📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac
Zimné topánky majú jednu hlavnú prednosť - chráni našu nohu pred mrazom a vlhkosťou, teda poskytujú akýsi komfort. K tomu ale musí aj dýchať a predovšetkým fixovať členok, aby sme sa pri smeknutí na ľade škaredo neporanili. Na čo sa zamerať ďalej?

Sneh, mráz, ľad a teploty pod nulou. Nikto z nás takéto podmienky asi nepokladá za ideálne pre život. Človek na ne musí byť dobre pripravený, aby neprechladol, alebo si niečo neurobil. Medzi zimnú výbavu patrí aj zimné topánky, ktoré sú svojou podstatou tak trochu jedinečné. Každopádne existuje mnoho výrobkov, ktorým by sme sa mali vyvarovať, pretože práve tú podstatu postrádajú. Ako poznáme tie dobré? To je otázka na ďalšie čítanie.

Pár rad

Asi netreba zmieňovať, že zimné topánky sú skrátka topánky na zimu. Každý vieme, čo sa zimou prichádza - nízke teploty, sneh, ľad a tak ďalej. Každý tento neduh by nám mali pomôcť zimné topánky zdolávať, k čomu musí byť samozrejme dobre prispôsobené. Ihneď by sme mali zabudnúť na lacné topánky z tržníc a podobných predajných miest. Hoci sú lacné, tak neposkytnú oporu, ktorú potrebujeme.

Proti zime, mrazu a vode

Teploty počas zimných mesiacov klesajú aj pod magickú hranicu -20oC. Ak sa budeme nachádzať v extrémnych podmienkach, často sa môže taká hranica posunúť až pod -40CC. Každého z nás iste napadne, že topánky musí byť dobre izolované. Na účely chodenia v meste bohato postačí topánky s kožušinkou vnútri. Voľba materiálu je trochu sporná, podobne ako u ostatných typov topánok. Koža je veľmi dobrá, ale vyžaduje dôkladnejšiu starostlivosť, než syntetické materiály. O to viac to platí v zime, keď sú topánky vystavované soli a nízkym teplotám. Vnútorná strana musí mať izolačnú vložku. Často sa používa vložka Thinsulate®alebo klasický kožúšok, či už syntetický alebo pravý. Nezabúdajme, že nie je vhodné sa v topánke potiť, či už v lete alebo v zime. Preto aj zimné topánky musia dýchať. K tomu pomáha membrána typu Gore-Tex®. Vzhľadom k malým priestorom medzi vláknami prepustí vodné pary von, ale nevpustí vodu dovnútra. Molekuly vody sú totiž väčšie, než molekuly pary. No ale čo ľad?

Za záchranu členkov a zdravie

Ďalším problémom je iste ľad. Kto z nás nikdy neupadol? Priznajme sa? Nikto taký určite nie je. Čiastočne za to môže zlá podrážka, ktorá nie je dostatočne prispôsobená pre chodenie po ľade. Taká musí byť priamo dizajnovaná, aby čo najmenej kĺzala. Princíp je podobný, ako u pneumatík. Zimné sú tiež mäkšie, než tie letné. Môže za to aj samotné zloženie podrážkovej zmesi. Opäť treba poznamenať, že najlepšími podrážkami, aj pre zimnú obuv, zostáva dobre známy Vibram®. Bohužiaľ, ani tá najlepšia podrážka na svete nedokáže na 100% zaručiť, že sa nesmekneme. Práve kvôli tomu je potrebné mať dobre zafixovaný členok. Rovno by sme mali zabudnúť na nízku zimnú obuv. Keď u nás v zime mrzne, musíme byť pripravení. Zafixovaním členku získame nielen istotu a dobrou manévrovateľnosť pri pošmyknutí, ale tiež ochranu členku, ktorý si vďaka tomu nepodvrkneme, alebo nezlomíme. Zdravie je na prvom mieste.

Nie je to tak ťažké

Oproti letnej obuvi je výber tej zimnej oveľa jednoduchší. Je však nutné dbať vyššie zmienených odporúčaní, aby sme potom neplakali nad rozliatym mliekom. K tomu všetkému by sme si mali postrážiť aj okop u topánky, ktorý nám ochráni materiál, čím predlžuje životnosť. Topánky musia predovšetkým sedieť, aby sme boli schopní sa efektívne pohybovať. V našej ponuke nájdeme ako topánky do extrémnych podmienok, tak aj tie do menej extrémnych.

Zobraziť filter produktov
Prehrať video:Zobraziť detail produktu
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Veľkosť
Značka
Hmotnosť (kg)
kg kg
Materiál