📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať ideálnu celtu alebo plachtu?

19. října 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 14 minútPrečítané: 2606x

Aby človek (a celkom pochopiteľne pokojne aj ten moderný) prežil v prírode, vlastne toho nepotrebuje až tak veľa ... Prístrešie, vodu, teplo / oheň a jedlo. Ako vidíme, vaše bývanie má samostatnú kategóriu a nie je to náhoda - aj keď dnes existujú určite miesta, kde človeku zďaleka najčastejšie pomýli voda, naozaj sa ale môže stať, že niektorí turisti podcenia svoje ubytovanie a potom majú po komforte (a ďakujú Bohu, že len po dovolenke a nie aj po zdraví ...). Dobrá celta (či radšej dve) vám však zaistí, že si budete môcť postaviť svoje vlastné prístrešie, kde a kedy sa vám to len zapáči!

Survival prístrešok v prírode, rozdelaný oheň

 Kým stany väčšinou majú tendenciu z prírody svojou farbou vystupovať (nie snáď, že by to nemalo svoje výhody napríklad pri záchrane), väčšina ľudí volí pre svoje výlety do lesa celtu v takej farbe, aby čo najlepšie zapadala do okolia, kam sa vydávajú, aby doslova splynula s lesom / oným miestom a stala sa jeho súčasťou (i s vami vnútri).

Ona vás nemusí nutne postihnúť zrovna katastrofa pre to, aby ste ocenili kvalitnú plachtu alebo celtu - iste pod ňu na cestách ukladáte aj kolesá a autá, aby vám na ne nepršalo. Dá sa použiť aj ako náhrada pláštenky pre celú skupinku stulenou okolo ohňa a ako sa vzápätí presvedčíte, je toho ešte skutočne neuveriteľný objem ďalších záležitostí.

Čo sa týka času tráveného v lese, tak jednou z najlepších vecí, čo si pre to môžete zaobstarať, je dobrá celta. Ale ako so všetkými nástrojmi okolo vás - musíte mať naozaj veľmi dobrú predstavu, ako s ním zaobchádzať pre maximálny výkon. A platí to tým skôr u celty, pretože tá sa dá sformovať rádovo do stovky rozdielnych tvarov.

Ľudia, čo sa vôbec prvýkrát chystajú do lesa, zrejme urobia lepšie, keď si zaobstarajú i slušný stan a s celtou budú k tomu navyše pomaly experimentovať a študovať jej možnosti aplikácie vo vašom konkrétnom prostredí a nasadeniu. Rozhodne si celtu či dve nezaobstarávajte hneď a ako prvú, pretože je určená pre pokročilejšie kempovaní a v rámci dosiahnutia vášho maximálneho komfortu na cestách bude nevyhnutné sprvu s ňou získať aj nejaké tie skúsenosti (spanie na záhrade je ideálny test a čokoľvek mimo slnečné podmienky ešte lepšie, pretože vám to dáva vítanú možnosť s celtou / celtami experimentovať - priamo sa napríklad ponúka dať jednu zo smeru, odkiaľ prší, ...).

Ako si vybrať celtu?

Pri výbere pre vás optimálnej celty pamätajte hlavne na tieto faktory:

 • Ideálna / maximálna váha - všetky celty a plachty sú síce väčšinou pomerne ľahkým vybavením (typicky majú vo verzii pre jednu-dve osoby niečo okolo kilá), ale keď má človek ďalšie vybavenie v batohu a celty dve, tak to samozrejme "naskáče". Čo sa ale týka vášho pohodlia, nie je dôvod zbytočne nosiť veci ťažšie, keď vám rovnakú službu vykoná aj celta o dobrých štvrť kila ľahší ...
 • Materiál a jeho farba - dnes sa už celty z kožených materiálov či nejakej látky moc nerobia, pretože narazíte výhradne na umelé vlákna. Čo sa týka farby, tak samozrejme klasika je maskáčová, ktorá splynie s lesom zďaleka najľahšie. Kto ju má ale v pláne používať aj k signalizácii treba, rozhodne to bude chcieť svetlejší odtieň. Čo sa týka stránky vyslovene praktické, tak platí, že čím tmavšia celta je, tým skôr vám aj uschne od vody.
 • Maximálny / minimálny počet osôb - je to jednoduché, čím viac osôb, tým dlhšiu a väčšiu celtu to bude chcieť. Existuje ale istá maximálna veľkosť, nad ktorou je už veľmi ťažké a nepohodlné s celtou manipulovať a to tým skôr v poľných podmienkach lesných porastov a dvojmetrových žihľavách. Je teda vhodné sa zamyslieť, či by vám na dovolenku namiesto jednej gigantickej celty 10 x 15 metrov nepostačili radšej dve menšie 6 x 4 metre. Stručne povedané, čím väčšia celta, tým viac ľudí síce uspokojí dostupným priestorom, ale tým horšie sa vám potom bude neskôr aj inštalovať, fixovať na mieste a nakoniec i de-inštalovať.
 • Ďalšie vaše prípadné špeciálne nároky (pútka, očká, extra obšitá verzia, ...) - v závislosti na tom, čo od vašej celty budete očakávať, neuškodí si byť vedomí ďalších dostupných možností (všetky celty sú štandardne nepremokavé), tak napríklad: väčšina moderných celt má po svojom obvode aj očká alebo pútka, ktorými sa dá za pomoci lana či paracorda veľmi ľahko upevniť, kamkoľvek to práve potrebujete, niektoré majú aj zvláštnu výstuhu v spodnej časti, ... Líšia sa to ale typ od typu a výrobca od výrobcu ...

Armádny prístrešok

 Vybrať si pred výletom (alebo určitou vonkajšou akciou) celtu správnej veľkosti a typu je veľmi dôležité, inak sa jej čerstvý majiteľ vystavuje celej rade nových zákerných problémov, ktoré u nej najprv ani neočakával ...

K čomu všetkému sa vám môže hodiť dobrá celta v lese?

 • Pre núdzové prístrešie - asi každému medzi nami je jasné, že keď prehne celtu napoly a pretiahne cez ňu Paracord a priviaže ho k stromom a konárom po okolí, získa razom jednak ochranu pred bežným dažďom a za druhé, aj pred slnkom. Pred všelijakou lezúcou a poletujúcou slotou to ale nie je, takže noste vo vrecku aspoň malú moskytiéru na hlavu.
 • K zachytávaniu dažďovej vody - aj keď napríklad práve nemáte dôveru vo vodu pochytanú do špinavej celty na pitie (niekto iný tú odvahu v sebe možno nájde ... Nakoniec, stačí sa napiť šikovne a nezvíriť dno ...), stále je to ako-tak čistá voda v lese , ktorá sa dá použiť na celú radu vecí: vyčistenie zubov, umytie seba či riadu, zaliatie ohňa, alebo čokoľvek ďalšieho práve potrebujete (prebudiť niekoho ľadovou vodou). Mimochodom, celý proces chytania vody vám pôjde o poznanie ľahšie, keď si naň vyhradíte aj nejakú tú nádobu (kľudne látkový kýblik).
 • Ako solárna čistička na vodu - ide o proces, ktorý vám dokáže zaistiť pitnú vodu z okolia i už získanú (rosa z trávy pochytaná do uteráka) ďalej prefiltrovať. Najlepšie funguje s priehľadným kusom plastu či pončom / pláštenkou, ale dá sa použiť aj bežná khaki celta. Proste vykopete dieru do zeme (cca meter krát meter), naspodku dáte nádobu, do ktorej sa voda bude zachytávať, dovnútra dáte čokoľvek, v čom je voda (áno, aj moč) a zakryjete všetko + umiestnite hore kamienok tak šikovne, aby bol práve uprostred nad nádobou. Slnko bude pod celtou ohrievať všetky veci, bude z nich stúpať čistá para a tá sa bude kondenzovať hore a pamätajúc zákona gravitácie zíde do vedierka vďaka malému kamienku uprostred, čo vytvoril na celte priehlbinu.
 • Udržanie tepla u ľudského tela - keď okolie vášho kolegy, ktorému je zima, omotáte celtou, aby na neho / miesto nefúkalo ani nepršalo, pomôže vám to jednak udržať danú osobu / miesto v suchu a za druhé, zvýši to u dotyčného telesnú teplotu. Nikdy ho (či seba) ale priamo nemotejte do plastovej celty! Je nepremokavá, takže sa jednak nebude odparovať akýkoľvek pot a za druhé, cez ňu nebude prestupovať voda, ale hromadiť sa tam! Suma sumárum, skončíte mokrejší a chladnejší, než ste začali, čo je to posledné, čo chcete. Suchá celta sa však krátkodobo dá zamotať medzi dve suché prikrývky a potom použiť na človeka.
 • Núdzová nosidlá - niekto si pošramotil nohu o plechovku pri naberaní vody z potoka či nemôže chodiť, pretože si natiahol sval? Potom vám príde iste vhod použitie celty ako perfektných improvizovaných nosidiel (bude vyžadovať po oboch stranách ale vystuženie poriadnymi vetvami).
 • Získavanie jedla - kto si trúfa na nejakú tú skutočnú lesnú lahôdku, môže skúsiť túto techniku pre získanie nejakého toho jedla z mraveniska. Všetky tieto činnosti sú ale samozrejme za štandardných podmienok trestné, takže ak vám naozaj nejde o život, nevykonávať! Nad mravenisko sa dá celta, zahnite všetky jej strany tak o 15 cm (aby tvorili ohyb zhora) a preneste na ňu časť mraveniska (nikdy nie celé, inak je po kolónii!) A chvíľu nechajte. Mravci sa budú snažiť zachrániť kukly a schovajú ich aj seba pod záhyb celty, kde je pozbierate a zjete. V celte sa však dajú preniesť aj nejaké tie šišky, huby, alebo žihľavy, skrátka, čo les dá ... Len pozor na to, že sa u nás v lese prakticky nič nesmie robiť vrátane zberu plodov a stavania prístrešia! (Pozri http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-289)
 • Záchrana života a signalizácia - celta sa dá použiť, pre niekoho možno celkom prekvapivo aj k signalizácii. Stačí na nej vytvoriť kontrastný nápis, ktorého si z diaľky niekto všimne (a špeciálne z helikoptéry): "Pomoc", "HELP" či "XXX" poslúži taky, pretože aj ten nejnatvrdlejší člen horskej služby veľmi dobre vie, že trojica rovnakých vecí (ohňa, písmená, ...) značí "Máme problémy!".
 • Pasca na zvieratá - opäť u nás prísne zakázané zákonom, ale je dosť možné, že sa niekedy budete vyskytovať v zahraničnej divočine, kde sa lovom živí všetci a lov do pascí je tu teda povolený. Stačí vykopať dieru, dať hore niečo lákavého / voňavého, cez dieru celtu a zakryť lístím a hlinou. Len pozor ale, nech si v nej nezlomí nohu váš kolega, čo vyrazil na lesné plody ...!
 • Regulárny batoh - aj keď sa väčšina ľudí vydáva do prírody s batohom na veci normálnom, teda šitým, keď máte celtu a dostatok paracorda či iného povrazu, je možné si batoh / bandalír vyrobiť akoby z celty. Jeho zbalenie nie je nijako zložité, avšak jeho pohodlie nie je veľmi veľké (povraz na tele), takže nejaké extra-ťažké veci takto komfortne rozhodne neprenesiete. Kto je však skúsený zálesák / zarytý minimalista, môže takto ušetriť pekných pár kíl na váhe batohu (moderný a kompletne prázdny batoh strednej veľkosti váži celkom bežne okolo 2-3 kg +/-).
 • Núdzový nepremokavý spacie vak - z jednej ohnutej celty a paracorda sa dá vytvoriť veľmi ľahko akási veľká kapsa pripomínajúci spacák ("obšité" skrze očká / pútka po stranách celty), do ktorého sa dá zaliezť aj so spacákom vtedy, keď začne v noci pršať a vy máte nad sebou len jednoduchú celtu a priženie sa tornádo, pri ktorom prší skutočne zo všetkých strán.
 • Prenos vybavenia / dreva / zásob z A do B - či už potrebujete preniesť suché drevo, nájdené kvantum húb, plány, šípok alebo na čo ste to v lese narazili, vo všetkých týchto prípadoch vám celta odvedie skvelú prácu.
 • Improvizované plavidlo - aj keď tento typ nasadenia už vyžaduje isté skúsenosti, predstavivosti a mieru šikovnosti, potenciál tu samozrejme je. Stačí trocha kreativity 3 x 4 m celtu, pádla a razom máte loďku, čo váži 10 kg a užijete si s ňou veľa zábavy!

Modrá plachta

 Vybrať si farbu u celty, to dnes ide z nesmierneho počtu odtieňov, však nič vám nebráni ani v tom, popadnúť farby v spreji / štetce a vytvoriť si verziu vlastnú...

Ako sa rozhodnúť medzi celtou a stanom?

Keďže dnes ľudia pri nákupe celt zvyčajne aj rieši dilemu, či sa rozhodnúť pre stan alebo celtu, uvedieme si aj na túto tému pár tipov a otázok v duchu "Aké výhody a nevýhody majú stany proti celtám a naopak?".

Výhody stanov

 • Ponúkajú lepšiu protekciu - Áno, síce existujú desiatky a desiatky foriem a podôb, do ktorých môžete sformovať celtu (ako vie aj ten najmladší Skaut), ale žiadna z nich nie je tak dobrá, čo do kvality izolácie a nulové priepustnosti, ako je dobre vybraný a kvalitný stan. Za onej situácie, že ste navyše vybrali aj model s optimálnou odolnosťou na stĺpec vody, potom je práve pri stane vyššia šanca, že dané podmienky nielen že prežijete, ale navyše strávite v komforte.
 • Dajú sa rýchlejšie postaviť - stan je veľmi "instantné" a rýchle postavenie vášho obydlia mimo civilizácie. Existujú totiž isté typy prostredí, kde sa vám s celtou nebude stavať prístrešie práve rýchlo, pretože práve celta vyžaduje dokonalé upevnenie v okolí, aby zostala stabilná, nanešťastie nie vždy a na všetkých miestach to ide. Postaviť stan s vnútornou tyčou je zato otázka pár minút.
 • Ochrana proti zvieratám - aj keď je to skôr (s ohľadom na schopnosti priemernej šelmy a smiešne tenkého stanového materiálu) hranice ponejvíce psychologická, ponúka predsa len stan istú vnútornú komfortnú zónu. Sú navyše známe prípady, keď medvede sliedili okolo stanu, ale dovnútra sa nesápali, takže je dosť možné, že keby dotyční spali v celte len tak na voľno, veci by dosť možno vyzerali inak?

Nevýhody stanov

 • Váha a rozmernosť - aj keď dnes existuje veľa úžasných stanov z kozmických materiálov neuveriteľných vlastností, aj napriek tomu je stále faktom, že celta je jednoducho vždy kompaktnejšie riešenie. Nehovoriac o tom, že sa stan nedá použiť ako ďalší pomôcka, pretože s celtou to má kempar a survivalista o to ľahšie: v stane neprenesiete starú úrodu húb nájdenú v lese, o dreve ani nehovoriac, nedá sa použiť ani na prenos zranenej osoby, ako obrie pončo pre viac ľudí pri prehánke, ani ako ochrana pre suché drevo, ...
 • Vysoké náklady - perfektná celta, čo vám vydrží desiatky rokov, stojí proti porovnateľne výbornému stanu výrazne menej. Navyše ide aj o to, že keď má byť stan skutočne špičkový vo svojej ochrane, potom bude nemenej špičková aj jeho cena. Inými slovami, stan nemá cenu kupovať iný, než kvalitný, inak pre vás nebude zdrojom radosti, ale skôr hnevu.

Človek budujúci si survival prístrešky v prírode

 Celty a plachty sa dnes využívajú na všetkých miestach, kde je potreba niečo ochrániť pred dažďom, vodou a snehom, k čomu majú celty správne farby a veľkosti tie najlepšie predpoklady.

Výhody celt

 • Ľahkosť a kompaktnosť - pre jednu osobu by mala celta byť veľká aspoň 2 x 3 metre poprípade ešte lepšie 2,5 m x 3,5 m, čo sa týka viac ľudí, tak minimom je 3 m x 4 m, radšej ale viac. Aj takto obrie celty sú ale stále ľahšie, než stany.
 • Mnohoúčelovosť a všestrannosť - aj keď sa celty zďaleka najčastejšie používajú ako určitá forma prístrešia, skvelé je, že sa dajú použiť aj na mnohé ďalšie - ako núdzová spací sieť nad rozbahnenou zemou, na zber vody (keď prší), ...
 • Celty sú veľmi lacné - svojou cenou vás celty a plachty vyslovene poteší vtedy, ak ste sporivá povaha, keďže ich ceny začínajú rádovo na mnohých stokorunách a končí na pár tisíc korunách. To je všetko - žiadne desiatky tisíc ako za super-VIP stany.
 • S celtou sa dá postaviť pohodlné prístrešie aj nad zemou - ak viete, čo robíte (námatkovo čítate aj náš survivalový online magazín), potom je vám asi jasné, že keď staviate svoje miesto na spanie, tak pod sebou môžete mať celtu jednu ako obrie pohodlnú hamaku a druhú natiahnete akoby zhora cez seba medzi stromami na Paracord a razom máte perfektné krátkodobé prístrešie.
 • Dá sa použiť v kombinácii s ohňom - ako vie všetci skúsení zálesáci (a odteraz aj vy!), celta sa dá použiť v kombinácii s ohňom, čo je vec, ktorá by v drahom stane asi napadla len málo ľudí (tj. rozložiť si tam oheň). Keď postavíte svoju celtu tak šikovne, aby vás chránila pred dažďom a napriek tomu ste boli blízko krytému ohni, aj to ide a nie je to problém.

Nevýhody celt

 • Žiadna izolácia naspodku - vec, s ktorou sa pri stane na 100% počíta je jeho kompletná izolácia zo všetkých strán a špeciálne zospodu. Za onej situácie, že máte celtu s dostatkom tkaniny (je dostatočne veľká) sa jej strana dá zložiť tak, aby poslúžila aj ako podlaha, ak je to naozaj nutné, ale väčšinou pridaním strany zospodu zase uberiete celtu a stranu z iného uhla. S mokrou podlahou sa vám ľahko môžu stať všelijaké ďalšie nepríjemnosti - zvlhne vám batoh a suché veci v ňom, pošmyknú na bahne, ... Dobré riešenie je nosiť preto celty dve - jedna dospodu a ako polovičný vetrolam z najviac exponovaného uhla, no a druhú použijete ako tradičné a teraz už aj o poznanie komfortnejšie "Áčko".
 • V noci po vás lezie všetko, čo je v okolí - či sa bez niečoho letný výletník s celtou ale rozhodne nezaobíde, potom je to moskytiéra pre každú osobu. Stan je uzavretý a obsahuje istú formu moskytiéry vo svojich prieduchoch, ale celta celkom pochopiteľne nie, takže sa v oblasti so zvýšeným výskytom komárov človek naozaj nevyspí. Moskytiéra samozrejme funguje aj vo dne na mravce a trochu aj na slnko (relatívne hustá umelá tkanina).
 • Dobrá aplikácia celty vyžaduje skúsenosti - ak vám má celta dobre poslúžiť, potom s ňou musíte mať samozrejme natrénované, aby ste už vedeli, aký typ prístrešia je kedy vhodný - a celkom určite sa odporúča aj skúsiť si ich pár doma na záhrade (pred panelákom) nanečisto. Keď totiž neviete, čo od celty môžete v prírode čakať, potom od nej celkom logicky nemôžete čakať v lese zázraky a tým menej pohodlia ...

vyberte si celta alebo plachtu

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne