📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Vyrazte s deťmi do prírody: 8 tipov, ako ich zabaviť

30. dubna 2024Rady a tipyHana SedlákováČas čítania 5 minút

Tiahne vás to po niekoľkých takmer mrazivých dňoch zase von? Nebavia vás výlety z bodu A do bodu B po vopred určenej trase ani turistické atrakcie plné ľudí? Nebojte sa svoje deti, rodinu a priateľov vziať na jednodňové outdoorové dobrodružstvo do prírody, pri ktorých sa navyše naučíte veľa užitočných vecí. Máme pre vás 8 tipov, čo všetko môžete vonku vyskúšať.

Nie je pravda, že by všetky dnešné deti iba sedeli pri počítači a nič iné ich nezaujíma. Ťažko ich ale prinútime k nejakému dobrodružstvu, keď im žiadne nedovolíme alebo neukážeme. Deti sú totiž ako huby - nasávajú všetko, čo okolo seba vidia a vnímajú. A my máme možnosť aspoň čiastočne ovplyvniť to, čo do nich „nasypeme“. Príklady totiž ťahajú!

Zbaľte preto sebe aj deťom batoh (aspoň tým, čo už samy chodia) a vydajte sa na čerstvý vzduch. Tento článok nebude o tom, kam s deťmi vyraziť na výlet. Po prvé je takých článkov všade plno, po druhé na takýchto miestach najskôr stretnete davy ľudí, a to hlavne cez víkend. Nechať sa zabaviť atrakciami zvládne každý. My vás naopak chceme povzbudiť, aby ste si našli svoje vlastné miesto, objavili jeho čaro a zapojili fantáziu. Najkrajšie miesta bývajú totiž tie, kde „nič nie je“.

1. Postavte si prístrešok

Nebojte sa vyraziť s deťmi kempovať už teraz na jar. Pokiaľ si ešte netrúfate na plnohodnotnú prespávačku alebo viacdenný prechod s prespaním vonku, nájdite si v prírode pekné miesto a postavte si prístrešok aspoň cez deň.

Ak sa vám na jednodňové dobrodružstvo nechce nosiť stan, vezmite si so sebou celtu alebo tarp a paracord či gumicuky a postavte si jednoduchý prístrešok medzi stromami. Na zem si rozprestrite karimatky.

Ďalšou možnosťou je postaviť si prístrešok z prírodných materiálov, ktorých v lese nájdete okolo seba dostatok, teda prevažne z vetiev. V tomto prípade si vyberajte skôr popadané stromy, ktoré ale nie sú zletené, bola by škoda kvôli jednému popoludniu poraziť zdravý strom. Z dlhších a pevnejších vetiev postavte stabilnú konštrukciu (ideálne s oporou, napr. medzi stromami), ako izoláciu potom použite celtu alebo ihličnaté vetvy. Na takú stavbu prístrešku si pribaľte sekeru, pílku na drevo a paracord.

TIP: Napnite si v lese hamaku. Tá nikdy nezostane dlho prázdna. Pribaľte si tiež aspoň jeden spacák pre deti, do ktorého umiestnite prípadného zmrzlíka. Na jar sa môže veľmi rýchlo ochladiť a keď budete zostávať dlhšie na jednom mieste, môže deťom začať byť rýchlo zima. A zmrznuté dieťa je väčšinou nerudné dieťa.

dieťa v spacáku

Pribaľte si so sebou aspoň jeden spacák na zahriatie.

2. Uvarte si niečo na ohni

A nemusíte sa vôbec obmedzovať na klasické špekáčiky. Tie už sú totiž tak trochu ohrané. Nechajte sa preto inšpirovať naším článkom o varení na ohni a urobte si napríklad steak na kameni alebo panvičke, hermelíny v alobale alebo krásne farebné špízy na rošte.

TIP: Ak chcete s deťmi vyskúšať niečo naozaj zaujímavé, vygooglete si Setonov hrniec. Možno, že strávite dosť času prípravou a výsledok bude pri prvom pokuse trochu neistý, ale za ten zážitok to stojí.

Pokiaľ sa vám do zarábania ohňa nechce, skúste si uvariť čaj alebo polievku v Jetboile alebo si opiecť jabĺčko, hrianku či hada z cesta napríklad nad malým drievkovým varičom – „kŕmiť“ varič klacíkmi deti určite na chvíľku zabaví.

POZOR: Chystáte sa zarobiť oheň? Potom si so sebou nezabudnite vziať dostatok vody na jeho uhasenie. Asi najpraktickejší variant je jeden alebo viac vakov na vodu. Odneste si so sebou všetko, čo ste si do prírody priniesli a než odídete, dajte miesto zase do poriadku. Nezabúdajte, že ideme príkladom.

3. Naučte deti rozkladať oheň a používať nástroje

Vyskúšajte kresadlo

Keď už sme pri tom zakladaní ohňa, nebojte sa do všetkých činností, ktoré robíte, zapojiť aj deti (úmerne ich veku a šikovnosti). Rovnako by ich nebavilo iba sedieť a pozerať. A koľko detí (ale aj dospelých) sa dnes môže pochváliť, že dokáže rozrobiť oheň kresadlom? Pritom je to skvelá zručnosť. Sú samozrejme aj iné zaujímavé spôsoby zarábania ohňa, ktoré môžete vyskúšať.

Odporúčané produkty

Nestačí totiž len škrtať iskry voľne do priestoru, kľúčom k úspechu je vedieť si všetko vopred dobre nachystať – suchý trúd (na začiatku si môžete pomôcť kúskom vaty alebo napríklad menštruačného tampónu – tie totiž chytajú rýchlo a spoľahlivo), drevo. Pokiaľ viete, ako na to, ale zatiaľ vám to veľmi nejde, môžete si zarábanie ohňa natrénovať spoločne. Časom sa v tom zlepšíte, čo sa vám bude hodiť pri ďalších dobrodružstvách.

TIP: Zostavte deťom vlastnú krabičku na zakladanie ohňa (ako na obrázku), ktorú si budú nosiť so sebou.

Puzdro s kresadlom a detským nožom Opinel

Zostavte deťom vlastnú výbavu na zakladanie ohňa, ktorú budú nosiť pri sebe.

S nožom áno, ale bezpečne

Ďalšia možnosť je naučiť deti zaobchádzať s nožom, prípadne aj so sekerou a pílkou. Že im tieto veci do ruky nepatria? Bez dozoru a vedenia určite nie. Lenže… Veríme, že čím skôr sa naučia tieto nástroje správne používať, tým viac sa zníži riziko úrazu.

TIP: Pribaľte si lekárničku a náplasti. Zákon schválnosti hovorí, že sa pri práci s nožom poraní skôr rodič (s neustále roztrieštenou pozornosťou) ako dieťa.

4. Pozorujte a učte sa

Keď ideme na výlet z bodu A do bodu B, mávame často klapky na očiach. Skúste sa raz zastaviť a poriadne sa rozhliadnuť. Všimnite si, čo všetko okolo vás žije alebo rastie. Kto z vás uvidí najviac druhov hmyzu alebo vtákov? Poznáte nejaké po zvuku? Nájdete blízko vás huby alebo stopy zvierat? Už ste tento rok videli vodu plnú žubrienok (a ulovili si jedného do pohára)? Prešli ste sa bosky ľadovým potokom alebo si ľahli do machu?

TIP: Pribaľte si so sebou ďalekohľad a knižku na rozpoznávanie rastlín a zvierat. Alebo si do telefónu stiahnite aplikáciu, ktorá vám ušetrí hľadanie.

špízy na ohni na grile

Špekáčiky sú už trochu ohrané. Vyskúšajte niečo iné.

5. Nazbierajte si niečo jedlého

Práve teraz je na to skvelá chvíľa. Nie je navyše od veci deťom ukázať, čo všetko je okolo vás na jedenie. Môžete si napríklad natrhať mladé žihľavy alebo hluchavky a rovno si z nich uvariť čaj. Ak sa vám ešte podarí nájsť lúku plnú púpav, nazbierajte si kvety na púpavový med. Práve teraz je tiež sezóna smrekových výhonkov – keď ich doma v pohári preložíte vrstvami cukru a necháte odležať, za pár týždňov budete mať skvelý smrekový sirup proti kašľu, vlastnoručne vyrobený.

POZOR: Nikdy neotrhajte celý strom alebo nevypleňte celú lúku. Vezmite si s rešpektom len to, čo potrebujete.

6. Niečo si vyrobte

Tvoriť sa dá aj v prírode a s minimom vecí. Z palice, ostrého kameňa a kúska paracordu si deti vyrobia oštep na mamuta. Ostrým konárom namočeným v popole sa dá krásne kresliť po kameňoch. Niekto si zase z machu, vetvičiek a kameňov postaví domčeky pre škriatkov. Tí, čo už to vedia s nožom, si môžu skúsiť vyrezať lyžičku (pokročilí pokojne drevený hrnček – kuksu). Alebo si so sebou pribaľte akúkoľvek cestovnú hru – na čerstvom vzduchu sa vám určite bude hrať lepšie ako v obývačke.

7. Hľadajte poklad

Ak chcete deti dostať z bodu A do bodu B, spestrite im to chodníkom, na konci ktorého bude čakať poklad. Po ceste im nezabudnite nachystať niekoľko stanovíšť s úlohami, ktoré ich budú baviť. Starším deťom zase môžete nachystať nočnú bojovku alebo ich nechať sa orientovať podľa mapy.

drievkový varič

Varič na drievka sa na jednodňový výlet perfektne hodí.

8. Upracte kúsok prírody

Ukážte svojim deťom, že to, ako to okolo nás vyzerá, je zásluha všetkých a že s tým každý môže aspoň niečo málo urobiť. Vezmite si preto rukavice a pár vriec na odpadky a urobte kúsok prírody krajší. Pozor – stále na deti dohliadajte, aby nebrali do rúk niečo nebezpečné.

TIP: Zopakujte si 7 princípov Leave No Trace (voľne preložené „nebuď prasa“).

Čitateľov ďalej zaujíma