📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať jedálenské potreby do prírody?

29. října 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 11 minútPrečítané: 1270x

Jedným z veľmi dôležitých krokov vašej prípravy na vonkajšie aktivity je aj to, aké riady a v akom počte si vezmete so sebou. Problém je, že vybrať si správne riadu, to nie je len otázka pohodlia, ceny a váhy, ale doslova a úplne bez preháňania, aj zachovania vlastného zdravia. Stačí si ich totiž zvoliť zle a razom si do tela (už tak mrzačeného pre väčšinu z nás životom v centre civilizácie) zbytočne vpravujete ďalšie jedy ...

Skupina ľudí varí v prírode

 Pri výbere riadu a príborov pre vonkajšie akcie platí jednoduchá priama úmera: čím viac ich ponesiete, tým lepších kulinárskych zážitkov od cesty môžete očakávať. Je faktom, že instantné miešané rezance sa po pár dňoch sprotiví aj tomu najväčšiemu milovníkovi ázijskej kuchyne ...

Ľudia, ktorí sa do prírody vydávajú výhradne za krátkymi výlety, poprípade nosia všetky svoje vybavenia v batohu, asi skôr ocenia niečo jednoduché a ľahké. A to dokonca možno natoľko, že im v extrémnom prípade bohato postačí len obyčajný hrnček a "Spork" (z jednej strany lyžička a z druhej vidlička). Čo sa zase pre zmenu týka osôb, ktorí sa vydávajú kamkoľvek vo väčšom objeme, prípadne na dlhšiu dobu, zrejme ocenia viac riadu, ich väčší objem a celkom logicky aj väčší počet (každý vlastný hrnček, ...).

Zvoliť si sadu alebo jeden kus riadu?

Rovnako ako to asi poznáte zo svojej vlastnej kuchyne, i jedálenské potreby pre cestovanie sa dajú zhotovovať v niekoľkých základných variantoch: ako celá kuchynská sada alebo jednotlivé kusy riadu:

 • Kolekcia riadu - ide o navzájom do seba zapadajúcu súpravu panvíc, hrncov, ... Niektoré z týchto súprav majú dokonca aj niečo extra navyše vo svojom hluchom priestore: hrnčeky, viečka, ... Výhodou priamo zakúpené celej kolekcie riadu (hoci len napríklad v podobe tradičného nerezového kastróla s pokrievkou) je to, že ide o sady väčšinou maximálne efektívne využívajúce pre vás dostupný priestor (ktorého, úprimne, ľudia cestujúci len s batohom na chrbte nikdy nemajú dosť). Inými slovami, ak sa vám nejaký riad podarí rozmerovo aj váhovo minimalizovať, bude to skôr asi kompletná kolekcia a rozhodne nie päť náhodných kúskov riadu, čo ste práve po svojej kuchyni doma pozbierali.
 • Jednotlivé kúsky - dávajú vám vítaný priestor zostaviť si svoje riady na varenie a potreby na pitie takým spôsobom, ako práve potrebujete alebo pre aké podmienky je nevyhnutné. Tu síce moc na priestore a váhe väčšinou skôr neušetríte, zasa vám jednotlivé kúsky riadu prinášajú vítanú slobodu a potenciálne aj zvyšujú praktickosť.

Varenie v riadu na ohni v prírode

 Čím stálejší máte k ruke táborisko a čím viac ľudí aktívnych na ňom alebo v jeho okolí, tým väčšie riadu a tým rozsiahlejšie môže byť aj jeho počet. Je samozrejme úplne ideálne, keď sa o všetok váš riad na cesty podelí všetci ľudia v skupine, takže potom dohromady dajú na zem / na oheň večer (proti bežnému jednotlivci) skutočne úžasne luxusnú zostavu, o akej sa sólistom ani nesníva ...

Z akých materiálov si dnes môžete vybrať riad?

Hliník

 • Výhody hliníka - ľahký, ľahko dostupný a dobre vedie teplo, čo ho robí skvelým aj pre varenie na naozaj veľmi malom a miernom ohni.
 • Nevýhody hliníka - pomaly sa uvoľňuje do jedla za tej konštelácie, že v ňom varíte slaná a kyslá / zásaditá jedla. A k jeho nevýhodám patrí aj to, že sa relatívne ľahko poškriabe.

Anodizovaný / Eloxovaný hliník

 • Výhody eloxovaného hliníka - oxidovaný tvrdý povrch na bežnom hliníku ho premení na pomerne slušný kus riadu s vyššou odolnosťou na oter a mierne poškodenia.
 • Nevýhody eloxovaného hliníka - drahšie, než bežný hliník a teoreticky by sa mal síce uvoľňovať do jedla menej (minimálne po dobu funkčnosti eloxovania), doložené nejakú štúdiou / skúsenosťami z praxe to však bohužiaľ nemáme ...

Nerezová oceľ

 • Výhody nerezovej ocele - ide o riešenie znateľne tvrdší a všeobecne odolnejšie proti hliníku (ono je aj výrazne ťažšie nerezovú oceľ poškriabať) a pri bežnom varení je oceľ úplne bez zdravotných dopadov.
 • Nevýhody nerezovej ocele - hliník je ako proti železu, tak aj proti nerezovej ocele nielen ľahšie, ale väčšinou aj lacnejšie. A k miernej necnosti ocelí patrí aj to, že nevedú teplo tak rovnomerne ako hliník, takže sa v nich jedlo ľahšie spáli, preto nezostane, než viac miešať / ubrať na ohni.

Titán

 • Výhody titánu - neuveriteľne ľahký kov, ktorý vám ponúkne skutočne nekompromisný výkon (tiež sa ohreje relatívne rýchlo, ale stále má v tejto veci i svoje nevýhody, pozri ďalší bod) a odolnosť (pri bežnom varení prakticky nezničiteľné).
 • Nevýhody titánu - zďaleka najdrahší voľba, čo sa týka prípadného nákupu. A keby sme ho mali zase zrovnať proti ocele: práve titán vedie teplo ešte o chlp menej rovnomernejšie, ako oceľ. Vyžaduje teda stály dozor, aby sa niečo neprehrialo / nespálilo.

Železná liatina

 • Výhody železnej liatiny - odolná, perfektne sa v nej varí aj pečie a to ako doma, tak aj v lese improvizovane.
 • Nevýhody železnej liatiny - minimálne rovnako ťažká, ako nerezová oceľ a navyše ešte vyžaduje rovnakú starostlivosť, akú venujete svojmu nožu z uhlíkovej ocele, čo tak ľahko zhrdzavie. Navyše, akákoľvek väčšia železná forma na pečenie sa (s pochopiteľným ohľadom na svoje rozmery) aj dosť mizerne prenáša.

Nepriľnavé povrchy kdekoľvek

 • Výhody nepriľnavých povrchov - následné čistenie (či presnejšie, jeho rýchlosť a náročnosť) je skutočne extrémnym spôsobom zrýchlené.
 • Nevýhody nepriľnavých povrchov - všetok takto pokrytý riad je o to citlivejšie na varenie (keď tu niečo spálite a škriabete dole, nesmierne ľahko odíde aj ona VIP vrstva) aj ďalšie nástroje v sade (väčšina nepriľnavých povrchov sa dá treba veľmi ľahko v sekunde zničiť titánovým Sporkom), keďže nepriľnavé povrchy majú do odolnosti bežných kovov skutočne ďaleko.

Plast

 • Výhody plastového riadu - je ľahké, lacné a keď je poškriabete, prakticky to nie je vidieť. Plasty sú pomerne slušné ako vytrvalé obaly (to ale len do doby, než prakticky všetkým plastom dodáte teplo, či už pri varení alebo v mikrovlnnej rúre, práve vtedy sa od nich totiž pravdepodobne môžete dočkať aj nejakej tej jedovatej látky alebo uvoľnení plastu samotného do jedla a je úplne jedno o aký plast ide - človek nemá enzýmy na ich trávenie v žiadnej z ich foriem, takže je nijako nedostane z tela).
 • Nevýhody plastového riadu - ich naozaj dlhodobý vplyv na zdravie je stále diskutabilný (podozrivé štúdie predplatené výrobcom či jednoducho neexistujúci), navyše v čase, keď sa plastov používajú desiatky a desiatky len základných typov. Ich odolnosť proti ohňu je tiež takmer nulová. A pozor aj na to, že niektoré plasty môžu aj preberať vôňu jedla a potom ju uvoľňovať do druhého.

Dievča v lese sa chystá na grilovanie pri ohni

 Nosiť niektoré rozmernejšie špeciálne vonkajšie kuchynské zariadenia typu gril je síce už nad možnosti priemerného "batohára", ale u väčších skupín vám pochopiteľne nič nebráni. Navyše, vaša rodina a známi niečo podobné dosť možno aj ocenia ako dobrý vtip ... Bez postele a sprchy sa zaobídem, ale bez grilu?! Nikdy!

Zdravotné varovanie

Existujú isté materiály, ktoré by ste si mali nie dvakrát, ale stokrát zvážiť pred tým, než podobnú vec kúpite. Je lepšie ušetriť 100 g na váhe a 1 tisíc Kč a riskovať zbytočne zdravie rodiny plastovým / hliníkovým hrnčekom namiesto nerezového (pH každej studničky a potoku po ceste asi nepoznáte, že)?

Aj keď treba ešte žiadne štúdie neexistujú teraz, neznamená to, že to tak nebude za mesiac a že je daná vec automaticky zdravá len preto, že je na bežnom trhu - navyše, plasty sú stále pre ľudí dosť "novinka". Pred pár storočiami bolo náhodne normálne, že ľudia umierali na saturnismus (otrava olovom z oloveného riadu a trubiek, čo vtedy nikto nevedel) a sme si istí, že keď ste prišli práve vtedy do obchodu, tak prvé, čo vám ponúkli, bol práve olovený riad. Dnes sa už samozrejme vie, že sa olovené rúrky používať môžu, ale pH vody musí byť v istom bezpečnom rozmedzí.

Tiež je dnes známe, že Teflon (aneb Polytetrafluóretylén) pri prehriatí spôsobuje syndróm "horúčky z polymérového dymu", ktorý je smrtiaci pre vtáky v bezprostrednom okolí, ale nie pre ľudí.

Fakt, že sa objavila kauza s BPA a Bisphenolom A spoľahlivosti plastových vecí tiež moc nepomáha - keď teda chcete mať skutočne 100% istotu, tak si vyberte riad a fľašu na pitie / termosku titánový, cele nerezový alebo cele sklenený (u všetkého pozor na plastové viečka a všelijaké iné drobné súčiastky a to platí tým viac pre termosky, do ktorých lejete vriace nápoje a potom vám cez ich plastové viečka celý deň špliecha skoro vriaca voda!).

Malá odbočka - je úžasné, že dnes existujú na trhu špeciálne fľaše pre dojčatá so zaručeného nerezu a chirurgickej ocele, ale k čomu to je, keď viečko a savka (stále ocucávané) je tam stále plastové?

Uvoľňovanie plastov z plastového riadu do jedla je dnes proste holá realita - stačí si zájsť do prvého rýchleho občerstvenia a niečo si tam dať, dáme krk na to, že vás vybaví práve plastovým príborom ... To isté sa mimochodom deje, keď si ohrievate veci priamo v "mikrovlnke" a konkrétne máme na mysli niečo zabalené v plastovom obale. A absolútne rovnaká je situácia aj vtedy, keď si dáte niekoľkokrát denne v práci do plastového téglika vriacu kávu / čaj a zamiešate plastovou lyžičkou.

Navyše, podobné veci sa oficiálne (situácia, keď výrobca dal prednosť ušetreniu peňazí pred zdravým zákazníkom sa dejú dnes a denne - viď umelé sladidlo v "diétnych" nápojoch a žuvačkách Asparatam, čo spôsobuje v tele takmer stovku príznakov - viď online dokument "Sweet Misery, a Poisoned World ") testujú výhradne na zvieratách a nie na ľuďoch, navyše, nemožno porovnávať človeka a myši po stránke dlhodobých zložitejších vplyvov látok na telo. A že štúdie na myšiach nie sú stopercentné len potvrdzujú kauzy, čo sa občas objavujú: opäť pozri BPA a Bisphenol A. Keby boli testy na zvieratách úplne nepriestrelné, celkom logicky tu nikdy žiadna kauza s vplyvom nejakého neporiadku na ľudí nie je ...

Žena varí vodu v prírode

 Riad nad ohňom nikdy zbytočne neumývajte a nechajte ho ideálne úplne okúrené a začiernené. Dôvod je za tým rýdzo praktický - tmavá vec sa ohreje ľahšie, ako biela či striebristo lesklá. Na vnútorné umytí hrnca vám potom bohato postačí popol (zároveň abrazívum a sú v ňom aj látky, vďaka ktorým funguje ako mydlo).

Ďalšie veci, ktoré je dobré pri výbere optimálneho kuchynského zariadenia uvážiť

 • Rozmery hrnca - čo sa týka ideálnych rozmerov (a teda tým aj objemu) pre vami kupovaný kuchynský riad, tak by malo ísť zhruba o 0,5 litra na jednu osobu. A potom už len vynásobte počtom osôb (4 osoby = cca 2 litre).
 • Počet a typ riadu - to bude do značnej miery záležať na tom, aké plánujete na svojom výlete gurmánske akcie. Pokiaľ vám ide len o to, prevariť si rýchlo trochu vody a používať prakticky výhradne len dehydrované rýchlo-varenie, potom vyhovie aj dvojdielny hrniec jediný (1 l a s viečkom). Kto však zatúži po niečom zložitejšom (vyprážanie na panvici, pečenie buchiet pod popolom), bude musieť pridať aj veci ďalšie a o poznanie ťažšie a rozmernejšie.
 • Pokrievky a viečka - mali by sa používať z dvoch dôvodov a to úplne rozhodne vždy: predne, ušetrí vám palivo, ďalej čas, za ako dlho bude všetko hotové, jedlo neprská von (omastok pekne všetok zostane tam, kde chcete). Dá sa konštatovať, že ohľadne pokrievok a viečok je situácia taká, že niektoré sady majú len jednu univerzálnu sediacu do všetkého (či len jedného hrnca), u inej sa zase dá použiť ako pokrievka aj vec fungujúci v tejto konkrétnej sade riadu ako panvica. A samozrejme sa dajú pokrievky hocikedy využiť priamo k naservírovaniu hotového jedla, čo vám nemálo ušetrí na váhe.
 • Zdviháky a chňapky - či sa už ohľadom improvizovaného prírodného varenia rozhodnete akokoľvek, pamätajte na to, že aj ten najlepší hrniec je vám k ničomu, keď ho nemáte ako zložiť z ohňa, poprípade ho dať zase na oheň späť. Väčšina súprav riadu má ale minimálne a aspoň jednu podobnú, takže v žiadnom prípade ju nezabudnite doma!
 • Ďalší extra kozmetika - za onej konštelácie, že je súčasťou vami zvoleného kuchynského vybavenia ešte niečo ďalšie a pripadá vám to užitočné skôr ako zbytočná záťaž, pokojne si to v sade nechajte (tácka, ...). U čoho ten pocit nemáte, tak pochopiteľne bez milosti nechať doma (hrnček, čo nepotrebujete). Príliš špecializované nástroje sú ale skôr nežiaduce (želiezko na HotDogy, nádoba na Popcorn, ...), pretože ide väčšinou o veci už solídne ťažké a nevhodné na cesty, ale skôr niekam na chatu, krátke kempovanie alebo na Party k ohňu a pod.

Príbory

Zatiaľ čo si ľudia kempujúci v autách môžu dopriať pohodlie bežného riadu a príborov, turista či iný minimalista (často z donútenia) túto voľbu skrátka nemá a tú nám prichádzajú na rad kompromisy ... Niečo málo váhy a priestoru sa dá ušetriť skombinovaním lyžice a noža do jedného nástroja ("Spork" = spoon (lyžice) + Fork (vidlička).

Objavujú sa nám však na trhu aj chytré a praktické veci zvanej "Foons" / "Tele-Foons", s ktorými sa dá miešať jedlo vďaka výsuvnému teleskopickému držadlu.
Nie je to samozrejme potrebné preháňať, nakoniec sme v prírode, a tak je trocha toho nepohodlia pri jedle predpokladaná a pre mnohých aj čarovnou súčasťou prírodného zážitku a koloritu (jesť na stole a so všetkou parádou sa dá doma, že áno ...).

vybavte sa jedálenskými potrebami do prírody

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne