📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Sprievodca výberom obuvi od A do Z

15. ledna 2023Rady a tipyTibor HrušeckýČas čítania 25 minútPrečítané: 2466x

Prečo je dobre nepodceňovať výber obuvi? Aké materiály si zvoliť? S membránou alebo bez? A čo podošva? Na všetky tieto otázky a ešte viac si odpovieme v nasledujúcom článku venujúcemu sa komplexnému zoznámeniu sa s obuvou. Takže, pripravte si dobrú kávu a ideme na to...

Noha ako stavebný základ človeka

Nohy, ako náš pohybový aparát, môžeme prirovnať k základom domu. Pokiaľ základom venujeme pozornosť, celá konštrukcia postavená na týchto základoch bude bez problémov fungovať desiatky rokov. Pokiaľ však základy zanedbáme, môžeme sa neskôr stretnúť s problémami. Rovnako tak je to pri nohách. Už od raných detských rokov sa noha vyvíja a nevhodná obuv môže spôsobiť problémy, ktoré sa prejavia až oveľa neskôr.

Výber vhodnej obuvi v priebehu času môže zamedziť problémom s kĺbmi (bedra, kolená), ale taktiež má vplyv na správny vývoj chrbtice (rôzne druhy vychýlenia stavcov, krivá chrbtica a pod). Nie je tajomstvom, že nevhodná obuv spôsobuje bolesti hlavy, svalov, chrbta, kĺbov a má budúci vplyv na naše zdravie. Rozhodne teda nie je dobré podceňovať výber obuvi a vyberať obuv bez kompromisov.

Noha sa formuje už od raných detských rokov. Kvalitný výber obuvi je prevenciou neskorších problémov, ktoré sa môžu prejaviť až o desiatky rokov. Dlhodobé užívanie nevhodnej obuvi však deformuje nohu aj v dospelosti.

Základné rozdelenie obuvi

Obuv, s ktorou sa na trhu stretneme, môžeme rozdeliť do nasledujúcich kategórií:

 • Voľnočasová obuv (mestská, outdoorová)
 • Bezpečnostná obuv
 • Zdravotná obuv (v našom článku sa touto kategóriou zaoberať nebudeme)
 • Špeciálna obuv (napríklad hasičská zásahová obuv, taktická obuv)

My sa na trhu najčastejšie stretávame práve s prvými tromi kategóriami a práve na tieto kategórie sa v nasledujúcich odsekoch zameriame + zabrúsime aj do kategórie špeciálnej obuvi.

Voľnočasová obuv

Ako už vyplýva z názvu, jedná sa o obuv na využitie vo voľnom čase a do tejto kategórie môžeme radiť bežnú vychádzkovú obuv (čiže mestskú), ale taktiež obuv outdoorovú, a to najčastejšie vo verziách poltopánka a členok. Výrobcov a predajcov tejto obuvi je na trhu ako maku, a tak si povieme, na čo sa pri tejto obuvi zamerať.

Vychádzková obuv by mala byť ľahká, priedušná a dobre tlmiaca energiu v päte (pri došľape), a to z dôvodov, že plochy, ktoré sa s touto obuvou dostávajú do kontaktu, sú prevažne tvrdého charakteru (betón, dlažba, asfalt a pod.)

Naopak nevhodnou obuvou na pohyb na týchto povrchoch je obuv typu barefoot, ktorej charakteristikou je veľmi tenká podošva. Otrasy, ktoré vznikajú pri nosení tejto obuvi, sa kvôli veľmi nízkej schopnosti tlmenia prenášajú do členkov, kolien, bedier a chrbta, čo môže mať za následok bolesti nôh, chrbta, hlavy, ale aj rýchlejšie opotrebenie kĺbových chrupaviek. Barefoot obuv je naopak odporúčaná na prírodných povrchoch, kde dochádza k aktivácii svalov nohy a jej „zosilneniu“. Aj napriek tomu je potrebné nosiť tento typ obuvi s mierou.

Tenisky Altama

Na horúce letné dni je vhodná obuv s vysokou priedušnosťou, ideálne textilným zvrškom. Tu napr. tenisky Altama

Môžeme odporučiť túto obuv brať so sebou ako kombináciu k outdoorovej obuvi pri jej dlhšom používaní, kedy sa pri odpočinku budete môcť prezuť a noha sa tak oveľa lepšie uvoľní, prekrví sa a pripraví na ďalšiu záťaž.

Bežnú mestskú obuv voľte podľa vašich preferencií, kedy odporúčame vyberať obuv ako podľa ročného obdobia, tak aj podľa potivosti nôh (pre tých užívateľov, ktorým sa potia nohy viac, odporúčame skôr obuv priedušnejšiu, napríklad z textilných materiálov, než obuv koženú (obzvlášť v horúcich) dňoch.) Noha vám za to poďakuje.

Pri outdoorovej obuvi je to už komplexnejšia téma a preberieme si ju nižšie.

Outdoorová obuv

Téma outdoorovej obuvi je tak obsiahla, že by vydala na samotnú knihu, ale základné parametre a vlastnosti si môžeme predstaviť aj stručnejšou formou.

Outdoorovú obuv si zásadne vyberáme podľa prostredia a ročného obdobia, v ktorom túto obuv budeme používať.

Na bežné prechádzky po turistických chodníkoch nám bude stačiť ľahká nízka obuv (poltopánka) z textilných materiálov, prípadne kombinácie textil/koža alebo textil/syntetika a podošva s dezénom, ktorý nám zaistí stabilitu a dobrú trakciu na lesných chodníkoch a pod.

Lowa tactical

Obuv a jej podošvu volíme podľa prostredia, v ktorom sa budeme pohybovať. Na pohyb v prírode volíme členitý dezén s väčšou hĺbkou a dobrou trakciou. Do mesta bude stačiť obuv bez výrazného dezénu. Nezabudnite však na schopnosť tlmenia energie v päte.

Na horskú turistiku, viacdenný trek v rôznych prostrediach, odporúčame členkovú obuv, ktorá nám zaistí vyššiu stabilitu nohy a predíde prípadným podvrtnutím v teréne, z materiálov, ktoré nám zaistia odolnosť proti poveternostným vplyvom (dážď, mokrá tráva, blato…). Najčastejšie sa bude jednať o kožu (lícová, brúsená - o týchto materiáloch si povieme viac v samostatnej sekcii nižšie) alebo kombinácia materiálov v prípade, že sa jedná o obuv s membránou.

A tu určite príde jedna z hlavných otázok. Zvoliť teda obuv s membránou alebo bez?

Základom membrány je jej konštrukcia. Jednoducho povedané, molekuly vody nepreniknú cez membránu dovnútra obuvi, ale molekuly pary, ktoré sú menšie, preniknú mimo obuv a teda noha môže dýchať. Bohužiaľ je tu ALE.

Odporúčané produkty

Obuv sa neskladá iba z membrány, ale jedná sa o tzv 'sandwichovú' konštrukciu, kedy je obuv zložená z podšívky, textilu, membrány a vrchného materiálu. Celý tento sandwich potom ovplyvňuje funkčnosť membrány v zmysle priedušnosti. A ak je obuv kožená, priedušnosť je razom tatam.

Muž s topánkami v kaluži

Obuv s membránou volíme vtedy, pokiaľ sa hodláme pohybovať vo veľmi vlhkom prostredí, a to dlhodobo.

Ako z toho teda von? Membránovú obuv je možné odporučiť vo chvíli, keď si nie ste istí počasím alebo očakávate veľmi mokré podmienky (dážď, brod, vysoká mokrá tráva…) a vrchné materiály potom najlepšie voliť textil/koža (práve kvôli zachovaniu priedušnosti). Pokiaľ očakávate veľmi náročné podmienky, potom už určite siahnite po celokoženej obuvi z lícovej (hladkej) kože. Pokiaľ je membrána technologicky v poriadku, nemôže sa stať, že by vám do topánky zatekalo. Pokiaľ je v obuvi konštrukčná chyba, potom vás žiadny vrchný materiál nezachráni a do topánky zatečie tak či onak.

Topánky ponorené vo vode

Membránu v obuvi vždy voľte podľa prostredia, v ktorom sa chcete pohybovať a k tomu preferujte priedušnejšie vrchné materiály. Pokiaľ do obuvi s membránou zateká, veľmi pravdepodobne sa jedná o konštrukčnú chybu a obuv je možné reklamovať.

A hlavne pozor! Vlhko v obuvi nemusí nutne znamenať, že je zlá membrána. Môže sa jednať o vzlínanie, ktoré postupuje smerom ku golieru obuvi, kedy potom vlhkosť "natiahne" vnútorné polstrovanie obuvi. Z toho dôvodu je lepšie sa zamerať na obuv, ktorá má membránu technologicky vyvedenú až k hornému golierovému švu. Zatekanie do obuvi je najčastejšie v miestach ohybu (prstové kĺby a priehlavok). Vlhko formou vzlínania je primárne cez horný golier v obuvi.

Pracovná a bezpečnostná obuv

Špecifická kategória obuvi, pretože táto obuv patrí do OOPP (čiže ochranných osobných pracovných prostriedkov), kedy sa na túto obuv vzťahuje európska legislatíva. Každá taká obuv prechádza certifikačnými testami v laboratóriách na to určených a každý jeden materiál vrátane celej obuvi je podrobený mnohým testom. Pokiaľ materiály aj obuv testy úspešne prejdú, daný model získava certifikát a príslušné označenie (OB, O1, O2, O3, SB, S1, S2, S3…), vrátane pridružených skúšok, ako sú odolnosti proti chladu (CI), teplu (HI), kontaktnému teplu (HRO), vodeodolnosti (WR) a mnohé ďalšie. V poslednej dobe sú u koncových používateľov tieto typy obuvi stále viac obľúbené práve vďaka testovaniu a certifikácii.

Pracovná obuv

Mnoho výrobcov už dnes outdoorovú obuv podrobuje certifikačnému testovaniu a outdoor obuv v tej chvíli patrí aj do obuvi pracovnej.

Mnoho výrobcov už svoje typy obuvi (prevažne outdoor a tactical) podrobuje týmto certifikačným testom a deklarujú tým kvalitu obuvi a použitých materiálov, čím sa táto obuv radí práve do kategórie OOPP a výrobcovia si tým rozšíria predajný kanál.

Hlavným rozdielom medzi kategóriou O a S je ochrana prstov (kaple/tužinka) a ochrana proti prepichnutiu (po celej ploche podošvy, väčšinou kevlarová alebo oceľová planžeta). Kategória O ich spĺňať nemusí a preto sa často využíva práve pre outdoorovú obuv (pracovnú obuv) a kategória S (čiže safety) je obuv bezpečnostná. Je možné riešiť v rámci certifikácie aj rôzne kombinácie, avšak vo chvíli, keď má obuv ochranu prstov, automaticky spadá do kategórie bezpečnostnej obuvi.

Ostrý predmet a podrážka topánky

Ochrana prstov a ochrana proti prepichu je charakteristická pre bezpečnostnú obuv.

Najčastejšie výrobcovia používajú oceľové a kompozitné kaplnky, avšak na trhu je možné sa stretnúť aj s novými materiálmi, ako je kevlar a karbón. Tieto sú oveľa ľahšie a odolnejšie, avšak cenovo drahšie. A malá rada na záver tohto odseku. Oceľové kaplnky a planžety v zime rýchlejšie "natiahnu" chlad a prenášajú ho do obuvi a oproti novým materiálom sa pri deformácii nemajú tendenciu vracať do pôvodného stavu a zostávajú zdeformované. Svoj výber takejto obuvi si teda riadne premyslite vzhľadom na prostredie, kde sa budete pohybovať.

Špeciálna obuv

Špeciálna obuv je svojou formou radená do tejto kategórie, pretože má svoje špecifické určenie a často zvláštnu legislatívu, ktorú môže/musí spĺňať.

Hasičskú obuv tu preskočíme, pretože to nie je obuv, ktorú si asi kúpite na prechádzky do lesa alebo na airsoft, a pozrieme sa rovno na zúbok taktickej obuvi.

Taktická, vojenská, military a mnoho ďalších prízvisiek, to je typ obuvi, ktorý je, alebo by mal byť, vyvinutý pre sektor bezpečnostných zložiek. To však nie je také jednoduché, pretože inú obuv potrebuje polícia, inú security a úplne inú potom armáda.

Topánky Lowa Zephyr

Jedným z popredných predstaviteľov taktickej obuvi je spoločnosť LOWA®

Opäť je teda potrebné určiť, čo má obuv spĺňať a v akých podmienkach bude jej používateľ fungovať. Dá sa povedať, že na voľne dostupnom trhu sa stretnete skôr s univerzálnou obuvou, ktorú môžete použiť na všetky typy možnej záťaže, s rôznymi kombináciami materiálov a podošvou, s membránou aj bez. Je to vlastne taká TDT (takmer dokonalá topánka), ale za predpokladu, že si vyberiete správne, obuv je konštrukčne "vychytaná", dobre sedí na nohe a je v nej sucho. Platia tu prakticky rovnaké zásady ako pri každej inej obuvi. Teda vyberať podľa toho, kde sa budem pohybovať, ako dlho a v akých podmienkach. Pokiaľ hľadáte obuv konkrétne zameranú na nejakú činnosť (fast rope) alebo nejakú konkrétnu vlastnosť (napríklad IR úprava), je vždy lepšie sa poradiť s predajcom/výrobcom takejto obuvi.

Odporúčané produkty

Nie je v dnešnej dobe nijako zvláštne, že stále viac outdoorových nadšencov používa a kupuje práve obuv z tohto sektora, a to preto, že obuv je navrhnutá na dlhodobé užívanie v náročných podmienkach a často poskytuje vyšší komfort ako bežná outdoorová obuv.

Taktická obuv je veľmi často používaná aj pre klasický outdoor. Často kvalitatívne predbehne bežné outdoorové značky a jej hlavnou výhodou je, že je navrhnutá na dlhodobé nosenie.

Aku Tactical Pilgrim

Taktická obuv je veľmi často používaná aj pre klasický outdoor. Často kvalitatívne predbehne bežné outdoorové značky a jej hlavnou výhodou je, že je navrhnutá na dlhodobé nosenie.

Je ale jasné si povedať, že s kvalitou a overenou značkou stúpa aj cena, a tak sa stáva, že kvalitná a dobre konštrukčne vyvinutá obuv začína na čiastkach minimálne od 3 tisíc vyššie. Výhodou však býva jej dlhá životnosť (pri správnej starostlivosti o obuv, čo platí naprieč celou obuvou).

Zásadnou chybou pri výbere takejto obuvi (konkrétne celokoženej) je všeobecná domnienka, že keď vás obuv niekde tlačí alebo nie je komfortná pri chôdzi (niekde drie, zle sa ohýba), tak si veľa užívateľov povie: ‘Musí sa vychodiť’. Áno, obuv časom 'povolí', ale obuv, ktorá navodí také pocity je nevhodná už od začiatku. Buď má nevhodne konštrukčne riešené dielce, nevhodné materiály, alebo je vaša noha nekompatibilná s kopytom výrobcu a teda aj v neskoršej dobe po 'vychodení' môže robiť jej nosenie neplechu.

Pánske topánky na šnurovanie

Pokiaľ výrobca používa na výrobu obuvi kopyto, ktoré sa neblíži podobnému tvaru vašej nohy, nepomôže ani obuv prechodiť. Aj potom sa môžete stretnúť s nepríjemnými problémami.

Obuv by mala padnúť užívateľovi na prvú dobrú!

Určite sa nezabudnite v obuvi prejsť, kľaknúť, drepnúť, jednoducho vykonať všemožné pohyby, aby ste zistili, ako deformačné zóny pri obuvi ovplyvňujú váš celkový komfort a či vás obuv nebude pri nejakých činnostiach nepríjemne tlačiť.

Veľa výrobcov má už dnes veľkostné tabuľky a má k dispozícii parametre vnútorných priestorov k jednotlivým veľkostiam, teda na výber vhodnej obuvi nepodceňte meranie svojej nohy, a to minimálne v dĺžke, šírke, takzvanom obvode OPK (obvod prstových kĺbov) a aj priehlavke. Na internete nájdete množstvo návodov, ako si nohu v domácich podmienkach premerať. Verte, že následný výber obuvi bude oveľa príjemnejší.

Podošva

Takže sme si povedali niečo o kategóriách obuvi, certifikáciách, výbere obuvi, a tak prichádza čas na podošvy. Podošva, laicky podrážka, je veľmi dôležitým komponentom pri obuvi a jej funkčnosť často závisí od rôznych parametrov. Na trhu sa najčastejšie stretnete s podošvami gumovými, polyuretánovými, ľahčenými EVA materiálmi alebo ich kombináciami medzi sebou. Podošvy sú jednokomponentné (len jeden materiál s rovnakými vlastnosťami), dvojkomponentné (kombinácia dvoch materiálov) a viackomponentné (kombinácia viacerých materiálov). Technológie aplikácie podošvy na zvršok (teda, ako sa podošva dostane na topánku) sú najčastejšie 2, a to lepená a nástreková.

Rozpadnuté topánky

Nevhodne kombinované/zvolené materiály a dezén podošvy či nedodržanie správnych výrobných postupov môže spôsobiť problémy, ako sú odlepené podošvy, ich praskanie alebo rýchle opotrebenie.

Lepená podošva má často výhodu, že je možné ju kombinovať s ľahšími materiálmi (EVA/guma, TPU/Guma) za dodržania parametrov jej odolnosti. Podošva je potom ľahšia, ohybnejšia a lepšie tlmí energiu v päte. Nevýhodou býva dôraz na dodržanie technológie, keď pokiaľ v procese lepenia nastane chyba, dozviete sa to rýchlo pri používaní (podrážka sa odlepuje). Ak je technológia dodržaná, obuv môže vydržať dlhé roky prevádzky.

Nástreková technológia sa prevažne sústredí na kombináciu rôznych typov polyuretánov (skrátene PU) alebo kombináciu PU/Guma. Obuv býva ťažšia, ale výrazne sa redukuje možnosť, že sa podošva oddelí od zvršku. Tu sa viac prejavuje napríklad praskanie podošvy (to môže byť dôsledok tvrdosti podošvy a nevhodného návrhu dezénu alebo nesúrodosti použitých zmesí).

Ako používateľa vás bude zaujímať tvrdosť podošvy, ktorá sa meria v jednotkách SHORE, kedy možno všeobecne povedať, že tvrdosť medzipodošvy by mala byť ideálne 40-48 jednotiek a tvrdosť nášľapnej časti 58-64 jednotiek. U takto nastavených tvrdostí by nemalo dochádzať k "prešliapnutiu" podošvy a ani výraznej obrušivosti v dôsledku jej používania. Tvrdosť podošvy by vám mal na dotaz oznámiť výrobca obuvi.

Čo sa týka vlastností podošvy (v zmysle funkčnosti), tak voľte podošvu vhodnú do daného prostredia, v ktorom sa budete pohybovať. Na zimu je dobrý nášľap gumový, lepšie priľne k povrchu a menej kĺže. Polyuretán zase pomalšie degraduje, ale lepšie tlmí energiu. Prakticky žiadna podošva nie je protišmyková (v zmysle, že topánka stojí ako pribitá). Vždy záleží na type povrchu, štýle chôdze a ďalších parametroch.

Šupka od banánu a pánska topánka

Protišmykové vlastnosti sú väčšinou testované v laboratóriách. Tieto testy neberú do úvahy štýl chôdze používateľa, hmotnosť, podnebie, teploty a ďalšie. Aj napriek protišmyku buďte na klzkých povrchoch obozretní.

Protišmykové vlastnosti podošvy sa testujú v laboratóriách a v praxi sa stretnete najčastejšie s certifikovanými protišmykovými vlastnosťami SRA (testuje sa na keramickej doske s mydlovou vodou) a SRB (testuje sa na oceľovej doske s glycerolom). Ak podošva splní oba testy, získava označenie SRC (SRB sa neuvádza). Ale pozor, meria sa koeficient trenia, teda v skratke, podošva pošmykne, ale po nejakej dĺžke zastaví. Laboratórna skúška však nepracuje s rôznymi štýlmi chôdze užívateľa a teda takmer vždy dochádza k preklzu.

Pri podošve môžete hľadať taktiež rozšírené vlastnosti, ako je odolnosť proti palivovým olejom (FO), odolnosť proti chladu (CI), kontaktnému teplu (HRO), odolnosť proti chemikáliám a ďalšie. Tieto odolnosti sú testované iba pri certifikačných testoch, prípadne samostatne na základe požiadavky výrobcu a musia byť označené ich skratkami na štítku obuvi.

Materiály

Ako je to teda s tými materiálmi?

Dnešný trh ponúka mnohé riešenia, ako sú napríklad rôzne textilné materiály, syntetické materiály (mikrovlákno), koža, TPU materiály, flexi materiály a mnoho ďalších. Stále je však častým zástupcom z radov materiálov koža a následne textil. O týchto materiáloch si povieme viac nižšie.

Na obuvi sa stretnete najčastejšie s kožou hovädzinou v rôznych úpravách (lícová, nubuk, velúr, štiepenka, tlačená/povrstvená, sandwichová).

Lícová koža je často používaná od hrúbok 2,0 mm a jej charakteristickým rysom je hladký povrch. Taká koža oveľa lepšie odoláva poveternostným a mechanickým vplyvom a oveľa lepšie sa obmýva od nečistôt, avšak na úkor jej priedušnosti. Starostlivosť o túto kožu je však náročnejšia, pretože vyžaduje vhodné krémy, aplikačné kefky a pod. Impregnačné spreje nie sú na tento typ kože vhodné. Táto koža sa používa primárne na obuv do náročných podmienok. Poslednou nevýhodou býva jej tuhosť v ohybe.

Odporúčané produkty

Membrána pri obuvi s týmto typom kože väčšinou stráca funkciu priedušnosti, pretože odvod pary tlmí práve lícová koža. Naopak je táto koža pri správnom konštrukčnom riešení obuvi veľmi vhodná na obuv bez membrány, kedy po jej vhodnom ošetrení dosahuje v rámci vodeodolnosti výborné výsledky a do vnútorného priestoru sa vlhkosť nedostane aj po niekoľkých dňoch neustáleho používania.

Nohy muža v maskáčoch a kožených topánkach

Kožená obuv musí padnúť na prvú dobrú. Pokiaľ vám nesedí už pri obutí (bez toho, aby ste sa prešli), máte iný tvar nohy, ako je výrobné kopyto. Pokiaľ niekde tlačí pri chôdzi a aktivitách, jedná sa o konštrukčný nedostatok (môže byť aj v kombinácii s nevhodným tvarom kopyta).

Nubuk je veľmi kvalitný typ kože taktiež hojne používaný v obuvníctve. Používa sa ako hlavný vrchový materiál alebo v kombinácii s textilom. Je taktiež veľmi poddajný a ohybný, takže vzhľadom k deformačným pohybovým zónam je pre užívateľov pohodlnejší. Nevýhodou býva náročnejšia starostlivosť a schopnosť očistiť ho od špiny. Taktiež sa môže stať, že výrobca použil nevhodný diel (zo slabín), čo sa prejavuje „žilnatením/škrabatením“ kože a jej následným praskaním.

Velúr alebo semiš je označenie kože, ktorá vzniká brúsením na rubovej strane. Rub je potom použitý ako vrchová strana obuvi a poznávacím prvkom je jemný chlp, ktorý vyžaduje údržbu pomocou kief, impregnácí, krémov a ďalších vhodných. Podobne upravenou usňou je vyššie spomínaný nubuk, ktorý sa ale brúsi na lícovej strane a vyznačuje sa hladkým povrchom (ala zamat).

Obuv Lowa GTX

Ukážka obuvi s velúrovým zvrškom

Štiepenka je koža štiepená z oboch strán a teda môže dosahovať menších hrúbok. Výhodou kvalitnej štiepenky je jej schopnosť prepúšťať paru (teda podporuje funkčnosť membrány) a v kombinácii s textilom je výbornou voľbou na použitie s membránami. Pokiaľ je toto vykonané kvalitne, býva často po ošetrení veľmi odolná a poddajnejšia, ako je tomu u predchádzajúcich dvoch typov. Je prevažne kombinovaná s inými materiálmi, najčastejšie odolným textilom (napr. CORDURA®) a jej ošetrovanie je obdobné, ako je to pri nubuku. Synonymom pre kvalitné štiepenky je napríklad obuv LOWA®, AKU Tactical® a ďalšie…

Tlačená koža (povrstvená koža) je pre laikov trochu zvláštny pojem. Jedná sa o kožu, ktorej kvalita je nižšia ako u predchádzajúcich typov, ale technologicky sa upravuje napríklad povrstvením (napríklad PU filmom). Takto upravená koža potom dosahuje obdobných parametrov ako koža lícová. Používa sa pre lacnejšiu obuv. Jej významným negatívom je jej nulová priedušnosť spôsobená práve povrstvením. Na túto kožu je možné nanášať pomocou tlaku aj rôzne povrchové vzory. Jej povrch sa môže časom lúpať, ako to býva zvykom u koženky.

Sandwichová koža je koža, ktorej hlavným prvkom je koža štiepená, menej kvalitná, kedy sa požadovaných kvalít dosahuje podlepením v celej ploche, a to textilnými materiálmi. Tento typ kože je ľahko zameniteľný za klasickú štiepenú kožu a spoznať tieto dve kože od seba je možné len pri jej priereze. Výrobca by však túto informáciu mal u takého výrobku uvádzať. Používa sa pri lacnej obuvi.

Tenisky altama

Ukážka zvršku obuvi vyrobeného z odolného textilu typu CORDURA®

Textilné materiály sú v obuvníctve hojne zastúpené. Pre bežnú vychádzkovú obuv sa používajú na vrchnej časti väčšinou syntetické textílie (z dôvodu ich odolnosti) alebo špeciálne textílie (typ Cordura), ktoré sa vyznačujú vysokou odolnosťou a možnou hydrofóbnou (vodeodolnou) úpravou. Keďže idú technológie stále dopredu a rovnako tak vývoj nových materiálov, sú dnes na trhu textilné materiály, ktoré sa vlastnosťami dokážu vyrovnať koži len s tým rozdielom, že neznižujú priedušnosť obuvi ako celku (výhodné u membrán).

Ako teda vybrať?

Po tom množstve informácií je potrebné si to celkovo zhrnúť a definovať základné otázky, ktoré vám pomôžu vo výbere.

 • Aké mám rozmery nohy? (s tým vždy začnite)
 • Na čo budem obuv používať? (chôdza v meste, v horách, do práce, do prírody…)
 • V akom období? (jar, leto, jeseň, zima)
 • Čo od obuvi očakávam? (protišmyk, vodeodolnosť, odolnosť proti chladu a pod.)
 • Ako dlho budem obuv nosiť? (len prechody, viacdenné treky…)
 • S membránou? Bez? (v závislosti od obdobia a požadovaných vlastností)
 • Potrebujem nejakú ochranu nohy? (tužinka, planžeta…)
 • Aký mám na obuv budget?

Zodpovedaním týchto otázok získate 'kostru' hľadánej topánky. Potom už len stačí nájsť onoho predajcu/výrobcu, v obuvi sa prejsť, poriadne ju vyskúšať a máte vyhrané.

Pár rád na záver

Výber obuvi rozhodne nepodceňujte. Pripravte si svoje požiadavky na obuv a nezľavujte zo svojich nárokov. Pri výbere obuvi nezabudnite k svojej dĺžke pripočítať nadmeriek (u detí do 6 rokov je odporúčaný až 1,5 cm a u dospelých min 5 mm, a to v závislosti od používaných ponožiek). Taktiež nezabudnite, že celkový komfort obuvi nie je len o obuvi samotnej, ale taktiež o vkladacích stielkach a používaných ponožkách. Pri vkladacích stielkach sa vyvarujte akýchkoľvek výraznejších anatomických tvarovaní, často spôsobia len značné problémy, taktiež sa vyvarujte rôznym gélovým stielkam, pretože nie sú schopné odvádzať pot od nohy a v topánke vznikne 'skleník'. Preferujte pohodlné, mikroporézne, penové materiály (dobre tlmia a odvádzajú pot).

Pokiaľ budete hľadať anatomicky tvarovanú stielku pre vašu nohu, v každom veľkom meste je už dostupné podologické centrum, kde vám zistí statické a dynamické meranie zaťaženia vašej nohy a navrhne stielku priamo pre vašu potrebu.

A POZOR!!!

Rozhodne nezabudnite na dobré ponožky! Vyberajte si ponožky ideálne vystužené v miestach zaťaženia (prsty, päty, členky), s dobrými schopnosťami odvádzania potu, ktoré dobre sedia na nohe a nešmýkajú. V tomto prípade nie je vhodná bavlna vzhľadom na jej zlé odvádzanie potu a nízku odolnosť vlákien. Pri dlhodobom zaťažení majte aspoň dve ďalšie na prezlečenie. Vlhké ponožky značne zvyšujú riziko vzniku otlakov a pľuzgierov, ale taktiež noha rýchlejšie prechladne a žiadna merino vlna vás už nezahreje.

Nohy v suchu = duša v perí.

Čitateľov ďalej zaujíma