📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Nafukovacie karimatky majú mnoho výhod, ale tiež nevýhod. S touto problematikou by sme mali byť pred nákupom oboznámení, alebo snáď chceme spať na prepichnutej karimatke?

Čo iné na spanie v lese ako spacák že? Hodí sa samozrejme aj do iných situácií. Jeho použitie však vzhľadom k izolácii a osobnému spánkovému komfortu vyžaduje prítomnosť karimatky. Ako iste vieme, existuje niekoľko druhov, ktoré môžeme použiť. Medzi ne patrí aj nafukovacia karimatka, ktorá si zaslúži čestné miesto hneď vedľa svojich dvoch sestier. Aké sú jej benefity a podľa čoho sa máme riadiť? Na to nám odpoví nasledujúci článok.

Preč s predsudkami

Keď si povieme označenie - nafukovacia karimatka, veľkému percentu z nás sa vybaví klasická nafukovacia matrac. Prakticky ide o rovnaký princíp. Karimatka je vytvorená z nepriepustného materiálu, vnútri ktorého je dutina. Do nej skrze ventilček nafúkate vzduch, čím dostane karimatka svoj tvar. Čím viac budeme fúkať, tým viac bude karimatka tvrdá. Tvrdosť si môžeme regulovať podľa našich predstáv. To je dosť náročné, nie? Je pravda, že celková predstava nepríjemného nafukovania karimatky po dlhej túre nás väčšinou nasmeruje na samonafukovacie karimatky alebo klasické penové. Napriek tomu sa výrobcovia snažia vymyslieť čo najlepšiu nafukovaciu karimatku, aby sa nám zavďačili. Čo teda nahráva týmto karimatkám, čím sa nás snažia výrobcovia nalákať?

Lepšie, než by sa zdalo

Hlavných výhod majú nafukovacie karimatky hneď niekoľko. Predovšetkým sa jedná o komfort spania, ktorý všetci hľadáme. Vďaka nafúknutiu a vysokému profilu si môžeme dopriať pohodlný a pokojný spánok. Karimatka tiež skvele vyrovnáva nerovnosti na podložiu. Nemusíme sa báť, že by sme cítili každý kamienok alebo vetvičku. Čo nás ďalej poteší je naozaj nízka hmotnosť, ktorá sa pohybuje okolo 800 gramov. Záleží aj na type, konštrukcii a materiálu, nafukovacie karimatky však patrí medzi tie lepšie typy. Celkové rozmery v zloženom stave sú tiež veľmi lichotivé. Ľahko zabudneme na nepríjemné nafukovanie, až uvidíme, koľko miesta sme ušetrili. Popravde ani nafukovanie nemusí byť taký problém, ako sa zdá. Ako je to možné?

Žiadny strach

Staré typy sú preč a my si môžeme kúpiť moderný typ nafukovacej karimatky. Spoznáme ju napríklad podľa špeciálnych ventilkov, ktoré napomáhajú k rýchlejšiemu nafukovaniu a vyfukovaniu. Predovšetkým majú väčší priemer a dajú sa zafixovať tak, aby buď len nafukovali, alebo len vyfukovali. Problém bol aj s tepelnou izoláciou. Tá sa predtým musela riešiť pridaním alumatky. S tým je našťastie tiež koniec, vďačíme za to moderným vrstveným materiálom. Niektoré karimatky majú aj duté vlákna, ktoré s izoláciou pomáhajú. Pri výbere si dajme pozor predovšetkým na prítomnosť izolačných vrstiev. Našou pozornosť si vyžaduje aj celkové zaobchádzanie s týmto druhom karimatky. Bohužiaľ sa jedná o nafukovaciu verziu, ktorej najväčším problémom je nebezpečenstvo poškodenia. Stačí ako kameň, klacek, tak aj varič alebo priame slnko, ktoré zväčší objem vzduchu vo vnútri dutiny, čím môže dôjsť k poškodeniu lepených švov. Karimatky by mali byť ako z kvalitného materiálu, tak vybavené komorami (ideálne 6-8). Pri pretrhnutí jednej z komôr nedôjde k celkovému vyfúknutiu karimatky, takže je stále použiteľná.

Výber

Vyberáme ako podľa typu, izolácie, tak aj podľa veľkosti. Môžeme si dopriať väčšiu a pohodlnejšiu, ktorá bude však drahšia, ťažšia a rozmernejšia. Väčšinou stačí tvarovaná, u ktorej si radšej poplaťme za hrúbku a kvalitnejšie materiály. Vždy by sme so sebou mali nosiť aj opravárenskú sadu v podobe záplat a lepidla. Môže sa stať, že si karimatku poškodíme a bez nich by sme sa mohli pekne zapotiť.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Materiál