📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Policajné hodnosti

18. února 2019Zábava, voľné chvíleHájek PetrČas čítania 3 minútyPrečítané: 1277x

Aktuálne je v našej Polícii taká situácia, že tak, ako sa pomaly zavádzajú nové rovnošaty, sa rovnako rozširuje aj najnovšia podoba označenia hodností Polície ČR.

Polícia

Všetci členovia našich vojensky organizovaných bezpečnostných zborov začali používať už od polovice 19. storočia hodnosti označené vo vojenskom štýle. A ako každý občan našej republiky veľmi dobre vie, nájde je prakticky vždy na nárameniciách uniforiem.

Čo sa týka už Polície ČR, tak tá vznikla ku dňu 15. júla 1991 a uspokojila sa so rovnošatami existujúcimi českých zložiek známych ako Zbor národnej bezpečnosti (u tých sa na červených nárameniciách označovali práporčícke hodnosti malými striebornými piatichcípými hviezdami a dôstojnícke + generálske zase väčšími a zlatými piatichcípými hviezdami). Keď prišlo na vyššie hodnosti v rámci svojej skupiny, siahli po striebornej alebo zlatej lemovce.

Ako šiel čas a vznikla nám Česká Republika, v rokoch 1993-1994 sa u nás objavili ešte niektoré ďalšie podoby hodností existujúcich federálnych zložiek, ako je napríklad Polícia železničná, hraničná, hradná, ...

Prvý dôležitý deň v histórii policajných hodností v ČR - 24. marca 1992

Kľúčový deň v modernej histórii Polície a policajných hodností je celkom určite dátum 24. marca 1992, čo je čas, kedy sa začalo u nás objavovať nové hodnostné označenie mimochodom zavedené (politickou situáciou a štátom vyžadovaným) s novou služobnou rovnošatou 92 (tieto nové hodnosti potom neskôr pred rokom 1995 zastúpili všetky aktuálne prevedenia - s jedinou výnimkou ale, Hradnou políciou).

Policajné hodnosti

 zdroj: http://www.policie.cz/policejni-hodnosti.aspx

Nové označenie pomerne dosť vybočovalo z doterajších policajných tradícií, pretože obsahovalo strieborné osemcípe hviezdy (opäť ale platí, že práporčícke sú malé a dôstojníci majú hviezdy väčšie) a tiež akýmisi striebornými "koľajničkami" + siahnutie k striebornej farbe pre dôstojníkov. A trochu nečakane, s označením generálskych hodností ste sa tu nemohli stretnúť kým nebol rok 2000!

Druhý dôležitý deň v histórii policajných hodností v ČR - 1. júna 2015

A ďalší kľúčový deň sa týka práve 1. júna 2015, ktorý pre Políciu a jej označenie hodností symbolizuje opäť návrat k tradíciám: práporčíci majú zase strieborné hviezdy a to trojcípe, dôstojníci a generáli pre zmenu zase hviezdy zlaté päťcípe. Všetky tieto "nové" označenia dopĺňajú aj zlaté a strieborné "koľajničky" + pletená zlatá generálska lemovka. A pripomíname, že generáli nosievajú na svojich nárameniciách taktiež aj príslušný rozlišovací znak danej služby (zvyšní členovia majú daný odznak na chlopniach goliera saka). A určite zaujímavo pôsobí aj to, že sa nám do hodnostného označenia vracia tiež tradičná doplnková červená farba a to vo forme lemovky efódov.

Policajné hodnosti 2015

 zdroj: http://www.policie.cz/policejni-hodnosti-2015.aspx

Keďže nemožno prestrojení vykonať súčasne v celom globálnom meradle našej republiky naraz, je prípustné, aby sa súčasne využívalo aj staré označenie s osmicípými hviezdami. Ale pozor, práve prestrojení musí byť u nás úplne bezpodmienečne dokončené v rámci celej ČR najneskôr ku dňu 31. decembra 2019.

Autor článku
Petr Hájek
Petr rád trávi čas v prírode, obvykle ako turista. Rád skúša nové veci z oblasti prežitia a to nielen v prírode, rád testuje nové produkty a objavuje nové značky, ktoré vstúpia na trh s produktmi pre prežitie. Jeho životné krédo je: "Aj ten najhorší deň v lese je stále lepšie ako ten najlepší deň v práci!".

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne