📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako prespať na snehu a nezmrznúť?

17. prosince 2020Rady a tipyLekeš DavidČas čítania 9 minút

Pobyt v zasneženej zimnej krajine má svoje špecifiká, na ktoré je dôležité sa poriadne pripraviť. Nejde iba o výber správneho oblečenia, ale aj o spôsob, akým prečkáte chladné zimné noci. Máme pre vás rad rád, vďaka ktorým prečkáte noc na snehu aj v prípade najvyššej núdze. Dozviete sa, ako postaviť funkčný záhrab a ďalšie núdzové prístrešky, ktoré vás ochránia nielen pred chladom, ale aj pred mrazivým zimným vetrom.

Zasnežená krajina - krásna, ale zradná

Zimná scenéria a potulky zasneženou krajinou patrí medzi to najlepšie, čo môžete pri potulkách prírodou zažiť. Každá aktivita si ale v špecifických podmienkach zaslúži starostlivú prípravu a kvalitné vybavenie, ktoré vás bude na cestách sprevádzať. Obzvlášť potom v prípade, keď je všade okolo sneh a okolitá teplota padá pod bod mrazu. Ak sa rozhodnete v zasneženej krajine prespať, mali by ste mať na pamäti niekoľko základných rád, ktoré vám pomôžu prežiť noc na snehu v zdraví.

Strážte si čas!

Ak sa do zasneženej prírody vydáte bez stanu, budete sa musieť pripraviť na to, že vám príprava miesta na spanie zaberie nejaký ten čas navyše. V zime sa skoro stmieva, takže si nezabudnite strážiť čas zostávajúci do západu slnka, aby ste mali všetko pripravené ešte pred tým, než padne tma. Zimná krajina je síce krásna, ale aj zradná. Počasie tak nikdy nepodceňujte a venujte príprave dostatok času a pozornosti.

Vybavenie sa oplatí nepodceňovať

Nepodceňujte ani výber vhodného vybavenia na spanie. Spacáky a karimatky sú rozdelené podľa ich izolačných vlastností. Každý výrobca uvádza, do akých teplôt je výrobok určený. Tejto hodnote venujte zvýšenú pozornosť. U spacákov si postrážte limitné hodnoty. Limitná hodnota udáva najnižšiu odporúčanú teplotu pre prespávanie v konkrétnom modeli spacáku. Okrem limitnej hodnoty vás v prípade núdzového prespávania na snehu môže zaujímať tiež hodnota extrému. Tá špecifikuje teplotu, pri ktorej sa v spacáku dá prežiť, ale spánok už nebude úplne kvalitný a možno sa čas od času prebudíte zimou.

Do akého prostredia sa chystáte?

Vyberajte starostlivo. V prípade zimných mesiacov je lepšie voliť teplý spacák s limitnou teplotou zodpovedajúcou teplotám, v ktorých sa budete pohybovať. Je ale zbytočné zhotovovať spacák do extrémne nízkych teplôt, keď nakoniec nevyužijete jeho potenciál. Budete sa v ňom zbytočne potiť, čo v zime tiež nie je úplne dobre. Vždy si tak najprv zistite aspoň približné teploty, v ktorých sa budete pohybovať, a podľa toho vyberajte vhodný spací vak. Rovnakým spôsobom vyberajte tiež karimatky. Tie sa líšia v hodnotách tepelného odporu, vyjadreného písmenom R. Vyššie hodnoty R sú vhodné do nízkych teplôt.

Muž stojaci vedľa stanov v snehu v horách

Rozdielne podmienky si žiadajú rozdielne vybavenie. Pri výbere spacieho vaku, karimatky alebo stanu sa vždy najprv zamyslite nad tým, v akých podmienkach ho budete využívať. Iné vybavenie potrebuje horolezec, iné zase víkendový nadšenec do outdooru.

Na snehu pod holým nebom

Ak so sebou nemáte stan, mali by ste si zaobstarať aspoň žďársky vak. "Žďárák" je nepremokavý vak, do ktorého pohodlne vložíte spacák aj s karimatkou, ale aj ďalšie časti vášho vybavenia. Vak vás ochráni pred vlhkom a dažďom, ale aj v prípade, že zrovna sneží. Ak vás spanie pod širákom neláka, môžete zakúpiť špeciálne expedičné stany, ktoré sú určené pre prespávanie v extrémnych podmienkach a na snehu. Takéto stany sú poväčšinou jednoplášťové, takže je ich stavba maximálne jednoduchá aj pri zlom počasí a sú schopné efektívne udržiavať teplo vnútri stanu.

Ako si poradiť v núdzi?

Ako si ale poradiť v prípade, že so sebou nemáte stan ani bivakovací vak? V podstate máte tri možnosti. Môžete si postaviť iglu, záhrab alebo klasický zákop. V našich podmienkach je sneh pre stavbu iglu vhodný len málokedy, navyše je jeho stavba pomerne náročná. Najvhodnejším riešením je tak v slovenskej zimnej krajine záhrab.

Stavba kvalitného záhrabu

Pre jeho stavbu vám bude stačiť návej snehu, ktorá je vysoká aspoň 150 centimetrov a široká tak, aby ste sa do nej pohodlne vošli. Sneh pre stavbu by mal byť dostatočne konzistentný, aby držal tvar a pekne "lepil" s okolitým snehom. Do náveje potom stačí vyhĺbiť dieru, ktorá bude dostatočne priestranná pre to, aby ste sa do nej v ľahu vošli. Nebudujte záhrab zbytočne do výšky. Najlepšie bude fungovať, ak bude čo možno najmenší. Jednoducho ho vďaka tomu zadýchate a teplo nebude zbytočne unikať tam, kde ho nepotrebujete.

Stabilná konštrukcia

Pri stavbe dávajte pozor na to, aby bol strop vášho núdzového obydlia tučný aspoň 40 centimetrov. Vyhĺbený záhrab udupte a vytvorte tak pevné steny, ktoré zaistia stabilnú konštrukciu vášho núdzového prístrešku. Premýšľajte tiež o umiestnení vchodu. Ten by mal byť umiestnený v závetrí, aby na vás v noci nefúkalo. Samozrejme nie je problém vchod do záhrabu zatarasiť vrstvou ďalšieho snehu, v takom prípade ale nezabudnite vytvoriť vetrací otvor. Jednoducho ho vyhĺbite pomocou vetvy alebo lyžiarskej palice.

Málo snehu? Nevadí

Tak ako tak, stále ide o núdzové riešenie. Pri budovaní záhrabu si tak dajte záležať na tom, aby bol strop dostatočne silný a v noci vám náhodou nespadol na hlavu. Záhrab sa vám môže zosypať tiež pri odmäku. Ak trpíte klaustrofóbiou alebo sa s vrstvou snehu nad hlavou necítite komfortne, môžete miesto záhrabu postaviť jednoduchý zákop.

V prípade zákopu si nemusíte lámať hlavu so statikou stropu, pretože u neho nehrozí jeho zrútenie. Zákop je v podstate diera v snehu, ktorá vás chráni iba zo strán. Improvizovanú strechu zákopu potom môžete vytvoriť pomocou konárov alebo celty. Vchod možno pred spaním uzavrieť pomocou ďalšieho snehu a zaistiť si tak perfektnú ochranu pred vetrom zo všetkých strán.

Vyšliapaná cesta v hlbokom snehu pri západe slnka

Rovnako ako dokáže byť zimná zasnežená krajina krásna, dokáže byť tiež nebezpečná. Nikdy nepodceňujte počasie a na prespávanie na snehu sa poriadne pripravte. Vždy je lepšie byť pripravený ako prekvapený.

Ničím nerušené zážitky

Ako si môžete všimnúť, prespávanie na snehu nie je nič nemožné. Je ale nesmierne dôležité sa pred výpravou poriadne pripraviť a zabaliť si so sebou kvalitné vybavenie. Správne zvolený spacák a karimatka vás pred zimou ochránia aj pri extrémne nízkych teplotách. Ak sa chystáte prespávať pod šírym nebom, určite si zaobstarajte žďársky vak, ktorý vás ochráni nielen pred vlhkosťou a padajúcim snehom, ale zároveň vám poskytne ďalšiu vrstvu, ktorá zvýši váš komfort.

Prespávanie v zlom počasí alebo v krajnej núdzi vám uľahčí vybudovanie záhrabu alebo zákopu. Záhrab je veľmi efektívny aj v prípade, že sa ocitnete v zasneženej prírode bez akéhokoľvek vybavenia. Jeho stavba nie je nijako zložitá a mnohým ľuďom už v krízových situáciách zachránil život. Nepodceňujte výber vhodného vybavenia a nenechajte si váš pobyt v zasneženej krajine ničím pokaziť.

Štítky Zima

Čitateľov ďalej zaujíma