📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať stehennú platformu?

23. října 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 4 minútyPrečítané: 987x

Aj keď predtým vojaci tiež nosili neuveriteľný objem vybavenia (rímski legionári vždy medzi 30-40 kg), dnešná doba tomu rozhodne nasadzuje korunu s desiatkami moderných drobností, z ktorých nemalú časť tvoria aj citlivá elektronika. Prenášať desiatky a desiatky kilogramov výbavy a záťaže je dnes však našťastie vďaka moderným systémom typu MOLLE o malý kúsok ľahšie a keď už nie ľahšie, tak prehľadnejšie celkom určite ...!

USA Vojaci na púšti v akcii

 V okamihoch, kedy o vašom živote rozhodujú doslova desatiny sekúnd, až vtedy človek ocení spoľahlivú a osvedčenú platformu pre nosenie všetkého svojho vybavenia v poli. Samozrejme platí, že čím lepšie ste s niečím oboznámení z tréningu, tým ľahšie a automatičtejšie potom danej veci aj robíte. Je preto potrebné práve v situácii prípadných väčších zmien v rozložení výbavy skúsiť všetko najskôr párkrát pri tréningu nanečisto, ako vám všetko bude sedieť po novom.

Aj keď sa toho na taktickú vestu a moderné nosiče plátov zmestí naozaj veľa, aj tieto priestory majú svoje obmedzenia, ktorá musí moderný vojak chtiac-nechtiac rešpektovať, či má byť jeho výbava usporiadaná prehľadným a ihneď prístupným štýlom.

Všetky stehenné platformy fungujú dosť podobným štýlom - vždy pri každej nájdete časť, ktorá ju fixuje na nohe, je tu časť upínacia, no a samozrejme nechýba ani priestor pre nosené veci. Platforma je tiež upevnená k opasku a to za pomoci prievlaku s rýchlo-sponou. Práve vďaka nej totiž možné rýchlo vybavenie sňať a napriek tomu si nechať aj naďalej opasok pre prípadné nasadenie stehennej platformy na stehno neskôr.

Z čoho sa dnes vyrábajú stehenné platformy?

V modernej dobe sa už nestretneme s kožou a väčšinou ani s nejakou látkou bežnou u šiat (bavlna, vlna, ...), ale jednoznačne prevládajú materiály umelé a moderné (Všetko odolné na vodu). Za optimálny materiál pre stehennú platformu sa mimochodom dnes berie práve nylonové vlákno a jeho špecifické deriváty (600D, 1050D, ...).

Kto má hlbšie do vrecka, môže siahnuť po Polyesteru, ktorý ponúka najlepší pomer cena / výkon a ktorý má síce rovnakú odolnosť ako Nylon, ale je to práve Nylon, ktorý ponúka aj ďalšie výhody (napríklad najväčší bežne dostupnú váhu vlákna pri 1050D).

Čo si na platformu môžem umiestniť?

Toto samozrejme dosť záleží na vašich konkrétnych potrebách a ďalším vybavení. Potom už stačí, aby daná vec podporovala modulárny systém typu Molle / Palls (vyhovie aj akokoľvek kompatibilný - inak viď naša sekcia "Púzdra a Vrecká"a doplnky treba s A.L.I.C.E klipom) a razom si môžete na stehno umiestniť, čo chcete a potrebujete: sumky na zásobníky, nôž, lekárničku, batérie záložné + svietidlo, vrecko na plynovú masku, poľnú fľašu, záložnú zbraň, ..

Na aké detaily si dať ešte pozor?

Všímajte si tiež toho, aby vami vybraná stehenná platforma bola perfektne fixovaná na nohe - pre to vám poslúži niekoľko bežných popruhov (väčšinou jeden až tri, podľa výrobcu a konkrétneho typu stehennej platformy). Úplne bežné na trhu nasledujúce veci dosť možno nebudú, ale ak je to možné, hľaďte ideálne aj na prítomnosť protišmykové úpravy zozadu (čokoľvek typu guma je výborné) a aj na to, aby boli tieto popruhy dĺžkovo nastaviteľné, prípadne poskytovali ďalšie špeciálne parametre, ktoré pokladáte za kľúčové pre svoje pohodlie (elastickosť materiálu, ...).

A vybraná vec by sa po inštalácii na šaty tiež nemala smekať či snáď niečo podobné. Za onej konštelácie, že je pre vás zásadná nejaká presná forma i materiál, tak ani na tie nezabudnite pri výbere.

Keď máte k dispozícii podobnú pokročilú platformu, je len a len múdre jej výhod maximálne využiť pre svoj čo najviac pohodlný zážitok aj prípadnú akciu niekde v zámorí či doma.

vyberte si stehennú platformu

Čitateľov ďalej zaujíma