📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Ochrana hlavy nemusí byť len proti mechanickému poškodeniu, ale aj napríklad proti slnku. V tom nám pomôžu klobúky. Vieme, aké existujú a aké sa najlepšie hodí pre našu situáciu?

Ako už dobre vieme, slnko nie je len spoločník v letných dňoch, ale aj nebezpečné riziko, ktoré predovšetkým postihuje naše oči. Väčšinou sa bránime okuliarmi, ktoré spolu sUV filtrom dokážu oči ochrániť. Ale čo s hlavou v slnečných dňoch, keď má slnko naozaj veľkú silu? Môžeme si na ňu uviazať šatku alebo si vziať napríklad klobúk. Klobúk je prakticky pokrývka hlavy, ktorá ju chráni a bráni pred vonkajšími vplyvmi. Prvé klobúky sa objavovali už v dávnej Mezopotámii. Cez stáročia vývoja a úprav sa dostali aj do rúk armády, ktorá je v čele s Napoleonom a ostatnými vojvodcami z doby 17. a 18. storočia, nosila na hlavách. Vtedajší tvar bol trojrohý alebo ostrorohý, oproti klasickému okrúhlemu, či oválnemu. Čo ale o klobúkoch vieme? To základné už sme si povedali, preto je potrebné spomenúť veci dôležitejšie.

Pozor - nie je klobúk ako klobúk

Pri vyslovení slova "klobúk" sa každému vybaví iný. Niekto si spomenie na divoký západ, na kovbojov a ich stetsony. Tieto klobúky boli, a sú, vyrábané z pravej kože. Slúžili ako ochrana pred slnkom, chladili a poskytovali tieň očiam. Niekto iný by si mohol spomenúť na obľúbené postavičky z grotesiek a ich klobúčiky, ktoré len dodávali na grotesknosti celej situácie. Klobúkov je teda celá rada. Niektoré slúžia svojmu účelu, iné sú zase módnym doplnkom za peknú sumu peňazí. Ani jeden z týchto klobúkov u nás v ponuke nenájdeme. Čo však ponúkame, sú veľmi efektívne a dômyselné doplnky, ktoré si získali svoje miesto medzi vojakmi.

Vojak a klobúk

Na čo teda majú vojaci klobúky? Pred streľbou je určite neubráni. Nie sú nijako zvlášť nepriestrelné, ani odolné. Ten správny dôvod spočíva v jednoduchej veci - v pohodliu. Zoberme si, že sme v púšti alebo v džungli. Je tu horúco, slnko svieti a my máme na hlave ťažkú helmu. To nie je ideálny stav, ktorý by sme chceli prežívať 24 hodín denne. Preto sú tu klobúky. Armádne klobúky sú vyrobené z úplne odlišných materiálovnež tie, ktoré sme si tu spomínali. Ich základným materiálom je zmes polyesteru a bavlny alebo čistá bavlna. Teda klasický materiál pre výrobu uniforiem. Veľkou výhodou tejto zmesi je jej priedušnosť a čiastočná nepremokavosť. Zároveň môžeme takýto klobúk použiť pri naozaj veľkom teple. Stačí ho namočiť do vody a nasadiť na hlavu. Klobúk bude chladiť a my sa vyhneme nepríjemnému úpalu.

Je ma vidieť, nie je ma vidieť

Okrem klasickej ochrany proti slnku poskytujú vojenské klobúky aj veľmi dobrú maskovaciu podporu. Zatiaľ čo ostatné klobúky sa vyznačujú vysokou stredovou časťou, ide vojenský klobúk proti prúdu. Jeho profil je veľmi nízky. Pôdorys tvorí presný kruh, čo poskytuje rovnakú ochranu zo všetkých strán. Kraj, ktorý pôsobí ako tienidlo očiam, je prešívaný, aby držal tvar a nepadal nám do očí. Okrem toho sa okolo stredovej časti klobúka nachádzajú očká. Na čo sú? Práve tieto očká pomáhajú v maskovaniu pred nepriateľom. Klobúk je sám o sebe vyrábaný v určitých maskovacích štýloch, ktoré si musíme vybrať. Okrem toho môžeme pridať rôzne vetvičky, trávu a podobné predmety, ktoré prestrčíme týmito okami. Získame tak ešte lepšiu ochranu, než by sme čakali.

Podľa čoho vyberať?

Výber klobúkov sa odvíja od situácie. K púštnemu maskovaniu potrebujeme púštny klobúk. Do lesa zase oceníme klobúk v lesnom maskovaniu. Toť k výberu štýlu. Predovšetkým sa nám musí klobúk páčiť a dobre sedieť na hlave. To sa odvíja od veľkostí klobúkov, ktoré sú buď udávané v centimetroch a predstavujú obvod hlavy v miestach čela. Alebo v štandartných veľkostiach, na ktoré sme zvyknutí - M, L, XL a tak ďalej. Tak ako tak si musíme klobúk vyskúšať, aby sme s ním boli na 100% spokojní.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Materiál