📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si postaviť vlastnú kompletnú 72-hodinovú sadu na prežitie?

11. dubna 2019Rady a tipyHájek PetrČas čítania 23 minútPrečítané: 813x

Ako čo nevidieť osoba túžiaci po nejakej tej vlastnej sade na prežitie zistí, dať dohromady pár zásob a hodiť ich do batohu, to ešte z niečoho nerobí kvalitný BOB (Bug Out Bag = dá sa voľne preložiť ako "Batoh na krátkodobé prežitie"). Tieto BOBy mávajú rôzne zameranie aj filozofiu (iné veci bude potrebovať rybár telom aj dušou a iné študent či dokonca žena). Všeobecne sa ale berú obvykle ako batožina, ktorá slúži na to, aby ste s nimi prežili nejakú cca 72-hodinovú hrôzu (najväčší záplavy, požiar, únik chemikálií, spadnuté sudy s radiáciou z vlaku, ...). Jeho filozofiou je "Čo najrýchlejšie ma zober a rýchlo zmizni!" (-te aj so zvyškom rodiny).

Vybavenie pre prežitie v lese

 Aj keď má 72-hodinový batoh na prežitie vždy zákonite aj podtón nejakej tej mimoriadnej katastrofy a nešťastia, čím mladší sú ostatní účastníci, tým viac to môžete pojať ako hru. To je ale iste určite vec, ku ktorej by sa mali čelom postaviť aj dospelí, nie je totiž potrebné sa ešte ďalej zbytočne rýpať v už tak veľkom šoku...

Asi každému je zrejmé, že táto taška / batoh / zložená celta do bandalíra musí obsahovať dostatok základného jedla, zásob, zázemia a výbavy minimálne k tomu, aby ste kedykoľvek a kdekoľvek u nás v našej republike prežili aspoň 72 hodín mimo domov. Vopred postavené americké BOBy zháňané cez internet či v lokálnych army-shopoch nie sú v tejto veci úplne dokonalé, pretože obsahujú veci, ktoré sú našincami pomerne na nič: u nás nemáme poriadne jedovatých hadov, krokodílov, škorpiónov a ďalšiu podobnú čatu. Čo u nás máme naopak v objeme požehnanom sú choré kliešte, lesy a vody (aj keď je všade dosť sucho posledné roky, stále je to lepšie, ako hocikde inde na svete). Prípadne poriadne horúco / zimu podľa sezóny.

Keď si zostavujete práve tú svoju vlastnú 72-hodinovú sadu na prežitie, tak si preto dovolíme zdôrazniť, ako by mala ideálne vyzerať. Nesmierne dôležitým slovom je tu pritom však aj "organizovanosť", nie je možné len tak do batohu vysypať kôš MRE, zbierku nožov, mačiet a oblečenia a vyraziť k lesu. Pri tom všetkom je nutné zvážiť, že je to sada na krátkodobé prežitie, takže veci k naozaj dlhodobému prežitiu tu budú (pravdepodobne) zbytočné.

Predkladáme tiež to, že máte šaty zodpovedajúce danej sezóne a že nejdete z dovolenky z trópov priamo do zimy.

Vaša 72-hodinová sada na prežitie musí byť umiestnená do batohu, ktorý je pre ňu dosť veľký, ale zase nie toľko, aby tu bolo miesto zbytočné.

Kde teda začať so stavbou práve tej vašej 72hodinovej prežívacej batožiny?

Asi tým najlepším štartom je si vo vami vybranej miestnosti všetko podstatné vyskladať najprv na podlahu. Razom pekne uvidíte, ako sú niektoré z vecí ťažké, malé, neohrabané, ... a môžete si zvoliť len tie skutočne potrebné, pričom máte hneď aj tvarové porovnanie k dispozícii.

Ľudia, čo vec myslí vážne a chcú nejaký štart, zvyčajne zabrúsi na nejaké lokálne, respektíve anglické internetové stránky, kde sa táto problematika rieši. To je rozhodne slušný štart. Tieto miesta vám obvykle dajú istú štartovaciu čiaru, kam sa vydať, ale opäť radšej zdôrazňujeme, že sú to sady na prežitie niekoho iného, takže je neberte až tak vážne. Dobrý nápad sa tu ale občas vyťažiť snáď aj občas dá...

Prežitie v drsných podmienkach

Ďalšou vecou, ktorú si zaručene napíšte (aspoň do PC) je zoznam katastrof, ktoré sa vám realisticky môžu stať, ri niekde v blízkom okolí môžu aspoň teoreticky nastať. Bývate u nejakého závodu operujúceho s chemikáliami, čo môžu chytiť (tie sa mimochodom používajú zhusta aj v poľnohospodárstve)? Alebo snáď blízko mesta? Je okolo vás nejaký les, kde to poznáte? Máte chatičku niekde v okolí, kam by sa dalo vyraziť? A dostanete sa k nej aj keď bude cesta neprejazdná a bude hmla? Väčšina nerádstiev sa dnes vozí po diaľniciach a cestách, občas vo vlakoch, takže aj to je dobré zohľadniť.

Dajte si pozor ale aj na to, že svoju 72-hodinovú sadu na prežitie nepotrebujete len v prípade podobných katastrof, ale aj vtedy, kedy vám niekde v cudzine odíde auto, nepríde autobus / vlak a vy niekde uviaznete, atď.Dajte si ale pozor na veci, ktoré sa môžu používať v niektorých štátoch len do určitej veľkosti: jeden príklad, keď máte na obranu v batohu nunchaku a korenistý sprej, môžete sa dostať do problémov v Nemecku, kde je to zákerná zbraň a korenistý sprej je povolený len ten pre psov. Položte si pri zostavovaní vašej sady preto aj túto zásadnú otázku: Kde sa teoreticky môžete vyskytovať na svojich cestách? A kde je to naopak dosť nepravdepodobné. Našinec určite nemusí riešiť treba takú verziu pre prežitie v Grécku, že áno. Aj zdanlivá hlúposť pre našinca (napríklad hocikde asi až príliš riešená veľkosť zálesáckych nožov) je v mnohých krajinách dosť malér. S nožom nad 4" (10 cm) vás nepustí na trajekt a pod. O nejakom utečeneckom tábore ani nehovoriac.

Do čoho umiestniť vašu 72-hodinovú sadu na prežitie?

Priamo sa ponúka samozrejme použiť nejaký ten "plonkový" / prebytočný domáci batoh, ktorý štandardne už vôbec nepoužívate roky od štúdií, ale pozor, nesmie byť ešte úplne na cucky! To ale býva spojené s problémom, že ste jednoducho odkázaní na jeho veľkosť, nech sa vám to páči alebo nie. Inak platí (ba ona je to aj optimálna vec u 72-hodinovej sady na prežitie!) rada pozri ďalší bod.

Keď batoh na 72-hodinovú sadu na prežitie nemáte, tak je tu dobrým nápadom pred jeho kúpou vykonať ešte jednu dôležitú vec - totiž ujasniť si to, aké veci vezmete a to nie cestou zhora nadol, ale naopak zdola nahor: najskôr si tým pádom určite ujasnite všetky veci a až potom nastane čas pre výber optimálnej batožiny. Nikdy preto v tejto situácii nezačínajte práve batožinou a potom prechádzajte až na nesené veci!

Nájsť naozaj perfektný batoh je ale rovnaký problém ako nájsť perfektnú a dokonalú ženu = neexistuje. Teoreticky sa dá ako vaša batožina pre vašu 72-hodinovú sadu na prežitie použiť skutočne čokoľvek: kufor s kolieskami, väčšia taška, ... Iste ale nemusíme zdôrazňovať, že práve batoh je prispôsobený dlhodobému noseniu zďaleka najlepšie. Ponúka dnes často aj všelijaké ďalšie špeciálne "vychytávky" a pokročilé funkcie, čo ponos radikálne uľahčí: polstrovanú časť okolo chrbtice, bedrový zapínací pás s vreckami, prsné popruhy, kvantum vreciek, ...

On naozaj neexistuje jediný logický dôvod, prečo by ste mali u vašej 72-hodinovej sady na prežitie používať inú batožinu, než batoh, snáď len preto, že nič lepšie neseženiete niekde na chate u známeho pod.

Je tu aj tá cesta, že zaobstaráte podobný už zostavený batoh online, ale ako sme už naznačili, ten by musel prejsť radikálnou úpravou, aby bol dokonalým aj pre vás. Aj u nás sa nimi začína trh celkom plniť a ak je to vaša šálka čaju, dá sa zohnať ako len ten s absolútne základnými vecami, tak ten vybavenejšieho rázu. Tie sa líšia (rovnako ako lekárničky napríklad) v cene a konkrétnej výbave. Určite ho ale nepoužívajte hneď bez testu a dôkladného domáceho rozobratia!

Nech sa už vydáte cestou, akou chcete, jedna vec je tu naozaj dôležitá - proste so svojou 72-hodinovou sadou na prežitie začnite v aspoň nejakej forme! Aj autor článku postupoval obdobne: našiel si pár vecí, ktoré skutočne potrebuje a potom zistil, že mu batoh ešte do školy stačiť nebude, tak skrátka zainvestoval do lepšieho batohu online!

Váš ideálny batoh pre 72-hodinovú sadu na prežitie by mal byť jednak odolný na vodu / vodovzdorný a poteší, aj keď sa dá zložiť prázdny na úplne minimálny objem.

Čo by mal vedieť dobrý batoh všeobecne?

Dobrý batoh pre 72-hodinovú sadou na prežitie spoznáte ľahko - má veľa vreciek, alebo inými slovami, mal by mať čo najviac priestoru pre organizáciu vašich vecí. Keď totiž máte veľa vecí, pomáha vám batoh s väčším objemom vreciek udržať poriadok aj za skutočne kritických podmienok (jedna ruka zranená / zlomená, operovanid v absolútnej tme v noci, ...).

Ak ste skutoční minimalisti a dobre poznáte svoje okolie, zdroje tu, svoju krajinu, rastliny a huby tu, tak sa dá vystačiť aj s batohom vyslovene miniatúrnym. Tam si dáte len to skutočne najdôležitejšie riad, lekárničku, sadu na rozžehnutie ohňa, krabičku poslednej záchrany, ...

Mať veľa vreciek prináša popri samotnej vyššej miere organizovanosti ešte jeden občas prehliadaný bonus, ktorého prínos je však v praxi úplne nespochybniteľný - totiž ide rozdeliť všetky vaše veci podľa kategórie do každého z vreciek / oddelení / sekcií batohu. Razom potom viete, kde máte nástroje, kde jedlo, kde riad a kde zase náplasť či záložný nôž. Horné vrecko (alebo iné čo najrýchlejšie prístupné) by zase malo ukrývať pončo (alebo niečo podobné na dážď), neuškodí ale ani známa strieborná termoizolačná fólia (s dvoma-troma trochu vystuženými sa dá postaviť aj núdzové prístrešie).

Batohy, ktoré sa nedajú pohodlne ovládať a obsluhovať poslepiačky / jednou rukou preto hneď zavrhnite.

Prečo je u batohu na 72-hodinovou sadou na prežitie dobrý nápad využiť štandard M.O.L.L.E.?

Nie je to tak dávno, čo si ľudia okolo survivalu museli vystačiť s obyčajnými celtami stočenými do bandalírov / batohov a teraz tu už máme dokonca aj na civilnom trhu natoľko "vymakané" a pokročilé technológie, ako je aj M.O.L.L.E. (ide o "Modular Lightweight Load-carrying Equipment" a znamená to: "Modulárny ľahký systém pre nosenie nákladu a výstroja"). Týmto síce váš optimálny 72-hodinový batoh so sadou na prežitie síce trochu stúpne na cene, jeho úžitková hodnota však tiež: na MOLLE je vynikajúce hlavne to, že sú skutočne bleskurýchle - či už zrovna ponáhľate chytiť autobus / vlak / lietadlo niekde na druhom konci sveta alebo u nás, človek jednoducho nemôže neoceniť jeho praktickosť: jedným chvatom zameníte vec za inú (perfektnú, napríklad práve u vecí tzv. sezónneho rázu). Dá sa tu ale nechať aj voľné miesto, keď danú vec už nepotrebujete (respektíve už doslúžila - svietidlo / malá lekárnička, ...). Dá sa sem ale umiestniť aj mnohé ďalšie - civilný našinec granáty určite nevyužije, takže to skôr niečo ako dnes tak populárne vrecko na pitie / známe "camelbagy".

Nezabúdajte však, že sa tu bavíme o relatívne krátkodobom prežitiu na tri dni maximálne (meno "72-hodinová sada na prežitie" nemá náhodou), určite to teda s vybavením nijak extrémne nepreháňajte. Buďte veľmi, veľmi sebakritickí a vyhádžte z nej všetko, čo len vyzerá dobre (vrhacia sekera, hádzací nože, záložný klobúk do spoločnosti a podobné hlúposti), ale je vlastne pomerne takmer k ničomu a len zaberá miesto niečomu významnejšiemu (jedlo, voda, mapy, navigácia, ...). Skutočne majte len veci, čo naozaj potrebujete, nie tie, čo chcete použiť alebo možná použijete.

Bavíme sa tu o vašom prežitiu, nie o luxusnom táboreniu doma. Potrebujete teda

 • Teplo
 • Prístrešie
 • Oblečenie
 • Svetlo
 • Jedlo
 • Pitie
 • Veci na osobnú hygienu
 • Lekárničku
 • Osobné veci

A samozrejme batoh, v ktorom to všetko pohodlne a prehľadne budete nosiť. Voľte tiež do svojej 72-hodinovej sady na prežitie čo najviac vecí, ktoré zastupujú ideálne čo najviac funkcií: kniha s jedlými rastlinami / huby vás treba jednak zabaví a za druhé, pomôže identifikovať rastliny okolo vás. A to je v lese kľúčová zručnosť. Rovnako tak nôž a sekera má mnoho druhov použitia. Rovnako tak šatka, plechový hrniec, atď. Atď.

Vaša 72-hodinová sada na prežitie by tiež mala byť modulárna a dynamická - kedykoľvek dôjdete k záveru že je potrebné niečo vymeniť (minimálne u liekov, jedla a akumulátorov / batérií sa tomu nevyhnete z dôvodu ich obmedzenej životnosti).

Zhrnuté a podčiarknuté, vyberte si taký batoh pre vašu 72-hodinovú sadu na prežitie, aký sa vám páči a na aký máte financie.

Jedlo

Kalórie sú to, čo naše telo drží nad vodou. Je to doslova naše palivo. Dávajú nám energiu a udržujú naše telá (+ všetky orgány v nich) v chode. Aj keď človek prežije aj niekoľko týždňov bez jedla, v žiadnom prípade to nie je nič zábavného, pretože vaše telo bude už dávno v režime auto-fágie (tj. začne hltať najskôr vaše tuky a potom vaše svaly). Jedlo je dôležité pre morálku, ale nielen preto - moderný človek žijúci sedavým spôsobom života vydáva pár tisíc kalórií, keď ale začne ťažko cestovať, pracovať a všetko si robiť, hravo sa spotreba v skutočnom extrému pri riadnej túre pod. vyhúpne aj pres 5-6 tisíc kalórií.

Čo sa týka jedla vo vašej 72-hodinovej sade na prežitie, tak po tejto stránke dnes máte na výber z naozaj obrovského množstva jedál. Ideálne sú samozrejme také jedlá, ktoré nie je potrebné ohrievať (semienka, orechy, ovocie, zelenina, ...), ale možno zvoliť aj také, ktoré majú vlastný ohrev (moderné MRE všetkých štátov). Keď je človek mimo domov a nemá pri sebe prakticky nič, až vtedy skutočne ocení fakt, že si vzal jedlo, ktoré nepotrebuje prípravu, ani mixovanie v inej nádobe, ani riadu a tým menej jeho očistu. Minimom pre dospelých by mali byť tak 2-3 tisíce kalórií pre ľahko pracujúcich a 4-6 tisíce kalórií pre ťažko pracujúcich, no a deti si vystačí s asi tak 1200 kalóriami denne.

Proteíny a cukry majú cca 4-5 kalórií a tuky majú cca 9 kalórií. Určite sa preto nebojte prihodiť niečo tučného (ideálne priamo olej / masť), pretože 2 kg tuku vám dodá toľko energie ako 4 kg cukrov (to sú všetky tie instantné rezance, chleba, sušienky a sladké, ...).

Mrazené sušené jedla sa tiež pripravujú ľahko - stačí pridať vodu (ideálne teplú) a razom máte teplé jedlo, ktoré vás jednak zahreje a za druhé, zdvihne morálku. Jedlo sušené sa dá v ozajstnej núdzi zjesť aj studené, ale nie je to bohvieaký kulinársky zážitok. Stačí ich len rehydratovať (dnes obvykle proces trvajúci rádovo pár minutiek) a zjesť.

Autorovi osobne sa jednoznačne najviac osvedčili americké mandle / akékoľvek slnečnicové semienka - tie sú dobré aj zdravé zároveň a zoženiete ich za cca 1400, - v prípade 5 kg mandlí, a lúpaná slnečnica sa dá zohnať za cca 235, - Kč za 5 kg(!) . V porovnaní s modernou kuchyňou je to úplne bez preháňania a doslova kompletná potravina: má vyvážený pomer tukov, cukrov aj proteínov a nevysoký glykemický index (na rozdiel od rezancov, cukru, mäsa atď. atď.). Všetky podobné semienka sú narvané energiou, pretože sú väčšinou a práve z tuku. Ale to budete akejkoľvek modernej osobe zvyknutej na svoje čínske rezance s palmovým olejom, presolenú pizzu a hamburgery len ťažko vysvetľovať...

Či už sa už rozhodnete pre akékoľvek jedlo, neberte nič z Číny, pretože všetko odtiaľto obsahuje zďaleka najviac ťažkých kovov, rastových hormónov v rybách a podobných neriadstiev. Vždy tiež k svojej jedálenskej sade pridajte príbor, ak je to vhodné a potrebné. Nakoniec, aj milovník orechov a podobných vecí, čo sa dajú jesť priamo, si totiž iste nakoniec rád občas uvarí silný čaj! Nezabudnite teda na spork (minimálne) a to naozaj nikdy!

Existuje dnes na trhu množstvo firiem, ktoré ponúkajú vrecká / sady s rôznymi typmi jedál, na ktoré je zvyknutý moderný človek: máme tu sušenú zeleninu, ovocie, hlavné jedlá, raňajky, aj posilňujúci drinky s vitamínmi a minerálmi. To sú ale veci, ktoré sú už pomerne nákladné a je nutné u nich strážiť dátum spotreby. Ak si ale hodíte do batohu určitú kombináciu podobných vreciek, určite tým nič nepokazíte strán svojej prípravy, len to trochu lezie do peňazí. Povážte, že bežné vojenské MRE alebo BDP s celodennou dávkou jedla sa zvyčajne predáva za niekoľko stoviek (cca 250-500, - Kč na naše peniaze a to podľa typu, váhy, krajiny, ...). Počítajte, že jedlo na tri dni vás potom bude stáť cca 3 x 330, teda asi tisícku.

Keďže ste niekde vonku v neoptimálnej kondícii a stresujúcej dobe, je vhodné jesť čo najzdravšie - rezance preto nechajte rozhodne doma. Určite si tiež zaspomínajte na veci, na ktorých vyrástli vaši dedovia a babičky: možno si dať chutný čaj zo smrekového ihličia, z jahodových listov, čučoriedkových, malinových, skorocelový list rastie tiež skoro všade u nás, ba aj tá Púpava sa dá jesť a variť z nej čaj, keď príde na vec...

Stany na lúke v horách s jazerom v pozadí

 Ideálne miesto, kam by mala rodina aj jednotlivec zmiznúť, je sebestačná farma, to je ale dnes tak trochu utópia. Musíte teda vziať zavďak tým najlepším, čo sa vám ponúka. Nakoniec, je v stávke život a preto nie je iste žiaduce veci podceniť. Problémy totiž nemusí byť len rázu dočasného, ale ktovie, možno aj trvalého...?

Čo všetko si môžete dať to svojej jedálenskej sekcie?

Opäť zdôrazňujeme, že jedlo tu musíte pravidelne rotovať! Aspoň čo každých 3-6 mesiacov je to ideálne. Sušené veci, MRE atď. často vydržajú mnoho a mnoho rokov. Tu vám napovie konkrétny výrobca a skúsenosti vlastné aj cudzie z internetu.

Čo všetko sa dá dať do vašej 72-hodinovej sady na prežitie? Keď neuvažujeme akékoľvek varenie a veci z výbavy, o ktorých sme už hovorili?

 • Proteínové nápoje a tyčinky
 • Sušené ovocie
 • Sušené orechy a semienka
 • Sušienky
 • Cereálie
 • Tuniak v konzerve, kurča, moriak, hovädzia, bravčová konzerva
 • Malé párky a sušené mäso
 • MRE s vlastným riadom aj ohrevom
 • Sladkosti

A neuškodí mať aj záložný otvárač na konzervy.

Voda

Otázka, koľko si vziať vody, je naozaj kľúčová, pretože voda je veľmi ťažká a vo vašej 72-hodinovej sade na prežitie sa extrémne prednesie po čase. Ideálne si preto minimalisticky vezmite vody menej a dopĺňajte si zo známych studničiek po okolí (nie pod úrovňou pole!). To samozrejme vyžaduje aj nejaké nástroje a nádoby na jej udržanie a očistu.

Počítajte, že vody spotrebujete pravdepodobne okolo 2-3 litrov denne. Keď pridáte umývanie vlastné, riadu, čistenie zubov a podobné veci, je jasné, že to zrazu pri sebe jednoducho nie je možné uniesť a je nutné siahnuť po riešení inom. Kupovať vodu balenú je na nič, pretože zaberá veľa miesta aj je ťažká. Na tri dni ju určite neunesiete. Nehovoriac o tom, že plast na niektorých je natoľko mizernej kvality, že by zaručene praskli niekde po ceste v batohu.

Existujú dnes ale všelijaké camelbagy / vrecia na pitie, čo majú MOLLE kompatibilné vrecko, takže si ich jednoducho pripojíte, kam potrebujete. Dobrá voľba je aj poľná fľaša u opasku.

Čištenie vody

Keďže človek zvyčajne neunesie vo svojej 72-hodinovej sade na prežitie všetku svoju vodu naraz, nezostáva, než sa s týmto problémom pobiť inak: menovite za pomoci očisty vody, na ktorú narazíte (nezabúdajme, že tzv. prevarenú vodu zbaví biologických skrachovancov, ale nie chemických! Ani jedno v nej totiž nespoznáte v stopových množstvách. Ďalšia možnosť je čistiť vodu za pomoci chemických tabliet na úpravu vody - funguje ako prevarenie, ale ani táto metóda neodstráni chemikálie, ba naopak, ďalšie pridá.

Aby ste mohli vodu prevárať alebo z nej variť aj čokoľvek iné, bude to pochopiteľne vyžadovať nejaký ten varič a palivo. Existujú dnes však aj všelijaké vodné filtre (aj v skutočne miniatúrnej forme ako známe survivalové slamky), ktoré aktívne či pasívne vyčistí vodu a podľa typu, výrobcu a technológie odstráni aj ďalšie škodlivé častice, takže vám zostane len skutočne čistá voda. Filtre na vodu sú skvelé krátkodobé riešenie, pretože často zvládnu aj niekoľko stoviek litrov vody, však len tie najlepšie a najnákladnejšie odstráni naozaj všetko (ťažké kovy, dusitany, ...). A tiež sa uistite, že s ním viete korektne operovať (nemá cenu zase kontaminovať niečo, čo ste práve pracne očistili).

Prístrešie a Teplo

Všetky vaše vybavenia spadajúci pod sekciu "Prístrešie a Teplo" by mali svojou výbavou rešpektovať podmienky vo vašich končinách (alebo miesta, kam vyrazíte dlhodobo). Aj u nás máme stále ešte štyri ročné obdobia, čomu je nutné sa prispôsobiť, rešpektovať to a adaptovať sa.

Tak či onak, skôr než lopatu na kopanie iglu u nás využijete skôr ľahký stan, veľké pončo alebo väčšiu striebornú termoizolačnú fóliou. K tomu všetkému ešte aj nejaký ten ľahký spací vak. Určite tiež pribaľte oblečenie záložné, špeciálne pre sezóny a miesta, kde človek ľahko zmokne, je zasypaný snehom a pod. Rukavice sa hodí oboje, pracovné aj zimné.

Pred zaobstaraním výbavy pre vašu 72-hodinovú sadu na prežitie si ešte povedzte: Čo potrebujem vo svojej oblasti a to po jednotlivé sezóny? Čo potrebujem špeciálneho pre svoje miesto?

Keďže sa tu snažíme o to, aby vaše batohy pre prežitie boli čo najľahší, takže možno bude potrebné zaobstarať nejaké to vybavenie aj napriek tomu, že batoh, spacák a stan už máte.

Ultraľahké stany / celty sú zvyčajne pomerne lacné a ľahké, ale nemajú až takú výdrž (hlavne najlacnejšie stany). S podobným vybavením je ale potrebné zaobchádzať veľmi opatrne, či má fungovať čo najdlhšie. Pre prípad núdze sú na chvíľu OK, ale nie sú typicky určené na stále používanie. Mávajú dajme tomu dĺžku cca 2-2,5 metra a dajú sa do nich núdzovo uskladniť aj dve osoby (nie veľké ovšem).

To isté dosť podobné platí aj pre spacie vaky. Tie najťažšie sú síce komfortné, ale nie sú vhodné pre vašu 72-hodinovú sadu na prežitie. Sú ale aj typy, čo sú určené pre ľudí, čo všetko nosia v batohu (vrátane stanu a spacáku) a aj medzi nimi existujú aj spacáky pomerne ľahké a stále prijateľne teplé (avšak už celkom drahé). Nakoniec, vždy veci môžete skombinovať: pod svoj ľahší spacák pod seba dáte termoizolačnú fóliu a vlnenú deku alebo niečo podobné.

Spacáky často nemajú až taký problém s váhou, ako skôr s objemom, ktorého v najmenších batohoch nikdy nie je na rozdávanie. Tomu sa dá však rafinovane predísť tým, že ho umiestnite na vonkajšiu konštrukciu / nejako zvonka batohu.

Ak na niečom ale šetriť nemusíte, tak sú to ony strieborné termoizolačné fólie - stojí cca stovku a dajú vám ďalšiu nepremokavú vrstvu v prípade extrémnej zimy či nemenej extrémneho tepla. Podobné fólie je ale lepšie vziať vo vystuženej forme (teda naviac ešte aj lemované plastom - dnes väčšinou polyester), pretože krajina býva často pokrytá všelijakými konárikmi, kamienkami atď. Keďže jej pretrhnutie v noci na mokrej zemi nie je vôbec ideálne.

Aké veci tohto typu zvážiť do vašej 72-hodinovej sady na prežitie?

 • Ľahký stan
 • Ľahký spacák
 • Termoizolačná fólia
 • Pončo (poslúži ale aj vystužené plastové vreco na odpadky)
 • Ľahká prikrývka
 • Pokrývka zeme
 • Veci na prezlečenie
 • Jednorazové ohrievače rúk a tela

Samozrejme dosť možno nepotrebujete všetko, čo sme vyššie vymenovali, ide naozaj len o tipy, čo do neho zvážiť. Premyslite si aj tu dôkladne, čo bude fungovať najlepšie práve pre vás.

Varenie, Palivo a Svetlo

Opäť pripomíname, ide o vašu núdzovú 72-hodinovú sadu na prežitie, nie mobilnú kompletnú kuchyňu, ktorá by uspokojila v lese aj kuchára Pohlreicha. V žiadnom prípade ani pre túto sekciu automaticky nenabalujte všetko, čo inak vozíte v kufri na dovolenku / v obrovskom batohu.

Variče všetkých typov - tie sa dnes dajú zohnať pomerne lacno a vždy využívajú nejakého externého paliva (alkohol tekutý a v tabletkách, chemikálie, plyn, drevo, ...). Je to celé dosť o osobných preferenciách a už vlastnených veciach, respektíve obľube niečoho. A nezabúdajme ani na to, že mnoho podobných varičov vie používať aj viac typov paliva.

Pomerne ľahko si mimochodom použiteľný varič na kúsky dreva môžete urobiť aj z prázdnej plechovky na 0,5 l nápoj (dôkladne vymytej a vyschnutej). Stačí k tomu len nôž / multitool a trocha šikovnosti pre vyrezanie bočnej diery.

Aj tu je ale prioritou opäť nízka váha. Určite ale k podobným varičom pribaľte aj nepremokavé, vodovzdorné alebo "nesfúknuteľné" zápalky. Zažehávácích nástrojov si radšej vezmite viacero (zápalky, zapaľovač, zippo plniteľný zapaľovač, kresadlo, magnézium, ...)

Čo sa týka svetla, tak dnes kraľujú LED vo všetkých formách. O tom sme si nedávno písali v článku o LED svietidlách. Určite sú dobré aj veci, ktoré nevyžadujú, aby ste ich stále držali v ruke (malé baterky so sponou) poprípade známe čelovky. Užitočné ale môžu byť (pre rôznofarebne označené veci a stany) aj jednorazové svetelné rôznofarebné tyčinky.

Veľmi praktické sú aj sviečky (na známej čajovce sa dá uvariť za cca 1 hod čaj či polievka). Svetlice, rakety a podobné signalizačné veci síce tiež majú svoj zmysel, ale u nás niekde v hustom lese veľmi nie (to si radšej dajte do vesty alebo KPZ píšťalku). Vyššie povedané tu môžu byť dokonca aj zdrojom požiaru!

Dospelé osoby na výlete v Blue Mountains

 Pripravovať sa dnes na nejaké problémy je nutné nielen po stránke fyzickej a duševnej, ale aj ohľadom svojich znalostí. Poznáte základy navigácie so Slnkom aj bez? Máte nejaké to vybavenie pre každú sezónu? Viete používať buzolu a kompas? A koľko poznáte jedlých rastlín a húb po ceste?

Vybavenie a Nástroje

Pri vyberaní podobných vecí do vašej 72-hodinovej sady na prežitie pamätajte na to, že ide o veci improvizované, dočasné a nie je potrebné, aby boli extrémnej váhy. Keď budete soušku rúbať o 10 minút dlhšie, vcelku nič sa nestane.

Plnohodnotná píla je najviac komfortná, ale tiež aj najviac neskladná. Ručná píla (a pokojne aj skladacia pílka) poslúži tiež prijateľne a je to v miere oveľa pohodlnejšie (20+ cm brucho už nie je tak moc ani pre skutočne malý batoh)

Aké veci môžete potenciálne pridať do vašej 72-hodinovej sady na prežitie?

 • Otvárač konzerv
 • Riad a príbor
 • Lopatka / Krompáč
 • Rádio (a záložné batérie)
 • Papier a ceruzka
 • Sekerka
 • Vreckový nôž
 • Paracord (Ten ste okrem iného schopní si upliesť sami. Návod na pletenie paracordanájdete v našom magazíne.)
 • Super-lepidlo

Je isté, že väčšinu z nich už máte niekde doma / na chate, preto nie je potrebné za ne zložito utrácať. Aj tu ale domýšlajte veci do dôsledkov: poľná lopatka je na zamrznutú zem pomerne na nič, kdežto malý armádny krompáč ju zvládne ako nič. Deti nepotrebujú v batohu lepidlo, manželka krompáč atď. Deťom a žene mimochodom pribaľte a vysvetlete základy použitia survivalovej píšťalky vždy a to pre prípad, že by sa niekde stratili!

Osobné veci a Lieky

Keď premýšľate, čo si asi tak dáte do svojej 72-hodinovej sady na prežitie, tak aj tu by vaším mottom malo byť, "Čo by sa mi asi tak mohlo hodiť v rámci troch dní maximálne?".

Asi tá najdôležitejšia vec tu bude vaša lekárnička. Pokúste sa nájsť čo najmenší, najlacnejší a najvybavenejší lekárničku zároveň (deťom poslúži aj náplasti). Najznalejšia osoba by mala mať logicky aj najvybavenejšiu lekárničku. Každý by mal mať pri sebe aj všetko, čo potrebuje k svojej normálnej funkcii (inzulín, lieky na srdce, ...).

Nezabúdajte, že budete mimo domov a dosť možno jesť a piť veci z divočiny, takže pribaľte aj nejaké lieky na hnačku a podobné veci.

Osobné veci zrejme budú zahŕňať náležitosti na hygienu (kefka + medzizubná kefka pre každého, toaletný papier, ženské veci, hrebeň, ...). Chce to tiež mydlo, pastu, šampón a prípadné špeciálne veci pre naozaj veľmi malé deti.

Osobné dokumenty a Peniaze

S ohľadom na mieru byrokracie v našej civilizácii to bude celkom určite výzva, ale aj tak sa o to pokúste. To bude dosť závisieť aj od toho, aké asi dokumenty budete potrebovať (pas nie je ako je známe v EÚ treba). Určite je držte pohromade (a v nehorľavom puzdre), nech sa ľahšie triedia a rovnajú.

Vo vašej 72-hodinovej sade na prežitie budete potrebovať

 • Kópie / Originály všetkých zásadných dokumentov pre prípad, že by originály ľahli popolom (rodný list, vôľa, poistenie, bankové listiny, ...).
 • Kreditné karty a informácie k nim
 • Predplatené karty pre mobily
 • Očkovacie preukazy
 • Peniaze v hotovosti
 • Ďalší veci, ktoré pokladáte za dôležité (unikátne fotky a pod.).

Ako zariadiť, aby mi 72-hodinová sada na prežitie slúžila čo najdlhšie a najlepšie?

Je vhodné, aby ste ju vzali na nejaký testovací výlet sám či s rodinou a odladili prípadné mušky (málo hygieny, zbytočný nástroj, ...). Vy aj každý člen vašej rodiny by mal vedieť sám svoj kúsok kompletne obslúžiť pre prípad, že sa niekde stratí.

Na záver snáď len už pár posledných poznámok

 • Aktualizujte svoju 72-hodinovú sadu na prežitie každého štvrť až pol roka (pravidelne). Len tak si budete môcť byť istí, že jedlo aj lieky + batérie tu obsiahnuté, budú stále v poriadku.
 • Deťom aj sebe môžete prihodiť niečo ľahké pre zábavu (karty napríklad či malé magnetické šach a dámu)
 • Teenageri možno vyjadrí želanie zbaliť sa sami, čo pokojne rešpektujte. Chybami sa človek učí, že áno...

Mrknite na ponuku tovaru v sekcii "Prežitie v prírode", kde všetok sortiment nájdete.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne