📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

LED diódy

6. února 2017Rady a tipyVrabec JosefČas čítania 3 minútyPrečítané: 3583x

LED je skratka anglického názvu Light Emitting Diode, u nás sa vžilo slovné spojenie LED dióda, hoci je v ňom výraz "dióda" vlastne obsiahnutý dvakrát. Často je používaný tiež hovorový výraz ledka. LED dióda je elektronická súčiastka obsahujúca polovodičový prechod P-N. Jej svietenie spôsobuje jav zvaný elektroluminiscencia, ak prechádza prechodom elektrický prúd v priepustnom smere, je vyžarované svetlo s úzkym spektrom (jednofarebné).

LED diódy

Farba svetla LED diódy je závislá na chemickom zložení použitého polovodiča. Ako prvé sa vyrábali červené ledky, potom postupne pribudli zelené, žlté, naposledy boli skonštruované ledky modré, ktoré následne umožnili výrobu ledok bielych.

K bielym LEDkám si povieme viac. LED dióda z princípu nemôže emitovať biele svetlo, túto nevýhodu sa ale vývojári naučili elegantne obísť. Uplatňuje sa dióda vyžarujúca modré svetlo a pred jej emitujúcu časť sa nanesie žltý prášok zvaný luminofor. Ten je namiešaný zo zlúčenín vzácnych kovov a jeho funkcia spočíva v tom, že časť ledkou vyžarovaného modrého svetla premení na žlté. Zmiešaním zvyšného modrého svetla s premeneným žltým vznikne svetlo biele.

LED diódy už vo väčšine výrobkov nahradili obyčajné žiarovky. Dôvodov pre to je hneď niekoľko, v prvom rade môžeme menovať účinnosť. Zatiaľ čo vo vláknovej žiarovke je väčšina elektrického príkonu premenená na teplo, ledky sú oveľa efektívnejšie a pri rovnakom príkone svieti niekoľkonásobne viac. Druhou skvelou vlastnosťou je životnosť. U žiarovky dochádza k postupnému stenčovaniu vlákna až nakoniec dôjde k jeho prepáleniu alebo zlomeniu nejakým otrasom, u ledky nič podobné nehrozí, životnosť je limitovaná starnutím polovodiča a ledka postupne stráca svetelný tok, čo sa ale u kvalitných produktov deje veľmi pomaly, k náhlemu zhasnutiu dochádza výnimočne.

Ďalšou dobrou vlastnosťou je absencia škodlivých druhov žiarenia, vo svetle ledky nenájdeme IR ani UV žiarenie. Príjemná je tiež stálosť farebnej teploty (teploty chromatickosti) pri rôznych napájacích prúdoch. Pokiaľ znižujeme napájací prúd žiarovky, dochádza nielen k slabnutiu svetla, ale zároveň k jeho posunu k červenému spektru. U LED diód dochádza iba k poklesu svetelného toku, farba svetla sa nemení.

LED diódy

LED diódy majú samozrejme aj nevýhody, vyššie teploty im výrazne skracujú životnosť a svieti pri nich menej. Výkonné LED čipy preto musia byť umiestnené na chladiči, ktorý odvedie odpadové teplo a nedovolí prehrievaniu čipu. Nevýhodou je tiež častá nutnosť elektronickej regulácie napájania, ktorá predovšetkým pre výkonné ledky zaistí potrebnú veľkosť a stabilitu napájacieho prúdu.

Použitie moderných LED diód je naozaj veľmi široké, nájdeme ich prakticky v každom elektronickom výrobku, najčastejšie ako signalizačné či v podsvieteniu displejov. Samostatnou kapitolou sú výkonné LED diódy, často nazývané LED čipy. Tieto ledky s veľkoplošným polovodičom majú za úlohu produkovať intenzívne, najčastejšie biele svetlo. Tieto typy ledok nájdeme vo svietidlách, v LED žiarovkách, v podsvieteniu obrazoviek televízorov a ďalších výrobkoch s potrebou silného zdroja svetla.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne