📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si urobiť prvý menší jarný kemping a čo k tomu bude všetko potrebné?

10. dubna 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 6 minútPrečítané: 1754x

Aj keď tohtoročná zima určite nepatrila čo do nízkych teplôt k tým rekordným, určite to neznamená, že by snáď bola menej nebezpečná, ba naopak, najviac vážnych prechladnutí nastáva, keď je človek mokrý a teploty sú medzi 0-6 °C a k tomu fúka aj vietor. Zima síce ešte nepovedala svoje posledné slovo ohľadom počasia, to ale iste neznamená, že by sme si nemohli užiť krátkeho (pred)jarného výletu niekam do prírody alebo na hory.

Jarná zelená príroda

 Jar je síce tu, čo znamená, že si môžeme užiť úžasné prírody, ale určite bude dobré pamätať si, že príroda nemá len svetlé stránky. Ak si totiž chcete podobný výlet užiť rovnako skvele so svojou rodinou / známymi aj nabudúce, musíte sa na neho dobre pripraviť a nepodceniť žiadny detail.

Aké vybavenie predpokladáme na vás automaticky?

Keďže nežijeme v rovníkovej Afrike, ale v severnom miernom pásme, predpokladáme, že nevystrčíte nos bez základného oblečenia (teplé ponožky, bundy, nohavice, rukavice, topánky, čiapky, ...) rešpektujúceho systém tepelných vrstiev a aktuálnu sezónu aj teplotné predpovede (a že máte pre istotu v batohu aj miesto na niečo záložného suchého pre nepredvídateľné prípady, ako keď niekto zahučí do potoka).

Samozrejme si neberte veci z bavlny, pretože tá v sebe drží najviac vodu + pot a je tým najhorším, čo na sebe v nejakej plieskanici a hmle môžete mať (+ najdlhšie sa suší). A práve jar je tým neslávne známy, dole je síce 20 °C takže veľa ľudí rezignuje a riskne počasie a potom mrzne na vrchole, kde sú zrazu 4 °C. V zime je človek oblečený poriadne, takže to problém až tak nie je, ale jarné oblečenie skrátka dáva prírode väčší priestor na to, aby človeka nepríjemne prekvapila. Bavlna je jednoducho prísne letný materiál, pretože vás najlepšie ochladzuje.

A teraz si položme otázku, na čo by ste nemali zabudnúť docela určite?

 • Kompas a mapa - GPSky sú síce slušné, rýchle a pohodlné riešenie, ale nespoliehajte na ne. Stačí, aby vám mobil vypadol z vrecka, došla mu batéria, došlo k technickému výpadku, ... A je zle. Veľmi zle. Nikdy preto nechoďte do miesta, ktoré skutočne dokonale nepoznáte aj bez tradičné mapy a kompasu.
 • Pončo alebo celta - najlepšie je mať samozrejme oboje. Pončo je užitočné vtedy, keď potrebujete ísť aj s batohom za hustého dažďa (a to vrátane oných hrôz, kedy doslova prší zo všetkých strán a dáždnik je už dávno na cucky), vtedy je logicky nutné, aby mal každý člen výpravy jedno. Celta je praktická tým, že sa pod ňu môže schovať viac ľudí naraz v prípade nepriazne počasia a navzájom sa hriať aj chrániť pred vetrom.
 • Ďalekohľad - človek bohužiaľ nie je Sokol Sťahovavý ani Kondor a jeho oči nie sú prispôsobené zachyteniu skutočne tých aj veľmi drobných detailov niekde ďaleko. V čom ale človek našťastie exceluje, tak vo vymýšľaniu nástrojov, ktoré mu čokoľvek uľahčí (a poťažmo aj videnie). Voľte tu podľa svojej filozofie: ľahšie modely mávajú horšie optiky, avšak ich prenositeľnosť je veľmi jednoduchá, zase ťažký trieder je úžasne kvalitný, ale kto má to kilo a viac ťahať celý deň, že áno? Tak či onak, úžasné prírodné scenérie a majestátne zvieratá vám budú odmenou.
 • Termoska s teplým drinkom - je jedno, či dávate prednosť káve alebo zelenému čaju, teplota je to, o čo tu ide. Slušná termoska vám udrží veci teplé celý deň a dokonale vzpruží a zahreje aj po celodennej námahe. Hocikedy je to nevyhnutnosť, keď je potrebné ešte potom v tábore vyvinúť nejakú fyzickú aktivitu (postaviť stan náhodne).
 • Dostatočne veľký batoh - batoh optimálnej veľkosti na pár-dňový výlet je ideálnou a osvedčenou stávkou pre tieto situácie. Samozrejme nepremokavý (vrátane zipsov a vreciek). Dá sa nahradiť smotaným bandalírom z celty, ale jeho konštrukcia nie je úplne primitívna a vyžaduje isté zálesácke skúsenosti (musíte si správne rozdeliť váhu a veci, inak budete mať chrbát, ako keby ste spali na koľajniciach večer).
 • LED svietidlo + záložné LED svietidlo - zanechajte doma už konečne staré žiarovky a žiarivky a nahraďte ich LED technológiou. LED má totiž nemálo výhod, ktoré oceníte práve vtedy, keď svetlo niekde v noci skutočne potrebujete: majú desaťkrát takú výdrž, môžu byť ale napríklad aj natoľko ľahké, že kedy si ju umiestnite na vrecko nohavíc za pomoci klipu, posvieti vám pri konštrukcii prístrešia a pritom nijako neprekážajú. To isté vie aj čelovky, ak je to vaša preferencia.
 • Nesfouknutelné zápalky vhodné do vetra - zapáliť oheň na bryskním vetre býva problém, pretože zápalky štandardné okamžite zhasnú a nepomáha často ani ukrytie v rukách alebo zmena polohy človeka. Mať ale vo vrecku zápalky, ktoré horí stále a všetky operácie s ohňom výrazne uľahčujú.
 • Nôž či multi-tool - Nech je vaša preferencia akákoľvek, aspoň jeden by vo vašom vrecku mal byť stále, pretože jedine tak si budete môcť byť istí, že sa pobijete so všetkým, čo príroda a osud vrhne vaším smerom... Môže ísť o vypadnutú skrutku na okuliaroch, netesniace viazanie , roztrhnutú celtu (ide zašiť šidlom na noži typu "Švajciarák"), ...
 • Krabička poslednej záchrany / KPZ - keď je človek skutočne na dne a nemá na čo a na koho sa obrátiť, práve jeho KPZ by mu v tejto chvíli mala poskytnúť, čo potrebuje. Možno tu mať napríklad kópiu dokladov ofotenú a smotanú v plaste, pár päťdesiatok kovových, keď je človek už bez financií alebo mu niekam spadla peňaženka, má stále na autobus domov. KPZ by mala byť prispôsobená práve vašim potrebám: niekto nevyužije záložné prášky na trávenie a iný zase nepotrebuje malú drôtovú pílku.
 • Lekárnička - či už sa chystáte kamkoľvek, je isté, že sa časom niečo niekomu stane. Trebárs to bude len relatívna hlúposť typu niečo v oku alebo vytiahnutie kliešťa, ale môže ísť aj o veci veľmi veľmi vážne: tepnové krvácanie, zlomený prst, do krvi rozodraté nohy topánkami, ... Vo všetkých týchto prípadoch budete radi, že ste si vzali lekárničku a ešte si urobíte mentálnu poznámku vziať si nabudúce väčší!
 • Spacák a podložka zodpovedajúci sezóne - tu nie je moc čo riešiť, pretože v noci rovnako ešte nie je bohvieaké teplo (a nieto na horách či veľhorách), takže človek spiaci vonku je ešte zvyčajne rád, že má spacák zimný.

Začínajúci jar na horách

 Čím vyššie do hôr vyrazíte, tým tu býva obvykle (inverzia predsa len nebýva zase až tak často) menej znateľný príchod jari a tým skôr je tu zo zimy potom kratší a rýchlejší prechod akoby potom rovno do leta.

Aké ďalšie drobnosti stojí za zváženie?

Človek by samozrejme nemal zabudnúť ani na nejaké to jedálenské vybavenie a potreby, deku, náradie, hojdacie siete na spanie, potraviny na cestu, možno moskytiéru, hydratačné vaky a fľaše, uterák, Paracord a niečo na obranu pred zvieratami aj ľuďmi (asi korenistý sprej). Niekomu sa však môžu hodiť aj napríklad solárne sprchy.

Štítky JarKemping

Čitateľov ďalej zaujíma