📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Výber nepremokavých búnd je zložitejší, než sa na prvý pohľad môže zdať. Bundy do dažďa by samozrejme nemali pretekať, ale súčasne by mali zostať priedušné, aby sa nám pohodlne nosili a aby sme sa v nich po pár kilometroch chôdze nespotili.

Mať na sebe vlhké alebo dokonca mokré oblečenie, to je už samo o sebe dosť nepríjemné pri prechádzke po meste - a čo ešte na treku v lesoch a horách! Pri nevhodnom vrstvení, potení a zlom odvode vlhkosti od tela môže oblečenie navlhnúť aj zvnútra. Na druhú stranu, môžeme tiež zmoknúť. Počasiu nerozkážeme - ale jeho následky môžeme zmierniť. Napríklad voľbou funkčnej nepremokavej bundy, ktorá nás dokáže veľmi obstojne udržať v suchu aj v nepriaznivých podmienkach.

Druhy nepremokavých búnd

Bundy do dažďa môžeme rozdeliť na niekoľko rôznych druhov, pričom tie sa navzájom líšia predovšetkým použitými materiálmi. Výrobcovia nepremokavých búnd prirodzene využívajú všetky dostupné materiály a našťastie pre nás zákazníkov implementujú do svojich riešení tie najnovšie poznatky a postupy.

Napriek tomu sú niektoré druhy materiálov pre nepremokavé bundy vhodnejšie ako iné. Pri výbere bundy do dažďa sa môžeme stretnúť s polyesterom, nylonom a jeho modifikáciami a prípadne aj s kombináciou týchto materiálov s bavlnou. Ďalej tu máme softshell a Gore-Tex. Nižšie si povieme niečo o rozdieloch medzi týmito materiálmi.

Záleží samozrejme na tom, či je cieľom vášho pátrania po ideálnej bunde ľahká bunda do dažďa, jesenná a nepremokavá bunda alebo nepremokavá bunda do hôr s ochranou proti vetru. Podľa toho si budete vyberať aj príslušný materiál.

Najlacnejšie bundy? Radšej nie

Pri jednotlivých kategóriách búnd sú prirodzene výrazné rozdiely v cene… a s tým ide ruka v ruke aj kvalita. Najlacnejším bundám do dažďa sa tak radšej vyhnite. Bundy z polyesteru alebo nylonu síce môžu vyzerať pekne a kvalitne, nedokážu však poskytnúť to, čo pokročilé materiály. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o módne bundy, ktoré síce len tak nepremoknú, ale neponúkajú tie vlastnosti, ktoré ako návštevníci armyshopu a turisti požadujeme. Vlastnosti ako priedušnosť a nepremokavosť u nich skrátka nie sú dostupné v takej miere, ako by sme si predstavovali.

Skvelý pomer ceny a výkonu pre ľahkú bundu do dažďa

Ľahká bunda do dažďa by mohla byť vyrobená zo softshellu, čo je materiál, ktorý je v strednej relácii a ponúka tak skvelý pomer ceny a výkonu. Zo softshellu sa šijú bundy, nohavice a dokonca aj topánky. Jeho kvality spočívajú v úmernej nepremokavosti, pri ktorej dokáže ponúknuť aj slušnú priedušnosť. A práve toto hľadáme. Stupeň nepremokavosti softshellu označuje vodný stĺpec, pričom my by sme mali pátrať v hodnotách od 200 eur nahor. Samozrejme, čím vyšší vodný stĺpec, tým účinnejšie bude bunda bojovať s vonkajšou vlhkosťou.

Nech už sa zdá tento materiál akokoľvek nekompromisný, nikdy nebude na 100 % nepremokavý. Jeho slabinou sú švy. Tie sa síce dajú lepiť, bohužiaľ ani tak neodolá bunda skutočne silnému náporu dažďa, ktorý nás môže ľahko stretnúť.

Nekorunovaný kráľ búnd do dažďa pre jesenné nepremokavé bundy

Bundy do dažďa však môžete vyberať z ešte kvalitnejších, membránových materiálov. Najznámejším a tiež najrozšírenejším z nich je ten s obchodným označením Gore-Tex. Ten má vysoký vodný stĺpec, ktorý je možné prekonať snáď len v laboratórnych podmienkach. Určitou nevýhodou by mohlo byť, že je tento materiál relatívne slabý a rád sa trhá. Toto negatívum výrobcovia kompenzujú vrstvením (napríklad aj tromi vrstvami membrány) aj silnejšími tkaninami.

Ideálna jesenná nepremokavá bunda je vyrobená práve z Gore-Texu. Taká bunda má skvelú pevnosť a s lepenými spojmi aj perfektnú vodeodolnosť.

Ktorú bundu vybrať?

Ktorý z týchto materiálov teda pre nepremokavú bundu do dažďa vybrať? Všeobecne platí postupnosť – polyester/nylon, softshell, Gore-Tex. Presne úmerne tomuto poradiu rastie kvalita spracovania a funkčnosť, ale aj cena. Bundy z polyesteru a nylonu síce do istej miery splnia svoj účel, ale sofshellu a už vôbec nie Gore-Texu sa rovnať nemôžu. Môžu byť skvelými vetrovkami, ale funkciu nepremokavej bundy by skrátka plniť nemali.

Ďalším faktorom, keď už sme si vybrali materiál, je aj strih. Pod bundou budeme nosiť aj mikinu, s čím musíme počítať. Dĺžka by mala siahať vzadu pod zadok a vpredu k bokom. Nikdy sa nesmie stať, že pri vzpažení sa bunda posunie tak vysoko, že nám bude ťahať na chrbát.

Ďalej je veľmi vhodný dvojitý zips, vďaka ktorému sa dostaneme k veciam na opasku bez rozopínania celej bundy. Myslime aj na podpažné vetranie pre redukciu tepla. Pamätajme, na ľahší dážď stačí softshell, ale na naozaj profesionálne použitie by sme mali mať bundu z Gore-Texu.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Nepremokavosť / vodeodolnosť
mm mm
Priedušnosť (g / m2 / 24 hod)
g / m2 / 24 hod g / m2 / 24 hod
Materiál