📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Z čoho sa topánka skladá aneb ako nesiahnuť vedľa pri výbere

17. ledna 2019Rady a tipyGrus MartinČas čítania 6 minútPrečítané: 772x

Aktuálny trend hlása "choďte von naboso, je to zdravé". To si samozrejme môžete dovoliť, ak idete na krátku prechádzku za humná. Čím ďalej viac ľudí sa venuje outdoorovým alebo army aktivitám a tu sa bez kvalitnej a pohodlnej topánky jednoducho nezaobídete. Dokonca by som povedal, že dobrá obuv bude naprostý základ. My sa dnes v článku pozrieme, z čoho sa topánky skladajú a z akých materiálov sú vyrobené. Povieme si pár slov k jednotlivým častiam topánky a povieme si, aké materiály sa používajú a ktoré je dobré využiť do hôr a ktoré naopak vziať len na prechádzku cez les. Topánka sa skladá z veľkého množstva jednotlivých častí, kde materiál a prevedenie určuje jej úžitkové vlastnosti.

Outdoor topánky Salomon na ceste v prírode

Podrážka

Dobrá podrážka vás podrží v teréne, zabráni pošmyknutiu na skale, zmierni nárazy, Zamedzí prepúšťaniu vody zospodu topánky, ale hlavne chráni vaše chodidlá pred zimou. Najviac sa líši podrážky na prvý pohľad asi vzorkou (profil podrážky). Všeobecne teda platí, že čím horší terén (suť, strmý terén, skaly), tým potrebujete hrubšiu a tvrdšiu podrážku a vzorku.

Podrážka najviac ovplyvňuje váhu topánky. Je dobré mať na mysli, že ak zvolíte nižšiu a tenkú podošvu, topánky síce budú ľahké, ale budete cítiť každú nerovnosť terénu. Do horských oblastí je vždy nutnosťou vyššia a tvrdšia podrážka, ktorá v mnohých prípadoch má na začiatku a konci výstupky na mačky alebo nešmýka. Výstupky ale nie sú nutnosť, mačky idú väčšinou na topánku pripevniť aj bez týchto výstupkov.

Medzi asi najznámejšie výrobca podrážok patrí talianska firma Vibram©. Podrážky od nich využívajú snáď všetci známi výrobcovia topánok. Mnoho obuvníckych firiem si ale necháva vyrábať svoje vlastné podrážky, teda aspoň pre určité modely. Medzi také firmy patrí napríklad Salomon, Meindl či Boreal atď.

Vrchný materiál

Asi najdiskutovanejšia a najrozporuplnejšia časť topánky. Panuje veľa názorov, aký materiál je najlepší a kam. Skúsim uviesť základné rozdelenie a odporúčanie, ale pretože sme každý iný, vždy to chce vyskúšať a nájsť si to svoje. Okrem materiálu, je veľmi dôležité, aby topánka "sadla". Tvar určuje práve vrchný materiál. Každý výrobca má iný tvar topánky, a preto je dobré vyskúšať vždy viac druhov topánok. Ak totiž zvolíte zle a topánka nebude "sedieť" ako má, nielen že sa vám zle pôjde, ale navyše si koledujete o zdravotné ťažkosti.

Topánky sú od výroby vždy užšie. Každú topánku je potrebné rozchodiť podľa svojho. Aj veľmi ľahké topánky sa musí takzvane "rozšlapnúť" aj keď to nie je tak znateľné ako napríklad u pohoria. Z tohto dôvodu nie je dobré kupovať topánky z bazáru. Ak tak urobíte, dlhú dobu trvá, než si topánka zvykne na vašu nohu. Topánka potom už ani nemusí mať všetky požadované vlastnosti, ktoré by mala spĺňať.

Detail sťahovacieho systému outdoor topánok

Teraz sa poďme pozrieť na rozdelenie používaných materiálov:

Celokožené topánky

Jedna z najrozšírenejšie kategórie outdoorových topánok. Práve koža je najklasickejší materiál pre výrobu topánok, ktoré majú byť použité v náročných podmienkach a zároveň by mali mať čo najdlhšiu životnosť.

Topánky z kože majú vysokú odolnosť a dobrú izoláciu. Koža veľmi dobre dýcha, avšak jej vodeodolnosť vždy zaručuje ešte jedna polopriepustná vrstva.
Niekto môže považovať za nevýhodu fakt, že o kožené topánky je potrebné sa starať. Dosť často všetkým tvrdím, že je úplne jedno, aké majú topánky, pretože by sa mali starať úplne o všetky. Čo platí pre všetky zariadenia, nielen topánky. U kožených topánok je skôr dôležité pozerať sa, aké prípravky použijete.

Syntetika

Najčastejšie používané syntetické materiály sú v dnešnej dobe asi tkaniny, ktoré bývajú v niektorých prípadoch doplnené kevlarom. Kevlar sa väčšinou uplatňuje na zakrytie špičky a tým zvýši odolnosť syntetiky, proti okopaniu alebo iným poškodením.

Látkové topánky majú tú výhodu, že sú oproti koženým ľahšie a rýchlejšie uschnú. Toto je však bohužiaľ vyvážené tým, že sú viac náchylnejšie na oder a tiež sa musí viac impregnovať, aby boli odolné.

Kombinácia materiálov

Užívateľsky najprijateľnejšia kombinácia. Topánky kombinujúci textil a kožu sú väčšinou skvelou alternatívou, ak sa nemôžete rozhodnúť pre jednu z možností. Takéto topánky sú nielen najlepším cenovým kompromisom, ale aj je to zlatá stredná cesta, čo sa týka váhy a odolnosti. Miesta, ktoré sú najviac namáhaná, bývajú často pokrytá kožou a zvyšok topánky je dobudovaný textilom. Touto kombináciou docielime efektívne priedušnosti a odvetraniu topánky.

Plastické hmoty a guma

Takéto topánky nevidíme až tak veľmi často. Najčastejšie ich môžete vidieť vo forme čižiem. Používajú sa však aj ako skelety pre zimné mrazové topánky. Obrovská výhoda je tu v tom, že materiál nie je nijako náchylný a prakticky sa o neho nemusíte starať vôbec.

Outdoor topánky

Membrána

Hovorí sa jej najčastejšia ochranná vrstva. Zabezpečuje to, že topánka neprepustí vlhkosť, aj keď topánku ponoríte napríklad do potoka. V posledných rokoch sa pre nepriepustnú membránu stalo synonymom slovo GORE-TEX©, avšak existuje mnoho iných výrobcov. Vždy je však potrebné pozrieť sa na vodný stĺpec a celkovú stavbu topánky, aby sme si zaistili, že všetko prejdeme "suchou nohou".

Stielka

Stielka je vnútorná výstuha topánky, býva najčastejšie vyrobená z plastických hmôt. Platí tu rovnaké pravidlo ako u podrážky. Pokiaľ nesiete na chrbte plnú poľnú a plánujete ísť náročným terénom, je potrebné aby stielka držala topánku tuhú. Naopak, keď chcete čo najpohodlnejšiu chôdzu, je potrebné, aby stielka pri chôdzi pracovala rovnako s pohybom nohy.

Prešívanie

Túto časť topánky vezmeme veľmi rýchlo. Tu je nutné dodržať pravidlo, že menej je niekedy viac. Čím viac spojov, či už šitých alebo lepených, tým väčšie riziko poruchy integrity či znehodnotenia topánky povolením spoja. V mnohých prípadoch totiž švy plnia len estetickú funkciu.

Šnurovanie

Zaväzovanie outdoor topánok - háčiky

Aby topánka držala dobre na nohe, potrebujete ju vždycky utiahnuť. Najčastejšia je klasická šnúrka, ktorá môže byť pretiahnutá rovno vrchným materiálom alebo môže viesť cez kovové očká. Najčastejšie je šnurovanie hore vybavené háčiky, pre pohodlné a čo najrýchlejšie a najľahšie utiahnutie. Existujú však aj iné systémy.
Môžete sa stretnúť s treba nesymetrickým prerazením dierok pre šnúrky alebo môžete vidieť takzvané "sťahovací systémy". Používajú blokovacie, sťahovacie či guľôčkové kladky. Tento systém je preslávený asi najviac u firmy Salomon®.

ponuka outdoor topánok

Štítky Obuv

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne