📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Kukla môže slúžiť hneď niekoľkými účelmi. Znemožňuje identifikáciu nositeľa, poskytuje ochranu pred okolitými vplyvmi, ale aj mnoho ďalšieho. Vieme, že existuje niekoľko typov kukiel?

Tvár je jednou z najlepších vizuálnych identifikačných častí tela. Podľa nej spoznáme svojich kamarátov, rodinu, ale aj nepriateľov. Práve preto je potrebné ho mať v určitých chvíľach zakrytý. Ale čím? Kuklou predsa, tá bola priamo pre tento údel vynájdená. Ide o súčasť oblečenia, ktoré zakrýva celú hlavu a krk. Odhalená zostáva iba časť tváre, či už väčšia alebo menšia. Rádovo by sme mohli kukly rozdeliť na izolačné a maskovacie.

Teplo, voda a mráz

Táto skupina kukiel je skôr ochranná než taktická. Pomocou nich sa bránime pred vonkajšími vplyvmi, ktoré na nás všade čakajú. Skvelým príkladom je napríklad lyžovanie. To sa vykonáva vo veľkých zimách. Rýchlo sa počas neho pohybujeme, takže potrebujeme ochrániť tvár pred ostrými kusmi snehu a zimou zväčšujúcou sa s rýchlosťou, ktorou sa pohybujeme. Preto použijeme zatepľovaciu kuklu, ktorá hreje a poskytuje mechanickú zábranu pred snehom a mrazom. Takáto kukla má väčšinou odhalené oči alebo celú tvár. Na druhej strane môže stať kukla zváracia. Tá chráni pred teplom a žeravými kusy zváraného materiálu. Kým zimná kukla bude vyrobená napríklad z fleecualebo inej elastickej látky, je zváračská kukla vyrobená v 99% z kože. Koža poskytuje ideálnu ochranu. V neposlednom rade môžeme spomenúť potápačskú kuklu, ktorá je vyrobená z neoprénu. Chráni pred studenou vodou, znižuje tlak, ktorý sa robí v ušiach a izoluje telesné teplo. Ako je známe, nachádzame sa na stránkach Armyshop, teda okrem zimných kukiel tu nájdeme prevažne tie, ktoré znemožňujú identifikáciu.

Kto je pod kuklou?

V armáde sú veľmi populárne maskovacie kukly. Samozrejme, že aj v iných jednotkách, kde je potrebné zamedziť možnej identifikácii. Také kukly majú voľné iba oči, maximálne oči s nosom. V istých prípadoch sa necháva malý otvor na pusu, aby sme mohli v zimných mesiacoch pohodlne dýchať, bez nepríjemného zamŕzania kukly priamo na ústach. Kukla sa nosí pod taktickými okuliarmi, ktoré chránia zrak, ale aj pod helmou, ktorá chráni hlavu proti mechanickému poškodeniu. Dĺžka kukly musí byť až na ramená. Prečo? Súčasťou zásahov ozbrojených zložiek je používanie pyrotechniky, či už sa jedná o výbušky P1 alebo P2, ktoré vybuchujú v niekoľkých drobných explóziách. Tie majú rozhodiť nepriateľa, aby mohla jednotka zasiahnuť a prekvapiť ich. Tieto malé výbuchy sú spôsobené výbuškami, ktoré môžu pokojne buchnúť hneď vedľa nás. Už chápeme? Dĺžka kukly chráni krk aj tvár proti popáleniu. Určite nám dôjde, že okrem dĺžky a konštrukcie záleží aj od materiálu.

Nehorí, ale drží

Materiál je naozaj veľmi dôležitý. Zimné kukly sa vyrábajú z rôznych úpletov alebo fleecu alebo Softshellu.Tie taktické sú ale oveľa náročnejšie na materiálové preferencie. Väčšinou sa používajú hladké elastické materiály, ktoré sú priedušné a dobre drží na hlave. To všetko je síce dôležité, avšak myslime na možnosť popálenia tváre. Tento pružný a priedušný materiál musí byť zároveň odolný voči teplotám a najlepšie nehorľavý.

Nie je kukla, ako kukla

Pri výbere kukly treba uvedomiť si, či v nej budeme jazdiť na lyžiach alebo odpaľovať pyrotechniku pred vniknutím do miestnosti. Vždy dbajme na dĺžku kukly, veľkosť odhalenej časti tváre a materiál, z ktorého je kukla vyrobená. Škaredé popáleniny na tvári nás budú sprevádzať celý život, väčšia investícia do lepšej kukly trápi len chvíľku.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
označenie
Cena
Farba
Značka
Materiál