📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať ideálny filter na vodu?

13. září 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 10 minútPrečítané: 1452x

Keďže sme "vodný" živočíchove tvorení prakticky z dvoch tretín vodou, nie je žiadnym šokujúcim odhalením, že je to práve ona, ktorá nám vonku pomýli pri akýchkoľvek činnostiach zďaleka najčastejšie a najskôr. Ono to však nie je len o tom, vodu v lese nájsť, ako skoro milovník cyklistiky / outdooru / survival / bežný turista na cestách zistí ... Nájdenie vody je len polovica víťazstva, pretože ešte treba ju úspešne a hlavne spoľahlivo vyčistiť!

Čistá voda v pohári

 Vybrať si správny vodný filter / čističku na vodu je pomerne zložitý proces. Je totiž nutné zohľadniť skutočne k mnohým veciam a položiť si nemálo otázok: či bude potrebná jedna čistička na vodu či viacerých, či bude mať každý vlastnú fľašu na pitie, koľko ľudí bude na akcii a aké sa dá očakávať počasie, či bude potrebné nosiť záložný filter, či bude stačiť štandardný objem ...

Ide o to, že keď sa k vode môžete dostať vy, rovnako tak to môžu urobiť aj vtáky-mrchožrúti (myšiak, ...), ryby, iní ľudia, líšky sa besnotou, diviaky, myši a ďalšie podobné zvieratká, ktoré sú na tom s potrebou vody samozrejme úplne rovnako ako človek. A bohužiaľ práve zvieratá sa so stavom vody dosť "neštvú", ale pokojne uprostred nej vykonajú potrebu.

Je tu aj faktor ľudský-prieskumnícky: čím viac ľudí vie o nejakom prírodnom mieste, tým viac býva typicky aj znečistenejší. Vnucuje sa teda otázka, prečo hrať túto ruletu so svojím zdravím a voľnom, keď dnes existuje toľko veľmi efektných metód, ako ju zase premeniť na pitný stav?

Čo je to vodný filter a čistička vody + ako sa líšia?

Základný rozdiel medzi vodným filtrom a čističkou vody je v tom, pred akú veľkú (tu vlastne skôr malú ...) hrozbou vás ochráni. Vodné filtre sa snažia fyzicky zabrániť vstupu filtrovaním cez aktívnu látku, a to skôr pre väčšie bunky a organizmy (Cryptosporidium, Giardia lamblia, E. coli, Salmonella, Campylobacter, Shigella, ...). Tieto biologické patogény sú potrebné prakticky všade, kde je v USA a Kanade voda.

Čo sa týka čističiek vody, tak, to je zase taká trieda produktov, ktorá navyše aj bojuje s hrozbami vírusovými, ktoré sú pre tradičné filtre príliš veľké (hepatitídy A, Rotavírus, Norovirus, ...).

Ako vodné filtre a vodné čističky fungujú?

Absolútne každý filter a mnohé z vodných čističiek obsahujú interný prvok / cartridge, ktorý má mikroskopické póry a lapá vďaka nim akýkoľvek zmysel pre neporiadok: jemný prach, prvoky, baktérie, ... Podobné filtre sa samozrejme po čase zašpinia / upchajú a je nutné ich opláchnuť a uvoľniť, poprípade rovno vymeniť.
Väčšina čističiek vody používa v rámci genocídy vírusov chemikálie (ako napríklad jód), keďže tie bývajú príliš malé na to, aby ich zachytili akékoľvek bežné filtre. Iná metóda zase v tejto veci spolieha na ultrafialové svetlo.

Nemálo z filtrov a čističiek vody taktiež používa aktívne (tj. biologické a drevené) uhlie, pretože to je veľmi dobré pri odstraňovaní všelijakých ďalších vodných pachutí a príchutí (námatkovo horkej taníny z lístia, nehovoriac o ďalších chemikáliách typu hnojiva).

Prenosný filter Katadyn

 Ako už asi dobre viete a ako radšej ale predsa len pripomíname, fakt, že je nejaká voda zdanlivo čistá, neznamená zákonite, že je táto aj bezpečná na pitie - môžu v nej stále byť všelijaké baktérie, prvoky, vírusy a podobné potvory neviditeľné ľudským okom , ktorý má hranice niekde pri 0,1 mm rozlíšenia.

Nezabúdajte ani na pre-filter!

Ako bohužiaľ zistí každý milovník prírody, rôzne faktory v rozdielnej miere zabezpečí, že sa vaša voda zakalí: môže ísť o ľadovcový sediment, rozbahnenou vodu, čiastočky, lístie + to všetko v ľubovoľnej kombinácii pekne rozvírené búrok. Prírodné čiastočky síce nie sú obvykle priamy zdravotný problém (ak teda práve nejde o drevo, listy a korene jedovatých rastlín typu Tis), ale podpisujú sa vždy na jednej nepríjemné vlastnosti takto získanej vody - čím viac prírodných čiastočiek v nej je, tým pracnejšie a dlhšie celý proces bude a tým viac vám zhuntuje filter a tiež ovplyvní, ako moc potom bude treba všetko neskôr vyčistiť.

Jedným z najdôležitejších typov vybavenia, ktorý práve preto pre boj so špinavou vodou bude pre vás potrebný, bude teda tzv. Pre-filter / pred-filter. Stručne povedané, pred-filter je také vybavenie, ktoré vám z vašej vody odstráni tie najväčšie čiastočky a tým ju pripraví na ďalšie filtrovanie.

Mnoho z filtrov a vodných čističov s pumpou má pred-filter štandardny, ale to iste neznamená, že ho u iného nebudete musieť robiť až v rámci ďalšieho vybavenia. Ak teda vaše vybraná pumpa tento podporuje, je pre jeho obstaranie pochopiteľne nemálo dôvodov:

 • Napomáha lepšiemu prietoku, znižuje nároky na čistenie a predlžuje životnosť všetkých komponentov.
 • Zvyšuje efektivitu účinných chemických faktorov.
 • Je rovnako prakticky nevyhnutný pre UV-čistič na nepriehľadnú vodu.

Aké výhody a nevýhody majú filtre a čističky vody pumpovacie?

Ich obsluha je jednoduchá - vložíte prítokovú hadičku do zdroja vody, jej výstup do vašej fľaše na pitie a potom už len pumpujete. Ich konkrétny pumpovací mechanizmus sa ale dosť líši v závislosti od výrobcu a rovnako tak i potenciálnych prietok a poťažmo aj cena.

Výhody

 • Možno spracovať presne toľko vody, koľko potrebujete.
 • Voda sa dá doslova "vycucnúť" z kadejaké škáry a ploché kaluže na ktoré v prírode narazíte.
 • Vnútorná cartridge je vymeniteľná.

Nevýhody

 • Pumpovanie je solídny záber, nieto k ďalším činnostiam okolo a tým viac, keď sa filter chýli ku koncu sa svojou životnosťou.
 • Celú zostavu a špeciálny filter je nutné v poľných podmienkach občas čistiť.
 • Váha a objem sú v oboch prípadoch výrazne vyššie, než je tomu u čistiacich metód iných.

Aké výhody a nevýhody majú filtre a čističky vody gravitačné?

Aby ste rozbehli gravitačný filter alebo čističku vody na plný výkon potrebujete k tomu len to, aby ste do hlavnej nádrže napustili vodu, naspodku dali nádobu, kam všetko potečie a potom už necháte gravitáciu, nech robí, čo vie. Aj tento typ sa dosť líši podľa konkrétnych výrobcov, ale vždy je to v zásade o tom rovnakom - jedna nádoba vyššia a druhá nižšia a medzi nimi filter.

Výhody

 • Prečo vymýšľať už vymyslené? Gravitácia všetko odpracuje za vás!
 • Dá sa "pasívne" (tj. môžete byť inde a robiť aj iné veci) pripraviť aj skutočne veľký objem vody pokojne pre celú skupinu.
 • Aj tu je cartridge našťastie vymeniteľná, preto nie je problém ju kedykoľvek vymeniť.

Nevýhody

 • Nie vždy je ľahké nájsť miesto vhodné k celému procesu, takže občas jednoducho nezostane, než aby ju nejaký dobrovoľník prinajhoršom chvíľu podržal vo výške.
 • Ľudí, čo sa ponáhľajú asi nepoteší, že proces čistenia je pomalší, než pumpovanie.
 • Naplniť celý veľký rezervoár môže byť hocikde problém a nezaobídete sa v podobných prípadoch bez ďalšej cesty, ako vodu zozbierať a práve sem preniesť + vložiť.
 • Ani tejto sade sa nevyhol proces nutnosti čistenia

Tečúca čistá voda

 Počítajte určite s tým, že objem vody získaný z vašej prenosnej čističky bude tak akurát na pitie a nejaké to vyčistenie zubov stredoeurópskym spôsobom, avšak na kúpanie v nej budete ale musieť úplne rozhodne zabudnúť ...

Aké výhody a nevýhody majú filtre a čističky UV typu?

UV svetelné čistenie je veľmi prosté - vezmite také to zariadenie v tvare skrutkovača, vložte ho do vody, čo chcete prečistiť a miešajte s vodou neustále + stlačte a držte UV tlačidlo tak dlho, kým sa UV svetlo nevypne a proces nebude korektne dokončený (väčšinou jedna minúta bohato stačí). Všetko, čo bolo v danej fľaši, je teraz bezpečné pre pitie.

Výhody

 • Celá akcia je veľmi rýchla a voda je prakticky okamžite na pitie.
 • Nevymieňa sa žiadny filter ani iná časť a ani sa nikde nič nečistí.

Nevýhody

 • Na rozdiel od iných podobných vymožeností, s týmto nezmôžete nič bez batérií.
 • Keď je voda bahnitá a zakalená, efektivita klesá a je absolútne nevyhnutné s UV čistením používať aj pred-filter.
 • Väčšieho objemu sa dočkáte jedine vtedy, keď si onen objem sami zaistíte.

Aké výhody a nevýhody majú filtre a čističky fľaškového typu?

Ide o jedno z najjednoduchších riešení - tieto fľaše majú priamo vstavané filtre / čističky. Niektoré pracujú iba pri vašom saniu z fľaše, ďalšie zase fungujú ako "pretláčacie kávovar" a iné majú navyše dokonca aj UV lampu.

Výhody

 • Všetko je maximálne rýchle a voda je vám k dispozícii hneď.
 • Cartridge sa dá vymeniť.
 • V priemere sa jedná o ľahšie a lacnejšie riešenie proti pumpám a gravitačným filtrom.

Nevýhody

 • Objem vody je obmedzený len na jedinú fľašu.
 • Všetko je nutné často čistiť aj v poľných podmienkach.

Aké výhody a nevýhody majú filtre a čističky pretláčacieho typu?

Táto pomerne široká kategória je dosť podobná filtrom a čističkám fľaškového typu, avšak s jednou drobnou odchýlkou - voda je tu umiestnená v nádržke a vy ju pretláčate rukami skrze ústia (a tým pádom aj daný filtračný prvok).

Výhody

 • Proces je to veľmi rýchly a voda je k mání skutočne a doslova hneď.
 • Cartridge je aj tu vymeniteľná.
 • Niektoré typy (podľa výrobcu samozrejme) môžu poslúžiť aj ako dvojitý typ filtrácie: teda vedľa pretláčanie naviac aj ako gravitačná či pre čistenie vody slámkového / brčkového typu.
 • V priemere ide o voľbu ľahšiu, menšiu a lacnejšiu proti pumpám a gravitácii.

Nevýhody

 • Voda je aj tu obmedzená opäť len na onú jednu jedinú fľašu.
 • Aj tu bude nevyhnutné isté základné mobilné čistenie.

Aké výhody a nevýhody majú filtre a čističky brčkového typu?

Ide o veľmi praktickú voľbu pre všetkých, ktorí majú radi vodu podľa toho, ako na ňu narazí a ideálne najneskôr ihneď a bez zložitej prípravy nedajbože údržby. A rovnako tak táto metóda funguje aj v praxi - len nájdete akúkoľvek vodu a cez slamku sa z nej napijete.

Výhody

 • Proces už nemôže byť rýchlejší - je to nakoniec porovnateľné s tým, keď pijete s slamkou doma.
 • V priemere ide o metódu na čistenie vody, ktorá je veľmi ľahká a stojace menej, než bežné pumpovací + gravitačné čističky a filtre.

Nevýhody

 • Voda je vám k dispozícii len vtedy, keď ste práve pri zdroji, inak sa nenapijete, pretože nie je čoho.
 • Všeobecne povedané, ide o riešenie ideálne a zacielené na jednu jedinú mobilnú osobu.
 • Je (občas - pozri hneď ďalší bod) nevyhnutné aj isté základné čistenie v poľných podmienkach
 • A pozor aj na to, že nie všetky modely majú aj vymeniteľné filtre / čističky vody.

Ako zo svojho čistiaceho náčinia dostať čo najviac?

Či už sa rozhodnete, čo sa týka procesu čistenia vody, pre čo chcete (a potrebujete, že áno ...), tu je pár tipov, na čo si dať pri použití všetkých podobných metód pozor. A je tu aj nemálo problémov, ktorých sa pochopiteľne dopúšťajú hlavne začiatočníci:

 • Majte jasne a zreteľne označené aj v batohu oddelené nádoby na vodu čistú i špinavú - áno, občas sa dá špinavá voda síce iste spoznať čo i len zrakom, ale nie vždy je to pravidlom a vo všeobecnosti nie je to vhodná dlhodobá praktika (pitie v tme a v noci náhodne).
 • Skutočne maximálne pozorne si prečítajte všetky inštrukcie k produktu, aby ste sa potom niekde v prírode naostro naozaj na 100% vyhli akejkoľvek kontaminácii pitnej vody špinavú.
 • Ak je to len trochu možné, použite čistú vodu - keďže sediment a väčšie čiastočky čohokoľvek znižujú efektivitu všetkých vašich filtrov, siahnite v podobných situáciách po pred-filtri, aby sa to najhoršie oddelilo od zvyšku vody.
 • Používajte dezinfekciu na ruky a svoje vodné náčinie, keď je to podľa vás vhodné alebo vyslovene odporúčané výrobcom - ak chcete mať čistú vodu, tak nezostane, než pravidelne používať mydlo pri operáciách s ňou.
 • Svoj kemp, WC a umývaciu oblasť majte aspoň 70-100 m od akéhokoľvek zdroja vody.

vyberte si kvalitný vodný filter

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne