📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Šnúrky sú neoddeliteľnou súčasťou takmer každej obuvi. V prípade tej outdoorovej sa dá povedať, že úplne každé. Lenže ani tie najkvalitnejšie šnúrky nevydržia večne a väčšinou majú nižšiu životnosť ako topánky samotné. Preto sú tu náhradné šnúrky.

Originálne šnúrky do topánok väčšinou nevydržia tak dlho ako topánky, s ktorými sme ich kúpili. Skôr než o nekvalite šnúrok to hovorí o kvalite obuvi. Čím viac šnúrky používame, tým skôr odídu. Ide skrátka o súčasť topánok, ktorá patrí k tým najnamáhanejším a dá sa povedať, že ide o svojím spôsobom spotrebný tovar.

Mechanizmus opotrebenia

Šnúrka je v zásade dlhý špagát, ktorý si prevliekame cez pútka na topánkach, aby sme ich stiahli a tým zafixovali na nohe. Lenže každým ďalším sťahovaním sa pútka topánok zarezávajú do tkaniny na povrchu šnúrky a pôsobia tu mikroskopické defekty, ktoré nakoniec vedú k ich pretrhnutiu. Toto je mechanizmus opotrebenia, ktoré je úplne bežné a nič nehovorí o nejakej podradnej kvalite konkrétnych šnúrok.

Pevné a stabilné

Okrem pevnosti šnúrok hodnotíme aj stabilitu úväzu. Skrátka to, či šnúrky držia zaviazané a nerozväzujú sa. Čo môže byť v meste otrava, ale v horách je to vyložene nebezpečné. Najlepšou voľbou pre pevné zaviazanie sú klasické jednovrstvové šnúrky okrúhleho tvaru. Dvojvrstvové šnúrky s krycím povlakom a vnútorným výpletom držia skvele a sú aj pevnejšie. Lenže sú tiež výrazne drahšie.

Pri voľbe konkrétnych šnúrok by sme mali prirodzene riešiť aj ich dĺžku. Originálne šnúrky majú pre daný model topánok samozrejme dĺžku optimálnu, takže pokiaľ zháňame náhradné šnúrky, je vhodné najprv tie pôvodné vybrať z topánky a jednoducho ich zmerať. Je jasné, že šnúrky pre nízku obuv budú kratšie ako pre tú vysokú. Dĺžka je teda najdôležitejšia, až potom sa pri výbere šnúrky môžeme sústrediť na farbu a tvar. Je lepšie mať náhradnú šnúrku vhodnej dĺžky a neladiacej farby ako naopak.

A ešte poznámka na koniec. Ako sme si už povedali, sú šnúrky trochu spotrebnou záležitosťou. Preto je vhodné nečakať až na situáciu, keď sa jedna zo šnúrok našich outdoorových topánok skutočne roztrhne, ale mať jeden pár šnúrok správnej dĺžky pribalený v batohu už preventívne. Šnúrky tam nezaberú takmer žiadne miesto, ale môžu sa hodiť kedykoľvek. A to nielen pre prípad roztrhnutia originálnej šnúrky. Ale môžete ich použiť aj núdzovo napríklad na zviazanie dlahy alebo nahradenie pretrhnutého úväzu stanu.

Zobraziť filter produktov
Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne
Filter
Dostupnosť
Cena
Farba
Značka
Varianta
Materiál