📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ešte než na seba obujeme ťažkú zimnú zateplenú obuv, môžeme si vybrať topánky na jeseň, ktoré sú všeobecne ľahšie, ale súčasne určené skôr do teplôt nad 0 °C. U nás pre prechodné obdobia ponúkame špecificky obuv outdoorovú a pracovnú.

Obuv na jeseň sa vlastne podobá tej jarnej. Čo predovšetkým znamená spevnenú pätu a špičku a dobre izolujúcu podrážku s mäkkým došľapom, ale súčasne bez nutnosti nejakej extra pevnej zimnej izolácie, ktorá by pridávala na hmotnosti.

Čo sa materiálu týka, jesenné topánky na outdoorové využitie môžu byť buď kožené, alebo zo syntetických materiálov, často môže ísť o kombináciu oboch. Vhodné je, ak sú tieto topánky vybavené zodpovedajúcou membránou (napríklad Gore-Tex), ktorá zaisťuje ich odolnosť voči vode zvonku a zároveň dostatočnú priedušnosť.

Membrány u (nielen) jesenných topánok fungujú tak, že obsahujú drobné otvory, ktoré sú síce menšie ako kvapka vody, ale súčasne väčšie ako molekula vodnej pary odparovanej zvnútra topánky. Preto dokážu pracovať a „hospodáriť s vodou“ presne v náš prospech.

Výška jesennej topánky podľa vášho priania

Pokiaľ ide o „strih“, jesenné topánky do prírody väčšinou nájdete v tzv. „mid-cut“ variante, teda strednej výške. Ide totiž o skvelý kompromis medzi teniskami a vysokými topánkami. Zatiaľ čo vysoké topánky môžu byť pre bežný pohyb v teréne až príliš ťažké, tenisky zas možno až príliš málo spevňujú chodidlo/nohu pri členkoch.

Pokiaľ sa chystáte skôr na ľahké jednodenné výstupy, potom sú nízke trekové topánky či športová treková obuv ideálnou voľbou. Niekedy dokonca môžu stačiť aj ony tenisky, najmä ak z nášho sortimentu zvolíte tie taktické. Tie sú vhodné predovšetkým do vlhšieho prostredia.

Naopak, pri viacdenných výletoch sa budú hodiť skôr členkové jesenné topánky, prípadne pohorky, ktoré ponúkajú vyšší profil a lepšiu oporu pre vaše nohy, a to predovšetkým v oblasti členku, ako už napovedá ich názov. Na niektoré z modelov v tejto kategórii je navyše možné nasadiť horolezecké mačky. Obuv na jeseň do prírody by nohe mala poskytovať stabilitu a účinne ju chrániť proti otlakom. Použitý vrchný materiál by potom mal disponovať zvýšenou odolnosťou voči vode aj oderu.

Topánky na jeseň pred mrazom chrániť nemusia

Ako už bolo povedané, topánky na jeseň oproti tým zimným nemusia byť také ťažké, a to preto, že jednoducho nemusia chrániť pred mrazom. Súčasne nemusia mať ani tak dokonale protišmykovú podrážku, aj keď tá sa prirodzene hodí vždy. Len na jeseň skrátka nebudete potrebovať s najväčšou pravdepodobnosťou chodiť po ľade. Čakať môžeme skôr blato, takže topánky na jeseň by mali byť odolné skôr týmto smerom.

Kombinácia s vhodnými ponožkami

Hoci na jeseň väčšinou nemrzne, aj tak by sme svoje jesenné topánky mali skombinovať s vhodnými ponožkami. Ideálnym materiálom je samozrejme merino vlna, ktorá hreje, aj keď je vlhká, čo je jej jedinečná vlastnosť. O ponožkách tu píšeme ale predovšetkým preto, že by ste veľkosť jesennej obuvi mali vyberať aj podľa nich. Topánka by vás s nazutými ponožkami (ktoré sú oproti tým letným už predsa len silnejšie) nemala tlačiť. V opačnom prípade môžete v „ostrom“ teréne čakať otlaky a pľuzgiere.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne

Jesenná obuv

Dostupnosť
označenie
Cena
Farba
Veľkosť
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál