📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Nakonfigurujte si taktický opasok

23. října 2023Rady a tipyPavel KreuzigerČas čítania 3 minúty

Na taktický opasok umiestňujeme vybavenie, ktoré potrebujeme mať rýchlo po ruke. Samozrejme sa musíme orientovať podľa toho, ktorá ruka je naša dominantná a čo potrebujeme mať k dispozícii najrýchlejšie. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ako najefektívnejšie taktický opasok nakonfigurovať tak, aby nám bol čo najviac na úžitok.

Vopred si stanovte, čo potrebujete

Prispôsobte svoje vybavenie konkrétnej úlohe a dopredu si tak stanovte, čo presne na tieto účely budete potrebovať. Nadbytočné vybavenie vás totiž bude zaťažovať a v konečnom dôsledku aj zdržiavať. Záleží tiež na tom, či taktický opasok využívate samostatne, alebo ho máte ako doplnok k taktickej veste. Ani jedna z týchto situácií nie je zle - ale taktický opasok by mal fungovať tak, aby v prípade odhodenia vesty napríklad pri úniku splnil svoj základný účel a obsahoval všetko, čo budete potrebovať na úspešné splnenie úlohy.

Na taktický opasok ideálne naveste vybavenie tak, aby ste odľahčili ramená. Zaťažením panvovej oblasti navyše posuniete svoje ťažisko a pri dynamickom pohybe môžete byť stabilnejší. Majte veci zorganizované, aby ste presne vedeli, kam siahnuť, a nezdržiavali sa v reálnej situácii hľadaním niečoho, čo by ste mali chytiť do ruky automaticky. Rovnakú konfiguráciu vybavenia používajte ako pri tréningu, tak aj v reáli.

Taktický opasok Tasmanian Tiger, sumky. Zdroj: Rigad

Prispôsobte svoje vybavenie konkrétnej úlohe a dopredu si tak stanovte, čo presne na tieto účely budete potrebovať. Zdroj: Rigad

Zbraň pri dominantnej ruke

Základným pravidlom je mať na strane dominantnej ruky puzdro na krátku zbraň (teda logicky praváci napravo, ľaváci naľavo), naopak náhradné zásobníky majte na druhej strane. Uľahčí to rýchle a efektívne prebíjanie, pri ktorom potrebujete obe ruky. Pozor, dominantná ruka nemusí byť zhodná s rukou, ktorou píšete. Asi už ale sami viete, minimálne z tréningu na strelnici, v ktorej ruke sa vám zbraň drží lepšie.

Čo sa týka zásobníkov, môžete mať pri sebe jeden zásobník otvorený, pripravený na maximálne rýchle použitie, a ďalšie (minimálne jeden) zakryté, respektíve prichytené pútky, aby vám v náročnejších situáciách nevypadli.

V IFAKe len to dôležité

K dôležitým prvkom výbavy každého taktického opasku patrí aj lekárnička alebo IFAK. Tá by mala obsahovať iba prvky potrebné na vyriešenie urgentnej situácie – opäť je tu kladený dôraz na minimalizmus, ktorý zabráni tomu, aby vaša výbava bola príliš ťažkopádna. To sa týka ako vojenských aplikácií, tak aj turistov, ktorí by na sadu prvej pomoci rozhodne nemali zabúdať. Aj „civilové“ totiž môžu nosiť niečo ako taktický opasok, hoci šírkou prispôsobený pútkom na ich outdoorových nohaviciach.

Taktický opasok, SVP2023

Používajte rovnakú konfiguráciu ako pri tréningu, tak aj pri ostrej akcii. Zdroj: Rigad, SVP 2023

Nemali by sme zabúdať na sterilné (gumové) rukavice, ktorých sterilitu do poslednej chvíle udržíme napríklad tým, že ich uložíme samostatne – napríklad do obalu od kinder vajíčka alebo podobného drobného balenia, ktoré sa zmestí či už do IFAKu, alebo do samostatnej sumky na drobnosti. Zdravotníckych rukavíc si pokojne pribaľte niekoľko párov.

Do lekárničky ďalej vložme predovšetkým prostriedky na zastavenie (masívneho) krvácania, ovínadla, malé nožnice a potom už snáď len prípadné lieky na vašu akútnu alergiu. Skrátka len veci, pri ktorých je pri aplikácii potrebná rýchlosť. Veci na ošetrenie menších poranení, ako aj napríklad tabletky na bolesť hlavy, môžete nosiť v batohu. Na ich hľadanie budete mať pravdepodobne času dosť.

Okrem lekárničky si na opasok pridajte škrtidlo alebo turniket (o tom, ako so škrtidlom pracovať a prečo ho používať, sme už písali v samostatnom článku). Vďaka škrtidlu môžete zastaviť masívne krvácanie, či už spôsobené strelnou alebo tržnou ranou alebo otvorenou zlomeninou.

Odhadzovák a ďalšie nevyhnutnosti

Súčasťou výbavy by mal byť aj odhadzovák, ktorý môžete mať pokojne vzadu. Ten by mal byť rolovací (aby vo chvíli, keď je prázdny, zaberal čo najmenej miesta) a mal by do neho byť ľahký prístup cez chlopňu, prípadne sťahovaciu šnúrku. Zadrhnutý zips by sme vám v nejakej náročnej situácii nepriali.

Do odhadzovača môžete… no, odhadzovať… napríklad prázdne zásobníky, ale môžete tam mať uložené aj strelecké slúchadlá, slnečné okuliare alebo nejaké náboje navyše. Jednoducho ide o puzdro na inak nezaraditeľné vybavenie, ku ktorému potrebujete rýchly prístup - rýchlejší ako v prípade, že by ste kvôli tomu mali dávať dole batoh.

No a nakoniec by sme k opasku mohli pripnúť puzdro s nožom a/alebo multitoolom. Takýto nástroj sa nám bude hodiť vždy, bez ohľadu na to, či konfigurujeme opasok na vojenské alebo civilné účely.

Svoju konfiguráciu si zažite

Ešte predtým, než sa vydáte do ostrej akcie, si svoju konfiguráciu taktického opasku zažite. Naplánujte si svoj taktický opasok tak, ako máte naplánovanú vestu, tak, aby ste príbuzné prvky výbavy mali na rovnakej strane. Natrénujte si tzv. svalovú pamäť, tak, aby ste po potrebnom prvku výbavy siahli automaticky a podvedome a v kritickej situácii tak nestrácali drahocenné sekundy.

Odporúčané produkty

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne