📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Survivalové priority trochu inak aneb originálny pohľad na problematiku prežitia

14. ledna 2019Rady a tipyHájek PetrČas čítania 10 minútPrečítané: 126x

Človek na tom v porovnaní s inými tvormi nie je vôbec nijak extra dobre - nemá svaly ako gorila, ani nechty ako mačkovité šelmy, ani srsť, čo by ho zahriala v zime. Proti všetkým prírodným udalostiam (avšak aj iným ľudským činom) ale používa zbraň nemenej účinnú, ktorá mu povolila kolonizovať aj tie najviac odľahlé miesta v modernej civilizácii - svoj mozog, zručnosti a skúsenosti. To však na neho a jeho vedomosti logicky kladie v rámci prežitia ešte skutočne extra-špeciálne nároky - nemôže sa totiž spoliehať prakticky na nič iné, než práve na svoje znalosti a skúsenosti!

Malá surival sada - nôž a kompas
Aj keď to tak možno sprvu vyzerá, nenechajte sa obsahom akejkoľvek slušnejšie sady na prežitie nijako odradiť. Ako totiž čoskoro sami zistíte zo svojej praxe - čím viac toho o prírode a prežitiu budete vedieť, tým viac z predmetov prestanete potrebovať! Tí skutočne najväčší borci / minimalisti nepotrebujú do prírody nič a všetko si tam vyrobí, tí len o trochu menej dobrí zase berú len pár vecí typu nádoba na varenie + sekera.

Asi každý vie, že človek nemôže fungovať bez prírodných zdrojov, vecí a látok príliš dlho. Aj preto vznikla asi tzv, "Trojková škála", vďaka ktorej si našťastie akýkoľvek človek môže zapamätať aspon ten úplný základ. Nie, že by snáď niekto nevydržal v niektorých konkrétnych prípadoch dlhšie, ale znamená to skrátka len to, že toto už väčšinou býva hranica, za ktorú už nie je návratu (už nie ste schopní sa ani napiť po 4-5 dňoch smädu a pod.)

 • Keď spanikárite v nevhodnej situácii, prípadne zabudnete utiecť z boja - je do 3 sekúnd po vás.
 • Keď nemáte čo dýchať alebo ste práve vyliezli z ľadovej vody, môže byť po vás už do 3 minút.
 • Keď nemáte prístrešie a priženie sa na vás búrka, môže byť po vás do 3 hodín.
 • Keď nemáte vodu, môže byť po vás do 3 dní.
 • Keď nemáte jedlo, neprežijete 3 týždne.

Vyšliapaná cesta v temnom lese

 Žiť v lese ako Robinson Crusoe má síce istú romantiku, nejde ale o nič príjemné - človeku tu razom prestanú plniť všetky jeho potreby (nulový kontakt s ľuďmi, neexistujúca starostlivosť o zranenie, žiadne rozptýlenie typu knihy a internet, žiadne pohodlie pri spaní, žiadne obľúbené jedlo alebo čistá voda, ...). Survival je skrátka tvrdá práca na 24 hodín denne, pri ktorej ani koľkokrát nemáte čas si uvedomiť, ako úžasné možno vlastne práve máte svoje okolie ...

Aké sú skutočne tie najdôležitejšie okamžité survivalové priority?

 • Kyslík / Vzduch - človek bez vzduchu nevydrží prakticky nič, takže nemá cenu si ho odopierať. Ľuďom sa dýchanie počas rokov vývoja z jednotlivých buniek veľmi osvedčilo, takže s potrebou kyslíka proste nič neurobíme. Je to podstata a biológie nášho organizmu, tým pádom tu nikto nič nenatrénuje (potápačov a rekordmanov v dlhodobom potápaniu nepočítame), ani keby o to akokoľvek usiloval.
 • Bezprostredná hrozba vášmu bezpečiu - aby ste sa vôbec mohli venovať ďalším survivalovým prioritám, je nutné byť najprv mimo bezprostredné nebezpečenstvo, prípadného útoku. Iste budete súhlasiť, že nemá cenu prevárať vodu, keď sa snažíte prežiť útok psa s besnotou. A to isté platí pre boj potrebný k ochrane vás či vašej rodiny. Vynikajúcou voľbou pre obranu sú zbrane úderné všetkého typu (pôsobí totiž šok - určite ste sa už sami udreli do hlavy alebo inej telovej časti). Zbrane rezné a bodné na obranu nie sú ideálne, ba sú úplne nevhodné, pretože ich bezprostredný stop-efekt je prakticky nulový (garantujeme vám, že aj ten najväčší sfetovaný 130 kg vrah a maniak nabitý adrenalínom z nejakej šialenej historky, čo poznáte, že ustál 17 rán nožom, tak že by na neho stačila jedna-dve rany (napríklad teleskopom) na nohy a ruky - zlomené koleno, stehno, ruka s nožom, ... Pamätajte, že ak niekto nemôže chodiť, poťažmo udržať zbrane v rukách, nemôže vám ani uškodiť!). Vynikajúcou voľbou na diaľku je zase korenistý sprej - nestojí prakticky nič, je ľahučký, funguje na psov, ľudí aj iné príliš zvedavé zvieratá a môžete ním vyzbrojiť aj ženy a deti. U zvierat je to vcelku jedno, ale u ľudí by sa mal použiť prekvapivo pre čo najväčší účinok.
 • Prvá pomoc - opäť platí, že keď má človek na tele ranu, ktorá vyžaduje okamžité ošetrenie a situácia to umožňuje, je na mieste tak i vykonať. Nemusí ísť nutne len o šitie 20 cm rozrezané rany, ale pokojne aj o iné lekárske nevyhnutnosti - 50 kliešťov po tele, trieska v oku, ... To ale predpokladá aspoň priemerne vybavenú lekársku sadu + malú pinzetu na kliešte.

Korenistý sprej Sabre

 Vlastniť korenistý sprej je skvelá voľba, ako sa u nás (pozor na to pri cestovaní a výletoch kamkoľvek po Európe! Niekde sú spreje pre "civilov" zakázané!) vysporiadať legálnou cestou prakticky so všetkými dvojnohými alebo štvornohými otravy vrátane agresívnych psov, diviakov, jeleňov v ruji a medveďov. Zvyčajne majú dosah okolo 2-6 metrov a sú podľa svojho typu rôzne náchylné na bočný vietor a mierenie. Ak má však dokonale a spoľahlivo fungovať, musíte ho držať v uhle čo najbližšiemu 90°, inak riskujete u tých najlacnejších výpadky účinného prúdu.

Aké sú stále pomerne dôležité survivalové priority?

 • Telesná teplota - hypotermia (podchladenie) je rovnaký problém ako hypertermia (prehriatie). Nezabudnite, že k podchladeniu pokojne aj u nás toho stačí relatívne málo: už zase ste naivne verili predpovede počasia a nechali doma pláštenku / pončo / sveter a čo čert nechcel! Stačí rýchla jarná búrka, kedy z príjemných 25 °C urobí víchrica nepríjemných pocitových 12-14 °C a je za hodinku-dve problém. Navyše, zo všetkého kvapká voda, takže človek si ani nemôže urobiť oheň na usušení práve vtedy, keď to najviac potrebuje. V podobnej situácii je skvelou voľbou termoska, čo rýchlo umožní zvýšiť telesnú teplotu, keď to najviac potrebujete. Dá sa ale využiť aspoň na ruky aj improvizovaný ohrievač z prázdnej plechovky (len pozor na porezanie pri výrobe!) + uhlíka z ohňa / čajové sviečky umiestnené dovnútra.
 • Prístrešie - vynikajúce improvizované prístrešie sú akékoľvek stromy, ideálne s lístím (závisí dosť na sezóne) alebo ihličím (nezávisí na ničom). Ich štruktúra vetiev býva taká, že na vás dole už nedopadne prakticky nič (s výnimkou krúp a naozaj silných dažďov). Ideálne je samozrejme nájsť vetvy čo najhustejší, prípadne umiestnené tak, aby sa nad vami prekrývali vo viacerých vrstvách (malé smreky hneď nad + vyšší obrí dub). Kto má nejakú tú celtu alebo väčšie pončo, aj to sa dá použiť, ale bude treba všetko dobre upevniť pred nárazmi vetra (s poľnou lopatkou sa dajú veľmi ľahko jej okraje zahádzať hlinou a zaťažiť kamením). Komu nevadí spanie nad zemou, môže prístrešie pokojne nahradiť len celtou / pončom upevneným práve cez hamak.
 • Oheň - aj vtedy, ak si myslíte, že survivalová sada je len pre idiotov, magorov a fanúšikov všelijakých survivalových show, vezmite minimálne jednu na milosť. Je to potrebné z toho dôvodu, pretože môžete byť bez batohu, kde je väčšina vašej výbavy (pošmyknutie pri prechádzaní potoka, napichnutie na vetvu, ...). A potom sa vám bude krabička, čo dokáže rýchlo zažať oheň, veľmi, veľmi hodiť. A pointa je, že je to puzdro s KPZ / krabička nepremokavá a na vode plávajúca! Ak budete v našej prírode niečo musieť robiť zo survival, ubezpečujeme vás, že to bude na 90% založenie práve núdzového ohňa. Za onej konštelácie, že máte blízko brezu, je to super, keďže jej kôra horí aj úplne mokrá.
 • Hydratácia - keď ste na púšti, je situácia iná, v strednej Európe to ale nie je vec, čo by vás do hodiny zabila. Väčšinou sa dá naraziť na nejaký ten rybník a rozbahnený potok vo kadejaké obci. Rovnako ako v prípade kyslíka a dýchania - ani voda nie je vec, čo by sa dala nejako "trénovať". Svoj organizmus v dehydrovanom stave zbytočne pripravujete o jeho špičkovú funkciu teraz, keď to zvyčajne veľmi potrebuje! Dehydratácia = horšie rozhodovaní, funkcia zmyslov aj iných telesných funkcií. Rad ľudí práve z dôvodu dehydratácie urobila zlé survivalové rozhodnutia, čo ich odchod len urýchlilo (napr. dali si niečo na jedenie, čo vodu ďalej spotrebuje). Len s dažďom dlhodobo nevystačíte, pretože z neba samozrejme padá destilovaná voda - bez akýchkoľvek minerálov a látok.

Hrniec nad ohňom v prírode

 Hrniec by sa mal vždy používať s pokrievkou, pretože to šetrí čas a energiu. Nezabudnite ani na to, že práve do hrnca sa toho zmestí taktiež nemálo: sypké zásoby jedla treba (ryža, fazuľa, ...). Môžete sem napchať aj všetky zvyšné vybavenia a niesť tak len hrniec namiesto roztrhnutého batohu.

Aké sú tie menej dôležité survivalové priority?

 • Jedlo - jedlo je pre stratených ľudí zvyčajne skôr morálna podpora než čokoľvek iné, ale je to typicky pre priemerného turistu zbytočná váha, ktorú je lepšie nahradiť za niečo iné. Uvážte sami: u všelijakých konzerv máte približne polku váhu vody a zvyšok je nejaká presolená hrôza z mäsa a so vzletným názvom ("Guláš po Japonsku"). Ak si naozaj trúfate a nič vás nerozhodí, čo sa týka gurmánskych zážitkov, tak najlepším a najviac zkoncentrovaným zdrojom energie je priamo len samotný tuk (nakoniec, máme z nich dvojnásobok využiteľnej energie proti cukrom a proteínom)! Nie je náhoda, že staré národy jedli pemmican (tuk, ovocie / bobule / plody všeobecne + zdroj proteínov, zvyčajne mäso). To najlacnejšie a najlepšie, čo do seba ale môže moderný človek (navyše v 60-70% prípadov s miernou nadváhou) dnes dostať, sú semienka všetkého typu: najlacnejší sú zvyčajne slnečnicové (dajú sa zohnať 5 kg za 250-300,- Kč), mandle, konopná, ... Tam je všetko, čo človek potrebuje, a navyše v koncentrovanejšie, vyváženejšie a zdravšie forme, než priemerná konzerva či instantné rezance made in China. Navyše je tam všetko vo vyváženej forme: 40-60% tukov, 10-20% proteínov a 15-30% cukrov.
 • Transport - väčšina ľudí, čo narazí na problémy v prírode / divočine zvyčajne nemá žiadny tréning a tým menej predstavu, ako sa zachovať v kríze. Navyše akékoľvek podobné detaily znalostí sú zvyčajne zasunuté až absolútne niekam do pozadia jeho mysli, pretože človek je práve v šoku z toho, že sa stratil a neustále si hovorí, že už určite na niekoho narazí, že je to už iste len už za ďalšou zákrutou alebo že tu predsa ráno šiel atď. Prepáliť sa už prvý deň nie je dobrý nápad, pretože sa tým pripravujete o jedinú vec, čo vás naozaj môže dostať z problémov a to doslova: totiž vaše nohy.
 • Operačná bezpečnosť a Obrana - mať možnosť brániť sa na blízko i na diaľku je kľúčové pre akékoľvek vaše krátkodobé prežitie aj dlhodobé prežitie. Je preto úplne nevyhnutné ovládnuť aspoň nejaké zbrane na blízko (nunchaku, nôž, bežnú palicu, teleskopický obušok, ...) aj na diaľku (korenistý sprej, hádzací oštep, lúk, kuša, puška, pištole, ...)! Každopádne, človek by mal vedieť, čo si môže dovoliť v danej veci. V tejto veci platí prakticky to isté, čo bolo už povedané aj v sekcii prvej, takže je nutné sa ubrániť všetkému, na čo máte pocit, že narazíte. Buďte ale prísnymi realistami - tak napríklad, pri stretnutí s medveďom prežije 90% tých, čo sa bráni korenistým sprejom a 50% tých, čo so zbraňou.
 • Spánok - ďalšie obmedzenie ľudského tela, ktoré je nutné rešpektovať, aby mal človek optimálny výkon. Problém je ale, že moderný človek zvyčajne nie je zvyknutý spať absolútne všade. A je tu aj faktor psychologický - na novom mieste človek jednoducho nikdy nedosiahne najhlbšej spánkovej fázy. Spanie na rôznych miestach vonku sa dá trénovať (poznáme jedinca, čo spí celoročne na balkóne), rovnako ako zvykanie na stále vetšie nepohodlie, takže to potom nie je pre danú osobu až taký šok. A čo bolo povedané pre negatívne vplyvy smädu na telo, ani spánkový sklz pre telo nevyznieva nijako lákavo: v prvom rade klesne ale kvalita všetkých jeho zmyslov, spomalí sa rozhodovanie, a tak podobne, čo sú všetko veci, ktoré nás môžu (prípadne niekoho blízkeho) ľahko stať zdravie nedajbože život. Asi to ale veľmi dobre poznáte sami teda, čo s človekom urobí len jediný deň bez spánku, aj keď má inak všetky potreby pokryté - určite sa to už aj podarilo niekedy aj vám (z tepla, kvôli chorobe stále vraciate, ...). Výkon podobného tela nie je ani náhodou ideálny a najhoršie je, že si to človek zvyčajne ani neuvedomí!

Je možné, ba isté, že pre niekoho bude iná survivalová priorita dôležitejšia pred inou (napríklad niekto, kto trávi prakticky 100% svojho času na vode), takže všetko vyššie povedané samozrejme nie je vytesané do skaly, ale skôr inšpiratívne zamyslenie.

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne