a teple. Aké sú teda výhody a nevýhody?

Balíme si, máme len stredný batoh o štyridsiatich litroch, do ktorého sa zmestí desiata, voda, spacák a nejaké to náhradné oblečenie s nevyhnutným vybavením. Spanie pod širákom je obľúbená voľba v letných mesiacoch avšak aj tak nás môže zasiahnuť náhly dážď. Premočení a vymrznutí sa už ďaleko nedostaneme. Ideálnou možnosťou by bol stan, ktorý je bohužiaľ veľký a ťažký. Chce to vyriešiť nejako elegantnejšie. Čo keby sme si vzali žďárák?

Žďárák? Čo to je?

V prípadoch, kedy máme núdzu o miesto, sa musíme poobzerať práve po tejto variante. Prakticky sa jedná o poťah na spacák, ktorý nás ochráni pred okolitými vplyvmi. Je vytvorený prevažne z niekoľkých vrstiev, ktoré si popíšeme za chvíľku. Jeho využitie je jasné - vložíme do neho spacák a môžeme sa pohodlne a bez obáv vyspať. Niektoré žďáráky majú aj priestor, kam sa dá vložiť karimatka, čo je ďalšou obrovskou výhodou. Medzi tie najväčšie však patrí nízka hmotnosť a priestorová nenáročnosť. V porovnaní so stanom sa jedná o neuveriteľnú úsporu miesta. Je však nutné dodať, že na rozdiel od stanu si do žďáráku nedáme naše veci. Batoh a ostatné vybavenie teda musí zostať vonku. Ďalej máme menšie pohodlie a ani si v ňom neuvaríme. V týchto ohľadoch pôsobí stan stále lepšie, je to skrátka niečo za niečo. Ako to teda celé vyzerá?

Jednoducho vreco

Žďárák je prakticky bivakovacie vreco, teda vreco pre spanie v prírode bez stanu. Na prvý pohľad vyzerá ako spacák - má dlhý dvojcestný zips, ktorým sa do neho dostaneme. Tento zips musí byť kvalitný a nesmie sa zasekávať. Pri potrebe rýchleho opustení spacáku by sme si mohli spôsobiť škaredé ťažkosti. Cez zips musí byť široká léga, aby doň nenatieklo ani nefúkalo. Sťahovanie otvoru pre hlavu je pochopiteľné, zamedzíme tým úniku tepla a vniknutiu kvapalín z okolia. Ako sme už spomenuli, je veľmi dôležité, aby mal vložné vrecko pre karimatku. Tým ju oddelíme od samotného spacáku a ochránime aj pred často nerovným podkladom. Nebude špinavá, ani si ju nepoškodíme. Pochopiteľne nás zaujíma aj materiál, ktorý bude pre takéto vreco iste dôležitý.

Membrány vládnu svetu

Ako to tak býva, keď chceme dosiahnuť nepremokavosti a dobrej priedušnosti, siahneme po membráne. Tak je to aj v tomto prípade. Jednoducho môžeme zvoliť lacnejšiu variantu, ktorá je utvorená navrstvením polyamidu, polyesterovej membrány a polyesterualebo siahnúť po trochu vážnejšej záležitosti z Gore-Texu®. Tento variant bude pochopiteľne drahší, ale tiež funkčnejší a so zárukou spokojnosti. Okrem týchto materiálov sa stretávame aj s ich súrodencami, ktorí sú všetci z rodiny syntetických vlákien, napríklad Powertex® a ďalšie.

Peniaze, peniaze a peniaze

Výber je samozrejme aj finančnou záležitosťou. Musíme si uvedomiť, ako často sme v lese a ako často sa stretávame s dažďom, snehom a podobnými faktormi. Ak ideme raz za rok, nepotrebujeme bivakovacie vreco z Gore-Texu. Na druhú stranu ak sme v lese každý víkend, iste si ho zaslúžime. Dôležitá je pre nás aj farba. Ako turisti môžeme siahnuť po krikľavých farbách. Jednou z výhod žďáráku je však splynutie s prírodou, preto by sme ju nemali narušovať a snažiť sa do nej zapadnúť prirodzenými farbami. Žďárák sa dá za teplých nocí použiť aj samotný bez spacáku. Nakoniec budeme spokojní s tým malým balíčkom, ktorý predstavuje veľkú ochranu nás a nášho zdravia pri výletoch a túrach za poznaním.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Dĺžka
cm cm
Šírka
cm cm
Hmotnosť (kg)
kg kg
Nepremokavosť / vodeodolnosť
mm mm
Priedušnosť (g / m2 / 24 hod)
g / m2 / 24 hod g / m2 / 24 hod
Materiál
Štát / armáda