📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Ako si vybrať hydratačný vak či systém?

22. listopadu 2018Rady a tipyHájek PetrČas čítania 11 minútPrečítané: 602x

Hydratačné vaky a hydratačné systémy sú vodné nádržky určené na prenášanie vody. Tým ale ich funkčnosť nekončí, snaží sa totiž aj ponúknuť pitie v oveľa pohodlnejšie forme, než bežné fľaše. Niektoré z nich navyše poskytujú aj ďalšie špeciálne funkcie užitočné pre cestovateľov či armádu. Pravdou je ale prakticky vždy aj to, že u drvivej väčšiny hydratačných vakov sa ani nemusíte zastavovať či dokonca dávať dole batoh - proste si len "potiahnete" z trubičky pripojenej k vnútornému rezervoáru a je to, zatiaľ čo stále pokračujete v ceste ...

Traja muži pochodujúci po ceste medzi vysokými stromami

 Praktickosť hydratačných vakov oceníte absolútne kedykoľvek a kdekoľvek zrovna napríklad práve na svete ste. A je samozrejme jedno, v akom ste práve veku. Potreba vody je pochopiteľne u ľudí univerzálna a napriek tomu na ňu niektorí (k svojej veľkej škode) zabúdajú a musí sa do pravidelného pitného režimu nútiť ...

Keď práve aktuálne zvažujete, aký z hydratačných systémov zaobstarať, tak prvou vecí, o ktoré sa musíte uistiť je to, či máte hydratačný systém určený pre aktivitu, akú pokladáte za kľúčovú, čo sa ďalej priamo podpíše na jeho umiestneniu, kapacite a prípadne ďalších jeho funkčných špecialitách.

 • Pre začiatok si nájdite hydratačný vak, ktorý je (aspoň zhruba) navrhnutý pre aktivity, aké vykonávate.
 • Uistite sa, že vami zvolený model má dostatok vodnej aj objemovej kapacity pre vaše akcie a vybavenia.
 • Overte si, či vám vybraný model bude sedieť na tele.
 • Zvážte zaobstaranie ďalšieho špeciálneho vybavenia ako je treba náhradný náustok, konštrukcia pre rýchle odpojenie, ...

Majte na pamäti aj to, že niektoré nové batohy a "denné batohy" (pre jednodňové výlety a akcie) sú síce možno štandardne bez hydratačného vaku, ponúkajú ale vnútorné vrecká, kam ho môžete umiestniť. Týmto samozrejme zabijete dve muchy jednou ranou.

Typy hydratačných vakov podľa športu

Vo svojej najhlbšej podstate tu máme dva typy hydratačných vakov: hydratačné batohy a hydratačné vaky umiestnené na tele. V rámci týchto dvoch skupiniek sa nachádza nespočetné množstvo modelov tu viac a tú menej vhodných práve na onú určitú vonkajšie aktivitu (turistika, behanie, biking, lyžovanie, snowboarding, ...). Bežnou funkciou absolútne u všetkých je ale samozrejme to, že je vďaka nim mobilné pitie výrazne jednoduchšie. Je možné však naraziť aj na modely (a špeciálne to platí u tých určených pre behanie), kde je namiesto vodného vaku pre vodu určená plastová fľaša.

Hydratačné vaky pre turistov

Tieto hydratačné vaky sú dosť často rovnaké, ako štandardné batohy, takže vám poskytnú ako priestor pre jedlo, tak aj na základné veci (mapy, kompas, extra oblečenie, ochrana pred komármi, lekárnička, ...). Vo veľkosti variujú od skutočne malých modelov pre malé prechádzky, až po kúsky natoľko veľké, že sa s nimi nebudete musieť báť zostať vonku ani cez noc.

Hydratačné vaky pre cyklistov

U týchto sa zase predpokladá, že sa ich majiteľ bude venovať v prvom rade cestnej cyklistike, poprípade (vysoko) horskej cyklistike. Sú navrhnuté na cestovanie, takže sú typicky s nízkym profilom, kompaktné a na chrbte sedia ako uliate, pričom nevytvárajú skoro žiadnu prekážku pre vietor. Hydratačné vaky pre vysokohorskú cyklistiku bývajú o chlp väčšie, pretože sú vybavené ešte navyše aj priestory pre ďalšie vybavenie + oblečenie na bicykel. Väčšina podobných vakov má navyše aj nízko-profilové vaky umiestnené v časti bedier tak, aby vám neprekážali.

Hydratačné vaky určené pre bežcov

U týchto kúskov je pre zmenu v prvom rade použitie pri behu jeho majiteľa. Časť z nich sú akoby akési bežecké vesty, zatiaľ čo iné bežecké batohy, však nie je to nič, s čím by ste si mali robiť hlavu, na druhú stranu, je dosť možné, že vďaka určitej špecifickej konštrukcii svojho tela oceníte model, ktorý sedí práve na tom vašom tele určitým špecifickým spôsobom

 • Bežecké vesty - ako naznačuje ich meno, sú v tvare bežné vesty a sú navrhnuté tak, aby sa niesli cez ramená, bývajú ale skôr s nízkym profilom, mávajú vpredu viac vreciek a nemajú opasok v bedrovej časti, ako bežecké batohy. Nemálo z nich ponúka aj dedikovaná miesta pre uloženie fliaš s vodou vpredu nad popruhy. Väčšina viest tiež pojme hydratačný rezervoár (dosť často predávaný samostatne) pre bežcov, čo radi pijú hadičkou.
 • Bežecké batohy - sú dosť podobné bežným batohom, aké si typicky beriete na celodenné výlety, ale poskytujú ešte navyše niektoré veci pohodlné pre bežcov (nízky profil, jednoduchý opasok - niektoré ho nemajú vôbec a niekoľko vreciek, ktoré sú ľahko dostupné aj vtedy, keď práve bežíte) . Dosť často poskytujú viac úložného priestoru ako bežecké vesty (avšak to pravdepodobne práve na chrbte), čo z nich robí veľmi dobrú voľbu pre skutočne dlhé behy vyžadujúce ďalšie vybavenie (suché šaty, ďalšie jedlo, ...). Takmer všetky bežecké batohy dnes poskytujú hydratačný rezervoár (občas ale len ako ďalší sólo vec) pre ľahké pitie za behu. Dosť z nich má aj vpredu na čelných vreckách miesto pre fľaše, ak je niekto náhodou preferuje pred hydratačnými vaky.

Hydratačné vaky určené pre lyžiarov

Ide o modely navrhnuté pre ľudí, ktorí sa zďaleka najčastejšie venujú lyžovaniu, snowboardingu a podobným zimným radovánkam. Zimné hydratačné vaky sú navyše extra odizolované, aby vám váš obľúbený drink nezamrzol (tj. obsahujú typicky aj extra-ďalší izolačný materiál na hydratačném vaku i na hadičke na pitie).

Zasnežená chalupa v zime na kraji lesa pri vode

 Aj keď tomu veľa ľudí bežne verí, v mraze naša potreba vody až tak extra prekvapivo, ba super-radikálne neklesá. Nakoniec, aj v zime sa môžete spotiť a aj v zime dýchate (a teda aj vydychujete vzdušnú vlhkosť, ktorú je nutné a to najlepšie obratom, doplniť ...).

Hydratačné vaky umiestnené na tele

Ako aj tu celkom jednoznačne a nekompromisne naznačuje ich meno, ide o vaky nesené a umiestnené na tele - a to v oblasti hrudníka a bedier. Pomerne dosť z nich poskytuje namiesto dedikovaného rezervoáru na vodu nejakú svoju variáciu na plastovú fľašu. A je dobré si byť aj vedomý toho, že štandardne ponúka o trochu menší úložný priestor proti bežným batohom.

Hydratačné vaky umiestnené na tele sú výbornou voľbou pre rýchle vonkajšie dobrodružstvo (cestovanie medzi málo známymi horskými chatami), ale určite a iste aj na vážnejšie vonkajšie pracovné akcie, pri ktorých oceníte, že vás nič príliš neťaží na chrbte a neobmedzuje v pohybe (horská služba , športový novinári, ...).

Akú kapacitu by mal mať hydratačný vak?

Malo by ísť logicky o hodnotu, ktorá sedí práve do vášho typu aktívneho života, prípadne podujatí, na ktorých sa zďaleka najčastejšie vyskytujete. Voda nie je ľahká, takže vyberajte starostlivo a nevoľte automaticky najväčší.

Človek bohužiaľ nie je ťava a bez vody v lete ani v zime moc dlho nevydrží , nieto pracovať na priamom Slnku. Pokles výkonnosti a riziko prehriatia ale hrozí automaticky kedykoľvek vtedy, keď najmenším spôsobom začínate flákať svoj hydratačný režim.

Samozrejme sa dá očakávať, že sa táto vec bude dosť líšiť podľa času i ďalších unikátnych premenných určité konkrétne cesty: či sa dá po ceste nabrať voda zo studničky, ako veľmi veľké horúco bude, ako veľmi teple sa oblečieme, v koľko hodín vyrazíme, či budeme skôr fit či unavení, ...

Môžete to samozrejme celé vyriešiť veľmi šalamúnsky - mať v zálohe oboje obstaraním hydratačného vaku s objemom povedzme 3 litre. Keď pôjdete na krátku prechádzku, proste ho len naplníte do polovice na 1-2 litre a keď budete zamýšľať vyraziť na prechádzku skutočne poriadnu a celodennú, tak ho naplníte celý. Čo nás mimochodom privádza k záveru, pozor, nech si nevezmete hydratačný vak zbytočne menší, ktorý vám potom nebudete objemom vyhovovať! Neplniť na 100% ide vždy, ale naopak zväčšiť menší model nejde ...

Ak ste ešte stále na vážkach, potom tu je pár ďalších podnetov na premýšľanie

 • 0,5 litra či menej - väčšinou umiestnené okolo bedier a mávajú jednu či dve fľaše. Najlepšie sú pre ľahké akcie typu chôdze či beh.
 • 1 až 1,5 litra - slušná voľba pre minimalistov, deti a krátke výlety na bicykli, tiež však pre chodcov aj bežcov v prírode.
 • 2 až 2,5 litra - veľmi populárna voľba, ktorá poskytuje ideálny pomer medzi váhou, neseným objemom vody a ešte solídnym komfortom.
 • 3 litre a viac - určené pre ľudí, ktorí pijú naozaj veľa, poprípade sa nechcú (alebo dokonca nemajú kde) na svojich cestách zastavovať v rámci doplnenia tekutín.

Voda nalievaná z PET fľaše do pohára

 Niesť si aspoň nejakú zásobu pitnej vody je nevyhnutné, pretože nie vždy ju máte šancu po ceste doplniť - stačí, aby bola nejaká vysokohorská chata náhodou zatvorená kvôli opravám a razom máte aj po svojich prípadných plánoch na akékoľvek ďalšie lokálne cestovanie smerom od nej ďalej / využívajúcich jej pre obnovu zásob ako základňu...

Aké objemy mávajú celé hydratačné batohy?

Rovnako ako u bežných batohov, aj tie s vstavaným hydratačným vakom sa riadi zhruba rovnakými pravidlami:

 • 5 litrov alebo menej obsahu - navrhnuté pre ľahké akcie lokálneho rázu (behanie do lesa a späť, ultra-light cyklistika, ...). Sú veľmi kompaktné, príliš na chrbte neprekážajú, zato ale poskytujú priestor len pre to skutočne najdôležitejšie (peňaženka, doklady, tričko, nejaké vysoko-energetické tyčinky, ...).
 • 6 litrov až 10 litrov obsahu - táto skupinka je určená aj pre vysokohorskú cyklistiku a behanie. Majú už dosť miesta aj na nejaké to ďalšie oblečenie, jedlo asi tak na deň a pokojne napríklad aj fotoaparát.
 • 11 litrov až 20 litrov obsahu - lepšia stredná trieda univerzálneho nasadenia vhodná prakticky na všetko (že sa nám niečo zväčšilo spoznáte aj podľa toho, že proti menším modelom pribudlo aj ďalších vreciek pre ešte lepšiu ďalšiu organizáciu vašich vecí).
 • 20 litrov obsahu a viac - zďaleka najčastejšie navrhnuté pre dlhé horské prechádzky. Niektoré z nich sú dokonca natoľko veľké, že pojmú dosť vybavenia aj na tie najdlhšie denné prechádzky alebo dokonca krátke nočné prespanie niekde v prírode.

Čo robiť, aby vám hydratačný vak dokonale sadol?

Potom, čo ste si ujasnili, aký typ hydratačného batohu alebo hydratačného vaku umiestneného na tele vám bude vyhovovať + zvolili ste si optimálny objem, je na čase postarať sa o to, aby ste ho na tele ani necítili.

Aby ste si totiž vybrali model, čo vám bude dokonale sedieť, tak k tomu je potrebné poznať / zmerať pár vecí. Predovšetkým veľkosť vášho hrudníka (pozor, nejedná sa o vašu kompletnú bežnú výšku!) A nevyhnutný je aj pohodlný pocit z bedrového opasku (ak je u nejakého hydratačného vaku uvedené, treba tiež premerať, prípadne skúsiť a vymeniť za väčší / menší, pokiaľ onen model tento typ opasku nemá, tak ho neriešte a venujte sa len vášmu hrudníku).
Niektoré modely sú tiež k dispozícii pre rôzne výšky. Iné sa zase dajú plynulo upraviť podľa toho, na akú veľkú / malú postavu ich budete používať. To je rozhodne užitočná vec pre menej konfekčné postavy.

Tiež pamätajte na to, že niektorí výrobcovia a produktová trieda ponúkajú hydratačné vaky špecificky navrhnuté na ženské torzo (kvapku nižšie) a iné zase na torzo mužské. Dá sa však povedať, že ženské hydratačné vaky sú v pohode aj pre všetkých teenagerov.

Traja ľudia pochodujúci medzi horami a lesmi

 Hydratačné vaky v oblasti bedier a pásu sa často nesú pocitovo lepšie, než bežné plastové fľaše preplnené do batohov zhora, pretože poskytujú pre človeka oveľa pohodlnejšie nízke ťažisko a tvar, ktorý sa automaticky sám prispôsobí telu podľa toho, ako moc z neho upíja či ho naopak naplníte.

Aké ďalšie špeciálne funkcie hydratačný vaky ponúka?

 • Rýchloupínacie spojky - tieto umožňujú odpojiť len váš hydratačný vak rýchlo a ihneď a to bez toho, aby ste čokoľvek zložito skladali a potom zasa spájali. Ideálne samozrejme pre veľmi rýchle naplnenie kdekoľvek a kedykoľvek.
 • Špeciálne zimné doplnky - pre nemálo modelov na trhu existuje mnoho ďalšieho vybavenia, ktoré vám uľahčí ich používanie vtedy, keď sa práve niekde vyskytujete v prírode v zime (ďalšie izolácie pre zabránenie zamrznutiu vody, odizolované sacie hadičky, izolované náustky, ...).
 • Krytka na dážď - vhodná pre všetkých, ktorí sú vonku skutočne za každého počasia ...
 • Náustok vybavený patentovaným uzáverom - niektoré uzávery hydratačných vakov majú systém fungujúci ako bežný pákový kohút (otvorené / zatvorené), iné zase užívajú špeciálne tlačidlové ventily.
 • Náustok s širokým profilom / otvorom - jeho existencia je pre vás praktická najmä tým, že sa vďaka nemu dá veľmi ľahko dovnútra siahnuť a všetko vyčistiť. Pri modeloch menších je potrebná špeciálna sada na čistenie (pravdepodobne za príplatok).
 • Rýchloupínacie klip pre hadičku - ide o funkciu, v rámci ktorej si môžete hydratačný vak zafixovať hadičku kamkoľvek na telo / batoh alebo okolo hlavy pre ďalšie vaše rýchle napití.
 • Otvory pre hadičku po stranách - každý hydratačný vak má celkom logicky minimálne jeden otvor, ale niektoré modely ich ponúkajú aj viac, pričom optimálne to (aspoň a minimálne pre niekoho samozrejme ...) môže byť práve a skôr po oboch stranách hydratačného vaku a nielen výlučne skrze jeho stred.

vyberte si hydratačný vak

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne