📢 Posúvame sa ďalej: Top–ArmyShop mení meno na Rigad! Chcem si prečítať viac

Maskovacie vzory ČR

21. srpna 2017Rady a tipyHájek PetrČas čítania 3 minútyPrečítané: 4709x

Aj keď sa nám naše Československo rozdelilo k 1. januáru 1993 na dva samostatné štáty, teda do podoby, v akej sme dnes, maskovacie vzory Českej republiky aj Slovenskej republiky, známe "maskáče", zostali rovnaké, ako predtým, pretože predtým vznikol ich návrh ešte práve v spolupráci so Slovákmi.

České maskovacie vzory

Maskovací vzor Vz 85 "List" bol navrhnutý v roku 1985, kedy sa uvažovalo, že na neho Československá armáda prejde, avšak svojej implementácie sa nikdy nedočkal. Jeho dizajn celkom určite ovplyvnený maskovacím vzorom "US M1948 ERDL", aj keď farby sú u neho pochopiteľne dosť iné. Sú u neho známe minimálne dve produkčné varianty, od ktorých sú zachované aj nejaké tie vzory (aj s značením Ministerstva obrany Slovenskej republiky a Armády Českej republiky). Podľa všetkého teda išlo len o experimentálne typy uniforiem, ale je dosť možné, že sa objavili aj na nejakých misiách konkrétnych Čechov pod Spojenými národmi.

Maskovacie vzory ČR Maskovacie vzory ČR

Taktiež sa v roku 1985 vyvíjal, ale nikdy nebol prijatý do Československej akcie Vz 85 "Dvojfarebný púštny" maskovacie vzor pre maskáče (maskáčové nohavice a maskáčové kraťasy + čokoľvek ďalšieho by armáda požadovala). Ako vidíme, hnedé sekcie tohto púštneho vzora sú dosť podobné hnedej farbe z maskovacieho vzoru Vz 85 "List". Jeho prvé verzie disponovali trochu odlišným zafarbením od toho, ktoré bolo nakoniec prijaté a aj celkový štýl a strih uniformy bol iný. Tento vzor sa potom nakoniec stal oficiálnym štandardným púštnym vzorom našich českých síl a je preto dodnes používaný českými vojakmi operujúcimi v púštnom prostredí po roku 1991. Pôvodne išlo o vzor určený hlavne na látku zvanú popelín, ale neskoršie verzie sú v rip-stopovej úprave.

Maskovacie vzory ČR Maskovacie vzory ČR Maskovacie vzory ČR

V roku 1992 bol predstavený aj veľmi originálny maskovacie vzor "Vz. 92 pracovná uniforma "(použiteľná samozrejme popri maskáčov aj pre maskáčové nohavice či dokonca na maskáčové kraťasy) a podľa všetkého tento maskovacie vzor nebol nikdy uvažovaný, aby fungoval ako tradičný a obvyklý maskovacie vzor v akcii. Skôr išlo o pracovnou uniformu, ktorá bola schválne upravená tak, aby na nej moc neboli vidieť škvrny od nafty a oleja.

Maskovacie vzory ČR

Taktiež tento ľahko "kaňkovitý" vzor (čierna, stredne hnedá, zelená a bledo zelené pozadie) bol pre našu armádu experimentálny a nikdy neprijatý do akcie. Bol síce predstavený už v roku 1994, ale nikdy skutočne na akékoľvek maskáče neprijatý.

Maskovacie vzory ČR

Ďalšou farebnou variantou na typ vz. 85 je aj náš terajší oficiálny maskovacie vzor Armády Českej republiky od roku 1995 - ide o nižšie viditeľný typ Vz. 95 "List". Zatiaľ finálna podoba ponúka tieto farby: čierna, sivo-zelená a olivovo zelená na bledo zelenom pozadí. Spočiatku sa tlačilo na ťažkej keprovej bavlnenej látke, ktorá bola neskôr ale nahradená za ľahšiu verziu, opäť tvorenou hlavne bavlnou, ale teraz v úprave rip-stopového mixu.

Maskovacie vzory ČR Maskovacie vzory ČR

Od roku 2014 sa vyvíja aj maskovací vzor MIMIK® (všimnite si moderných plynulých prechodov) a to spoločnosťami 4M SYSTEMS s.r.o., ktorej asistuje Česká zbrojovka a.s. , ktorý by sa mal prvýkrát objaviť v podobe konkrétnych uniforiem a ďalších potenciálnych produktov (maskáčové nohavice, maskáčové kraťasy, maskáče všeobecne, ...) na výstave IDET 2017 v Brne.

Maskovacie vzory ČR

 Zdroj: http://www.armadninoviny.cz

Čitateľov ďalej zaujíma

Doprava zadarmo od 200 €
97 % tovaru je na sklade
Garancia vrátenia peňazí
Kamenné predajne